בעל עסק קטן? גם אתה יכול לשמור על הסביבה

פורסם: 5 ביוני 2012, 13:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 5 ביוני 2012, 13:39 ]

אין סיבה שרק חברות הענק והתאגידים הגדולים ישמרו על איכות הסביבה. גם העסקים הקטנים והבינוניים צריכים להירתם לעניין

מאיר אמרין | 5/6/2012 13:37 
תגיות: עסק ירוק
יום איכות הסביבה הבינלאומי המצוין היום (ג') הוא הזדמנות טובה לציין את הפיכת ה"ירוק" לטרנד בישראל. הדיון הציבורי בנושאי קיימות הפך בשנים האחרונות למיינסטרים - החל בחברות מסחריות הפועלות לצמצם את זיהום הסביבה וכלה במוסדות אקדמיים ובתי ספר למינהל עסקים שהכניסו את הקיימות לתוכניות הלימודים.

אמנם נכון להיום הדאגה לסביבה היא חלק מליבת העסקים בישראל - אך רק בקרב החברות המובילות. בכל הנוגע לכ-99% מהעסקים בישראל התמונה מעודדת הרבה פחות. מדובר לא בחברות הגדולות, אלא דווקא בכ-400 אלף עסקים קטנים ובינוניים, המעסיקים במצטבר כ-1.5 מיליון עובדים ומנהלים מחזור מכירות של עד 100 מיליון שקל לשנה.

אלו העסקים שאנו באים עמם במגע מדי יום ביומו, ולמרבה הצער נושא הקיימות כמעט אינו קיים אצלם. לתפיסתם של רוב המנהלים בעסקים הללו, שמירה על איכות הסביבה היא עניין יקר ומסורבל שאינו רלוונטי עבורם ועבור הלקוחות שלהם.
ירוק קטן כגדול
זוהי גישה מוטעית. כל עסק - יהא גודלו אשר יהא - צריך ויכול לגלות אחריות כלפי הסביבה. דווקא עסקים קטנים ובינוניים יכולים להוביל שינוי ולהנחיל את נושא הקיימות לקהלים רחבים, שכן הם באים במגע שוטף עם שורה ארוכה של מחזיקי עניין - לרבות עובדים, לקוחות, ספקים ותושבי הקהילה שבה פועל העסק. ככל שהביקוש למוצרים ושירותים ירוקים גובר, כך עסקים שישכילו להיענות לביקוש יזכו ביתרון על פני המתחרים.

כבר כעת עסקים קטנים ובינוניים יכולים לעשות הרבה בתחום הקיימות. למשל, בעלות נמוכה יחסית הם יכולים למחזר כמעט הכל - נייר, סוללות, דיסקים, מילוי למדפסות, קרטונים, בקבוקים ופחיות. ניתן גם למחזר פסולת אלקטרונית דוגמת מחשבים ומסכים שיצאו מכלל שימוש, לעבור לכלי מטבח ואירוח רב-פעמיים ולהדפיס משני הצדדים על נייר ידידותי לסביבה.

תחום הקיימות והאחריות הסביבתית נושא אפוא בחובו אין-ספור יתרונות מוסריים וכלכליים עבור כל עסק - קטן כגדול. הגיע הזמן שלא רק החברות הגדולות, אלא גם העסקים הקטנים והבינוניים, ייקטפו את הפירות, ואיתם נרוויח כולנו מסביבה עסקית משגשגת וירוקה יותר

הכותב הוא מנהל חטיבת אבטחה ובטיחות וממונה אחריות תאגידית ב-3M ישראל
 
 
Comments