להפוך את שיבא למרכז רפואי ירוק

פורסם: 6 באפר׳ 2010, 10:39 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 באפר׳ 2010, 12:45 ]
מאת פרופ' זאב רוטשטיין, מנהל המרכז הרפואי שיבא, תל-השומר.
תאריך פרסום: מרץ 2010
 

אני מבקש לשתף אתכם בשורה של יוזמות ומהלכים שנקטנו, ובתוכניות עתידיות שבכוונתנו להוציא אל הפועל, והכל מתוך כוונה להפוך את בית החולים  שלנו לידידותי לסביבה, לעובד, לחולה המטופל ולבני משפחתו וחבריו המבקרים אותו * כבית החולים של המדינה וכחלוץ לפני המחנה בנושאים רבים, חובה עלינו  להוביל ולשמש דוגמא גם בנושאי איכות הסביבה.

 

המרכז הרפואי שיבא – בדומה למפעלים ואירגונים רבים במשק הישראלי – החליט להשקיע מחשבה, יצירתיות, זמן ומשאבים במגמה לקרב ככל שניתן את בית החולים שלנו למרכז רפואי ירוק, שנושאי איכות הסביבה טבועים ב-DNA האירגוני שלו.

 

ברצוני לשתף אתכם בשורה של יוזמות ומהלכים שכבר נקטנו, המסייעים לנו להפוך את בית החולים לידידותי לסביבה, לעובד, לחולה המטופל ולבני משפחתו וחבריו המבקרים אותו.

 
 
 כל גג בשיבא יתוכנן וייבנה כגג סולרי  טכנאי הרנטגן גרגורי מוזיקנסקי ליד מכשיר CT (טומוגרפיה ממוחשבת, 128 פרוסות), בעל קרינה מופחתת.
 

אנחנו בית החולים הגדול במדינה וזוהי משימה קשה, כמעט בלתי אפשרית, להפוך למרכז ירוק במלוא מובן המושג ובכפוף לכל הנהלים והדרישות הנלוות. בית החולים שלנו הוקם בשנות החמישים של המאה הקודמת, איש לא חשב אז על נושאי איכות סביבה, על איך לא לזהם את הקרקע או על איך לטפל בפסולת. רק סוגיית החלפת תשתיות ישנות ובעייתיות הנמצאות איתנו עשרות בשנים מחייבת השקעה כספית אסטרונומית ועצירת פעילויות, גזירות שלא נוכל לעמוד בהן.

 

אולם אנחנו אף פעם לא מרימים ידיים ולא אומרים נואש. חשוב מאד שנהיה חלוצים וניתן דוגמא עד כמה חשובה סביבה ירוקה, בוודאי כשמדובר בבית חולים. אנחנו חייבים לספק לחולים שלנו צל, מים, ירוק בעיניים, אוויר נקי, סביבה נקיה, רוגע ואווירה טובה. כל-כך חבל שיש בקרב מקבלי ההחלטות במדינה שלנו כאלה שעדיין לא מבינים את החשיבות העליונה של הנושאים הללו ומנסים בביורוקרטיה ובקוצר ראות לטרפד יוזמות ירוקות. אבל כאמור, אנחנו לא נרפה ולא נוותר. יצאנו לדרך ירוקה וחשובה, והנה בפניכם סיכום ביניים למה שעשינו עד כה: 

מים אפורים.

פרויקט מיחזור מי המכבסה. השנה נמחזר כ-80 אחוז ממי המכבסה שלנו, וזהו חיסכון של 60 עד 80 אלף מטר מעוקב מים בשנה.

מים להשקייה.

פעילות הדחפורים המואצת בחלק הדרומי של בית החולים נועדה להקים בריכות אגירה למי גשמים, עד 100 אלף מטר מעוקב מים בשנה. מים אלה מיועדים להשקייה ולשימוש כמים טכניים בהם אנו משתמשים בין השאר למיזוג בית החולים. באופן זה נחסוך מהמים אותם אנו שואבים מהבארות שלנו ונצמצם את הפגיעה באקוויפר החוף.

תיקון הזיהום באקוויפר החוף.

הזיהום נגרם מרעלים של חומרי הדברה. באמצעות מפעל טיהור מים הקיים ופועל בשיבא אנו מנקים את מי האקוויפר, מעבירים אותם דרך פחם פעיל, ומשמישים את המים הלא-טובים לשימוש שוטף.

הקמת מפעל לאצות.

בשיתוף עם חברת קצ"א אשקלון.

