בית חולים מאיר בחר ב"קיימוּת" ובאיכות בכל תחום

פורסם: 2 ביולי 2010, 9:19 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 3 באוג׳ 2010, 0:30 ]
"כגוף שמטרתו לספק שירותי בריאות, רואה עצמו בית החולים מחוייב לשמור על סביבה בריאה" – ד"ר אשר אלחיאני, מנהל בית חולים מאיר בכפר סבא.
 
25/06/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס
 
מאיר
מכינים פרחים מבקבוקי נייר לגינה האקולוגית - צילום:באדיבות בי"ח מאיר
הכל התחיל בשאיפה לאיכות שלא פוסחת על אף תחום. כך קרה שבית חולים מאיר בכפר סבא יזם פרויקט של בית חולים ירוק. ד"ר אשר אלחיאני, מנהל בית החולים שהגה את הרעיון מסביר: "אם בית החולים יעמוד בסטנדרטים של איכות, שאר הפרמטרים ישתפרו". הרעיון היה שכל פעילויות בית החולים יתאימו לסטנדרטים של איכות, וכמובן גם בתחום איכות הסביבה.

מאז שבית החולים "מאיר" השייך ל"שירותי בריאות כללית" החל בתהליך הירוק, נוכחו שם לדעת שהליכה בדרך ה"קיימוּת" (פיתוח ללא פגיעה בסביבה) היא בסופו של דבר כדאית גם מבחינה כלכלית.

השנה זכתה "שרותי בריאות כללית" לפרס השר להגנת הסביבה למצויינות סביבתית, נציגי המשרד ביקרו בבית חולים מאיר כדי לבחון את עמידתו בסטנדרטים סביבתיים.

הסמכה לסטנדרטים בין-לאומיים של איכות

לפני מספר שנים החליט בית החולים מאיר להשיג הסמכה של הארגון הבין-לאומי JCI Joint Commission International. ארגון JCI קבע סדרה של סטנדרטים במטרה להעלות לרמה הגבוהה ביותר את איכות הטיפול ובטיחות המטופל במוסדות בריאות. בבית החולים מאיר לקחו את העניין ברצינות רבה. בית החולים עבר תהליך של שיפור ושדרוג החל מנושא התשתיות, דרך בטיחות המטופל, וכלה באיכות הטיפול הרפואי.

בספטמבר 2008 עבר בית החולים מבדקים של צוות JCI שהגיע ממדינות שונות. לאחר מבחנים ומבדקים אישר ארגון ה-JCI את ההסמכה לבית החולים. הסמכה זו ניתנת לשנה אחת ומדי תקופה יש לעבור מבדקים נוספים. מאיר פרינטי, מנהל הפרויקט, מספר שלא פחות חשוב מקבלת תו התקן, היתה חשיבות לתהליך שעבר בית החולים בכל תחומי הפעילות: החל מניהול תיק רפואי ממוחשב ועד להחלפת עשרות דלתות לכאלה שהן חסינות אש שמחירן גבוה יותר.

להיטיב עם הסביבה

אחרי קבלת ההסמכה ב-JCI, לפני כשנה, התקבלה החלטה עקרונית בהנהלת בית החולים "מאיר" לקדם את נושא הסביבה. ההחלטה הושפעה מכך שבית החולים ממוקם בין שתי ערים שאף הן מקדמות את הסביבה, כפר סבא ורעננה. פרינטי מספר שבחרו לא להתמקד בפעולה ספציפית שמיטיבה עם הסביבה אלא לפעול באופן מקיף.

הנהלת בית החולים קבעה את החזון הירוק של בית החולים ומינתה ועדת היגוי לפרויקט שחברים בה נציגים מהקהילה ומהמשרד להגנת הסביבה. הוקם צוות ביצוע לפרויקט ובהמשך נכתב מסמך מדיניות סביבתית. בית החולים גם הצהיר: "המרכז הרפואי 'מאיר' רואה עצמו כחלק מהזירה הלאומית המתמודדת עם הבעיות הסביבתיות, והוא מכיר בחשיבות נושא איכות הסביבה והשפעתו הישירה על בריאות הציבור. לכן, מתוך תחושת אחריות, ביה"ח יקדם את הנושא, יעודד ויפעל ליצירת סביבה בעלת השפעה מבריאה"

בית החולים פנה לחברה המתמחה בנושא, וזו התחילה בסקר שכלל את כל מחלקות בית החולים. במשך מספר ימים עברו מומחי החברה בכל מקום בבית החולים ובחנו את משמעותו של כל תהליך בעת התרחשותו.

יישום התכנית הסביבתית

"בית החולים הוא בעצם מפעל", אומר פרינטי, ומסביר שכמו מפעל תעשייתי גם בית החולים מייצר סוגי פסולת רבים כגון פסולת אורגנית ופסולת רעילה, שהן בעלות פוטנציאל סיכון לסביבה. בעקבות קבלת תכנית הפעולה החל ביה"ח מאיר ביישום ההמלצות:

- הוקצה אזור מיוחד בתחום ביה"ח בו הוצבו מתקנים בהם מתקיימת הפרדת פסולת שאינה מסוכנת לסוגיה: נייר, קרטון, מיכלי פלסטיק, פסולת בניין, פסולת אלקטרונית. נרכש דחסן לפסולת 'ביתית' לצורך צמצום נפח האשפה.

