עסקים כבר לא יכולים לברוח מאחריות

פורסם: 27 בדצמ׳ 2010, 9:51 על ידי: Sustainability Org
 27.12.2010 מומו מהדב

הבחירה במארק צוקרברג לאיש השנה של מגזין "טיים" אינה צריכה להפתיע את כל מי שכבר פתח חשבון בפייסבוק והבין את העוצמה האדירה של הכלי הזה בסידור של הרשת האישית - חברתית ועסקית.

מבחינת העסקים, המשמעות היא רבה יותר ומייצרת בסיס למהפכה אמיתית במשוואת הכוח שבין העסק ללקוח. ארגון מעלה מיפה בשנה האחרונה שבעה איתותים המעידים על קפיצה בחשיבות של התנהלות עסקית אחראית. אחד הבולטים שבהם הוא "עידן השקיפות". הסיפור של מסעדה עם מטבח פתוח משקף זאת היטב: מה שהתחיל כלא יותר מגימיק חמוד, נהפך לסמל של הקפדה מרבית על איכות החומרים והעבודה. כך גם העולם התאגידי - ההופך לשקוף יותר.

"רצפת הייצור" נהפכת לחלק מחלון הראווה לא פחות מהחומר השיווקי המוקפד. נראה שבלתי אפשרי להישאר אדישים מול ההשפעה המתעצמת של פייסבוק והרשתות החברתיות ביצירת השקיפות והדיאלוג הישיר עם העובדים, הלקוחות והציבור. המתחרה של צוקרברג על תואר איש השנה - מייסד אתר ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', הוכיח בצורה העוצמתית ביותר שכבר לא ניתן להסתיר שום דבר.

ואולם הבחירה בצוקרברג משקפת ראיית עולם שלמה יותר: עסקים לא רק צריכים להימנע מעסקות אפלות, אלא גם להשקיע באהדה של הלקוח - "תעשו לנו לייק" במלים הפשוטות של פייסבוק. נראה שקבוצות המיקוד, סקרי דעת הקהל ובכלל, תחושת השליטה של העסק בדיאלוג שלו עם הלקוח והצרכן, יעברו שינוי דרמטי. פייסבוק יוצר שותפות עם הלקוחות וצורך להקשיב, לענות וליצור שיח. להשיב ב"אין תגובה" כבר אינה אופציה.

יש לא מעט טענות על ההשפעה השלילית של הרשתות החברתיות על הקשר האישי והישיר. לכן מעניין היה למצוא איתות חזק נוסף: "עובדים מחפשים משמעות", שמאזן את התופעה הזו. התנדבות במסגרת מקום העבודה היא כמעט מובנת מאליה. הנקודה המעניינת יותר היתה העלייה בהיקף העובדים החדשים השואלים על יושרה, הוגנות ושקיפות, ומחפשים את התועלת החברתית והסביבתית של מקום העבודה שלהם. אלה אותם עובדים צעירים שגם משתמשים בפייסבוק ומשתמשים במדיום הזה כדי לקדם את הערכים שהם מאמינים בהם.

החיבור בין שני האיתותים האלה - עידן השקיפות וחיפוש משמעות - משנים את כללי המשחק. המושג המעורפל של "דיאלוג עם הלקוח" מקבל משמעות חדשה בה. הרשת החברתית מייצרת מרחב עצום של הזדמנויות ואיומים לזיהוי ההעדפות של הלקוח, מה מפריע לו ודורש תיקון, ומכריע מי יזכה באהדה ונאמנות. פייסבוק שווה כיום שקיפות וגם אחריות. אל תישארו מאחור.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון מעלה, עסקים מנהיגים אחריות חברתית.

לכתבה בדהמרקרComments