האצות מנצלות את ה-CO2  מהארובות ומשחררות חמצן לאוויר. האצות, בסיס לטיפול רפואי מתקדם במספר מחלות, והן מוצר בביקוש עצום. הפרוייקט המשותף הוא בסיס למחקר וטיפול מתקדם בשיבא, ותוצאת הלוואי שלו היא תרומה לסביבה ירוקה.

חשמל סולארי.

אנו מפעילים כבר בשיבא יחידה סולארית ראשונה לייצור חשמל, ובכוונתנו להקים ארבע יחידות נוספות של 50 קילוואט כל אחת. מעתה ואילך, כל גג חדש בשיבא יתוכנן וייבנה כגג סולארי, המייצר חשמל מאנרגיה מתחדשת.

מפעל הפרדת פסולת.

אנו מטפלים בפסולת ביולוגית, פסולת כימית ופסולת רדיואקטיבית, מעקרים את הפסולת הביולוגית ומעבירים אותה לאתר דודאים. מדובר לא רק בפסולת של שיבא, אלא גם של בתי חולים אחרים, המשתמשים ונעזרים במיומנות המקצועית שלנו ובמתקן אותו אנו מפעילים.

שימוש בגז טבעי.

הפסקנו את הסקת הדוודים במזוט ובסולר ועברנו להשתמש בגז טבעי, כשהפליטות אינן מזהמות את האוויר כפי שהיה קודם לכן, ומוגדרות כידידותיות לסביבה.

עברנו לשימוש באשלגן במקום נתרן בריכוך מים, ודרך כך אנו מונעים המלחה של הקרקע.

הקטנו בשליש את סך כל הפליטות בשיבא.

קרינה.

הפחתנו משמעותית את הקרינה בבית החולים (במקרים מסויימים מדובר בהפחתה של 50 אחוז!).

מדובר, בין היתר, בביצוע בדיקות MRI בטן (מחלות מעיים כרוניות) במקום CT בטן; הפחתת מספר בדיקות CT במיון, ביטול כמעט מוחלט של בדיקות CT בילדים, שימוש במכשיר CT חדש, שהקרינה שלו נמוכה פי עשרה ממכשיר CT רגיל, הובלה בארץ בשימוש ב-MRI שד, במקום ממוגרפיה המושתתת על קרינת רנטגן ועוד.

מיחזור קרטונים.

בשיבא אוספים את כל הקרטונים ומעבירים אותם דחוסים למיחזור.

מיחזור סוללות.

לא משליכים בשיבא סוללות לזבל, אלא אוספים ומפנים אותם לאתרים מיוחדים.

טונרים.

לא נרכשים טונרים חדשים למדפסות ולמכשירי הפקס מבלי שנלקחים מאיתנו הטונרים הישנים.

בנוסף, ציוד אלקטרוני נאסף דרך קבע ומפונה למיחזור על-ידי קבלן.

בשביל הבריאות.

אנו בשלבים מתקדמים של סיום הקילומטר האחרון של "בשביל הבריאות", משעול הליכה נעים וידידותי, המקיף את גדרות המרכז הרפואי ומאפשר ריצה ו/או הליכה ספורטיבית לצוות שיבא ולמטופלי בית החולים ואורחיו. בנוסף, קיים בבית החולים חדר כושר לרווחת העובדים, ומדי שנה מאורגנים ימי ספורט המעודדים פעילות ספורטיבית בריאה ומהנה.

פינות ירוקות.

אנו מקפידים על שיפור הגינון במרחבי הקמפוס, ובהדרגה נהפוך את כל החללים שבין הבניינים לפינות ירוקות-מרגיעות. גן הפסלים, הצמוד לבית החולים השיקומי, וגינת רונית הצמודה למגדל האישפוז המרכזי, הן שתי דוגמאות המשקפות את תפיסת עולמנו בנושא זה.

 

* 

יש לנו עוד תוכניות רבות בנושאים הירוקים, ובין היתר:

·         הקמת תחנת כוח בשיבא המייצרת חשמל וקיטור באמצעות גז טבעי. תחנה זו תספק את כל צרכי החשמל של בית החולים, ותאפשר מכירת חשמל למוסדות שכנים כמו אוניברסיטת בר-אילן.

·         טיפול במי שופכין. אם נצליח לקבל ממשרד הבריאות רשיון לעסוק בנושא חשוב זה, נוכל להשתמש בכחצי מיליון מטר מעוקב של מי שופכין לצורך השקיית גינות, לרבות גינות של עיריית רמת-גן שמחוץ למרכז הרפואי שלנו (כמו, למשל, הפארק הלאומי של רמת-גן).

