השינוי מתחיל בכם

נשלח 25 בפבר׳ 2011, 4:33 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 26 בפבר׳ 2011, 5:36 ]
דעה  |  18.02.2011

לאחרונה מדברים רבות על אדישות הסטודנטים במדינה, אך לפני שאנשי התקשורת והמרצים באקדמיה בוחנים אותנו הסטודנטים- שייסתכלו קודם במראה וייראו במה הם אשמים

רבות מדברים על אדישות הסטודנטים, הכוח שאמור להוביל את המדינה- שנותר דומם. אבל לפני שאנו מושיטים אצבע מאשימה כלפיי ציבור הסטודנטים, על ראשי האקדמיה ליטול קורה מבין עיניהם ולהשפיל מבט.

כמיטב המסורת בתקופה זו, מציפים את כלי המדיה פרסומות לימים פתוחים של האוניברסיטאות והמכללות. כול מוסד מציג את מרכולתו האקדמית. פרסומת מוכרת היא זו של 'המכללה האקדמית תל אביב יפו': "צריך לדעת איפה להצטיין", ובה מככב סטודנט מסכן שחרב עליו עולמו מסיבה אחת – הוא אמנם הצטיין, אבל למד במקום הלא נכון. הוא נדחה למשרות אותם דרש בגלל מוסד הלימודים שבו למד. בת הזוג שלו לדייט נוטשת אותו, מי שלא יכלה לשאת את העובדה שלבן זוגה האופציונאלי אין עתיד, כי הוא לא למד במקום הנכון. ואפילו הממסד נגדו, כאשר שוטר, לא פחות, עוצר אותו כאשר הוא שומע היכן סיים את התואר שלו- בהצטיינות. ("לדעת איפה להצטיין": פרסומת 'האקדמית ת"א- יפו)

ישנן סיסמאות נוספות, כמו זו של המכון טכנולוגי בחולון שקורא "בוא תראה כמה מרוויח בוגר" או "איפה יושב היום בוגר של H.I.T". או "אל תשתלב, תוביל" של 'המכללה למנהל', וכן 'הקריה האקדמית אונו', שמבטיחה לחלק לסטודנטים מנויים שנתיים חינם לקאנטרי קלאב, ועוד בסביון!

אמנם היום פתוח, אבל הראש נשאר סגור במרתפי הקפיטליזם. האקדמיה מוצגת בפרסומות הללו כבית חרושת לציונים. ההצטיינות היא מעל הכול. כך גם מדינת ישראל השועטת לעבר המערביות, ודוגלת בעקרון "החזק שורד". בתחרות המתמדת בצבירת הון עצמי, רומסים כול פרח רענן במטרה להשגת המטרה. מדינת ישראל נוהרת לעבר החלום האמריקאני. זה לא מכבר שהצטרפנו כחברים ב-'oecd', אך את חוסר האכפתיות כלפיי הזולת ניתן לראות בכול סיבוב ברחוב, והנה כבר אפשר לתפור כוכב נוסף בצורת מגן דוד בדגלה של ארה"ב.

אז מה הפלא שכאשר הסטודנטים עסוקים להעלות את הממוצע- האוצר ממשיך לעלות את מחיר הדלק, הלחם והחלב. אולי אם האקדמיה תבחר להציב את העשייה החברתית כחלק בלתי נפרד מהלימוד האקדמי ישתנו פניי הדברים. תארו לעצמכם ש'אוניברסיטת תל אביב', שסיסמתה "סמנו לאן תרצו להגיע" תאמר במקום זאת "סמנו יעד חברתי שאותו תרצו לקיים". או שהמכללה לאומנות 'שנקר', תחליף את סיסמתה מ- "תהיה יצירתי – תהיה שנקר"! ל-"תהיו יצירתיים תהיו אנושיים". רק כאשר יבוא השינוי בקרב המחנכים, ישכילו הסטודנטים לצאת לרחוב ולהילחם למען האזרחים ולא רק למען עצמם.

לכתבה בספירלה
Comments