סטילקייז מפעל לריהוט משרדי מייצר על פי השיטה "מעריסה לעריסה"

נשלח 15 במרץ 2011, 13:31 על ידי Sustainability Org

אחת החברות מן הגדולות בעולם בייצור ציוד משרדי, סטילקייז, היא בעלת המספר הגדול ביותר של מוצרים שמיוצרים על פי השיטה מעריסה לעריסה – ראשון המוצרים היה המושב "חושב" Think

15/03/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

סטילקייז
הלן בבוק, מנהלת הפיתוח המקיים של חברת סטילקייז - אתר סטילקייז
על הכיסא החושב, Think, אומרים היצרנים כי הוא נבון ומוסרי. לדברי היצרנית חברת סטילקייז (Steelcase) מארה"ב הכיסא החושב מספיק חכם כדי לנחש כיצד אתה יושב ולהתאים את עצמו בצורה אינטואיטיבית והוא מספיק מוסרי כדי למדוד ולמזער את השפעתו על הסביבה לכל אורך חיו. הכיסא החושב הוא המוצר הראשון שחברת סטילקייז החליטה לייצר על פי שיטת הייצור המקיימת ומתחשבת בסביבה בצורה מכסימלית, מעריסה לעריסה (C2C - Cradle-to-Cradle) של ויליאם מקדונוג ומייקל ברונגרט.

הכיסא החושב היה המוצר הראשון בעולם שקיבל אסמכה של השיטה מעריסה לעריסה. כיום מייצרת החברה מעל ל-60 מוצרי ריהוט, אדריכלי וטכנולוגים שקיבלו את האסמכה.

עקרונות השיטה מעריסה לעריסה

על פי הלן בבוק, מנהלת הפיתוח המקיים של חברת סטילקייז, השיטה מעריסה לעריסה היא פילוסופיה שנולדה בשנת 2005 שמטרתה שכל מוצר מיוצר באופן שבו ניתן למחזר אותם ב-100 אחוז כדי לחזור ולהיות מוצר נוסף, מאותו סוג או מסוג אחר. השיטה לדבריה שואפת את ההשראה שלה מבתי הגידול בטבע בהם אין ייצור של פסולת. הפסולת של האחד היא המזון או חומר הגלם של יצור אחר בטבע.

אחרי שהמפעל החליט ללכת בדרכי השיטה היה צורך למיין את המוצרים, חומרי הגלם ותהליכי העבודה על פי קריטריונים חמורים: נעשתה בחינה של כל החומרים הנכללים במוצרים של המפעל על פי 19 קריטריונים של בריאות האדם והסביבה.

הצעד הראשון היה לסלק את החומרים בכל פסי הייצור שיכולים להזיק לסביבה ולאחר מכן לפעול על פי ארבעת העקרונות שהפכו להיות בסיס הייצור:

  • להביא למכסימום את חומרי הגלם הממוחזרים (במפעל היום 40 אחוז), ניתנים למחזור או מתכלים באופן טבעי
  • להעדיף שימוש באנרגיות מתחדשות
  • להטמיע שיטות של מחזור ושימור מים
  • לפתח אסטרטגיות של אחריות חברתית

החלפת הכרום במוצר ידידותי יותר

חושב
הכיסא החושב עליך ועל הסביבה - צילום: אתר סטילקייז
המעבר איננו קל ופשוט ולוקח תקופה ממושכת. כדוגמא מביאה בבוק את החלפת השימוש בכרום 6 שיצורו מזיק לסביבה ושימש לציפוי החלקים המתכתיים של הרהיטים לכרום 3 שהוא מזיק הרבה פחות.

בשנת 2007 החליטה החברה שלא לעשות יותר שימוש בחומר ה-PVC הידוע בפגיעתו בסביבה. בסוף עברו לחומר פוליפרופילן אך היה צורך במהפכה הן בהחלפת ספקים, בתהליך הייצור שהוא שונה לחלוטין. כיום אין כלל שימוש של PVC ברהיטים שלנו, החומר החדש עמיד יותר והייצור באמצעותו הפחית את פליטות גזי החממה ב-70 אחוז לעומת ה-PVC.

לקנות מחדש את הציוד אחרי תום השימוש

בסטילקייז הימו מחלקה חדשה שמהותה לקבל חזרה את הציוד מהרוכשים אותו בתום השימוש בו. כדי שניתן יהיה למחזר את המוצרים בקלות עברו למוצרים ותהליכי ייצור של מספר חלקים מועט יותר והקלה בפירוק של המוצר לחלקיו.

כיום הלקוחות עדיין לא מוכנים לשלם יותר בשביל מוצר C2C. "במקרה של המעבר מכרום 6 לכרום 3 העדפנו לספוג את התוספת כדי לעמוד בתחרות" אומרת בבוק.

גם שלושת המוצרים המיוצרים במפעלים באירופה נמצאים בתהליך של קבלת האסמכה.


לכתבה באפוקטיימסComments