·         הקמת מפעל לטיפול סופי באשפה. האשפה תיטחן ותעבור הליך תרמי בסופו  ניתן יהיה לגרוס אותה לחצץ מינרלי ולהשתמש בה לצרכי בינוי, לסלילת כבישים וגם לגינון.

***

פעילות ירוקה איננה טרנד כפי שרבים סוברים.

פעילות ירוקה היא צורך קריטי להגן על עצמנו, להקיף את עצמנו בסביבת עבודה נקיה יותר, בטוחה יותר, בריאה יותר, ידידותית יותר.

 

כחלוץ לפני המחנה בנושאים רבים, נטלנו על עצמנו גם את המשימה הקריטית הזו. הבה נשלב ידיים, נוביל את המרכז הרפואי שיבא קדימה בנושאי איכות הסביבה, ונשמש דוגמא ומודל לחיקוי במערכת הבריאות בישראל.

 
 
 קבוצת ההליכה השבועית בשביל הבריאות, עם מקלות נורדיים והמדריך אדריאן (בלבן במרכז)  גן הפסלים המוריק והמרגיע בצמוד לבית החולים השיקומי
 

מרכז האנרגיה בשיבא - ככה זה עובד

 

מאת אורי שטיין, סגן מהנדס ראשי ומהנדס מיזוג האוויר בשיבא

 

כדי לקרר חדר בקיץ צריך ללחוץ על כפתור שמפעיל את מתקן המיזוג שעל הקיר או החבוי מעל התקרה האקוסטית, כדי לחמם בחורף לוחצים על אותו הלחצן. לכאורה פשוט וקל, אבל זה לא בדיוק ככה...

 

קירור החדרים בקיץ מבוצע באמצעות מים מקוררים לטמפרטורה של 5.5 מעלות צלזיוס  שמקורם במרכז האנרגיה בו מותקנות מספר יחידות קירור מים שתפוקת כל אחת מהן כתפוקת 500 מזגנים מפוצלים המשמשים לקירור סלון בשטח של כ-40 מ"ר. ליד כל יחידה מערכת משאבות ומכונות נוספות שמסייעות בקירור המים. ובסך הכל תפוקתה מקבילה לתפוקת 3,000 מזגנים כאלה.

ממרכז האנרגיה המים המקוררים מוזנים אל הבניינים השונים ואל הצרכנים באמצעות רשת צינורות מים ייעודית למיזוג המכסה את כל שטח בית החולים ומערכת משאבות הנמצאות במרכז האנרגיה ובכל בניין.

 

במרכז האנרגיה נמצא מתקן ייחודי לחסכון בעלויות התפעול של מערכת קירור המים והוא מאגר הקור. מאגר הקור, שהינו הגדול בארץ, הוא מיכל מים בנפח של 10,000 מטר מעוקב. את המים מקררים בלילה באמצעות יחידות קירור המים בשעה שעלות החשמל נמוכה. את המים המקוררים שולחים ביום לצרכנים בשעה שעלות החשמל גבוהה במקום להפעיל את יחידות קירור המים שהינם צרכני חשמל כבדים.

 

מרכז האנרגיה ורוב היחידות לטיפול באוויר מחוברים למערכת בקרה ממוחשבת, באמצעותה ניתן לשלוט מרחוק על פעולת המערכות, לווסת את הטמפרטורה באיזורים השונים, לבדוק את תקינות המערכות, לזהות תקלות ולתקן את חלקן.

 

מערכת הבקרה הממוחשבת מאפשרת להפעיל את מערכת המיזוג באופן חסכוני באמצעות הפעלת והפסקה מרוכזת, ויסות כמויות המים המקוררים והמחוממים המוזרמים לבניינים השונים והפעלת יחידות קירור המים במרכז האנרגיה.

 

במערכות המיזוג מיושמים בכפיפה אחת תרמודינמיקה, מכניקה, הידראוליקה, חשמל, פיקוד ובקרה, מחשבים, תקשורת מחשבים ואף כימיה לטיפול במים – והכל כדי שניתן יהיה למזג את החדר בלחיצת כפתור.

 

מרכז האנרגיה בשיבא ממזג שטח של כ-150 אלף מ"ר ועלות הפעלתו כ-12 מיליון שקל לשנה. את המערכת המורכבת הזו מתפעל ומתחזק צוות מסור ומיומן של שמונה מהנדסים, הנדסאים וטכנאים, שניים מהם זכו לאחרונה בפרס העובד המצטיין.

 

הכתבה פורסמה במגזין עובדי המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.  


כתבות קשורות:

רפואה שלמה: בתי החולים הופכים ידידותיים לסביבה

Comments