- הפסולת האלקטרונית מועברת לפרויקט של עמותת "אקולוגיה לקהילה מוגנת" המעסיקה עובדים בעלי מוגבלויות לפירוק המכשירים האלקטרוניים. בית החולים החל בשיתוף פעולה עם העמותה.

- כיום, בית החולים אינו עושה שימוש במזוט ובכך הפחית את זיהום האוויר.

- בנושא השימוש בנייר, בבית החולים מאיר הגיעו למסקנה שרב ערכו של החיסכון בנייר על המיחזור. יש לבחון את הצורך בהדפסה על נייר וכך אולי לחסוך את תהליך המחזור שגם לו משמעויות כלכליות וסביבתיות. ואם בכל זאת יש צורך בהדפסה, החליטו בבית החולים לרכוש מדפסות להדפסה דו-צדית.

פוזרו במחלקות מכלי קרטון אישיים לאיסוף נייר למיחזור. הצמצום בשימוש בנייר הביא לבית החולים בשנת 2009 חיסכון של כ-130,000 שקל.

- מתחילת 2010 עברו מרפאות החוץ לתיק רפואי ממוחשב.

בית החולים מאכיל מדי יום אלפי חולים ועובדים, ובתפריט של בית החולים שילבו בריאות עם חיסכון. במעבר מטיגון לצורות אחרות של בישול הופחתה כמות השמן ב-50 אחוז.

התייעלות אנרגטית - חיסכון מובטח

כדי להיכנס למהלך של התייעלות אנרגטית דרושה השקעה ראשונית, ובית החולים "מאיר" קיבל את מלוא הגיבוי של "שירותי בריאות כללית" אליה הוא משתייך. בין היתר הותקנה מערכת סולרית הפועלת באמצעות תאים פוטו-וולטאיים לחימום המים בחדר הדוודים, ופעולות נוספות שהביאו בשנת 2009 לחיסכון של כ- 22 טון גפ"מ (גז פחממני מעובה המשמש כדלק). במחלקות רבות הוחלפו נורות התאורה לנורות חסכניות T-5 והוגברה הבקרה על מערכות המיזוג והתאורה. יחידת המחשוב החלה לפני מספר חודשים להפעיל מערכת לכיבוי מרבית המחשבים במשרדים מהשעה 18:00 בכל ערב. כך, למרות שבשנת 2009 נוספו שטחי פעילות רבים בבית החולים, העלייה בצריכת החשמל הכוללת בבית החולים הייתה מזערית.

משבר המים הגיע לבית החולים

בית החולים השקיע מאמצים להגיע לכל ברז ולהתקין בו "חסכם". במתקני הפשרת הקרח בצוברי החמצן הופעלה מערכת למחזור מים. במים שמוחזרו ממכשירי אוסמוזה הפוכה נעשה שימוש חוזר לניקוי מכלי אשפה.

בסקר שנעשה לגילוי מוקדי שימוש מיותר במים מצאו כי בתחום בית החולים היו שטחים שהושקו אף כי הדבר לא היה הכרחי, וההשקיה בהם הופסקה.

ידוע כי בית חולים צורך כמות לא מבוטלת של מי הדחה באסלות. לכן, בבנייה החדשה וביחידות ששופצו, החל בית החולים לעבור למכלי הדחה דו-כמותיים.

לא רק שבחיסכון של 25 אלף מק"ב מים מסייעים למדינה לצאת ממשבר המים, התוצאה היא גם חיסכון של התשלום עבורם. בשנת 2009 צריכת המים של בית החולים הייתה נמוכה ב-15 אחוז מזו של שנת 2008.

גינה אקולוגית בחזית בית החולים

פרחים מפלסטיק
"תמונה משפחתית" בתום העשייה בפלסטיפלורה, הגינה האקולוגית - צילום: באדיבות בי"ח מאיר
בית החולים לקח את נושא הגינון הירוק כפרויקט שקיבל את השם "פלסטיפלורה". בחזית בית החולים הוקמה גינה מבקבוקי פלסטיק בהנחיית אמן מקומי אורי דה בר, תושב כפר סבא. דה בר הוא אמן מולטי-מודלי העוסק בציור ובפיסול. יצירותיו, מסדרת הפלסטיק פלורה (פרחים עשויים מפלסטיק), מוכרות בארץ, כדוגמת הגינה שבחזית כנסת ישראל.

בגינת הפלסטיפלורה בחזית בית החולים, "נשתלו" כ-1000 בקבוקים צבועים. לביצוע עבודת הצביעה ו"הגינון", גוייסו תלמידי כיתות ד' משני בתי ספר יסודיים "סורקיס" ו"בן גוריון" הלומדים השנה את הנושא "כפר סבא עירי". אל תלמידי בתי הספר הצטרפו הילדים החולים ממחלקות הילדים השונות המגיעים למרכז החינוכי שבבית החולים במהלך אשפוזם.

הקשבה לקהילה תורמת לחיסכון

אחת ההחלטות של בית החולים היא להיות מעורב וגם לערב את הקהילה ולא רק את החולים המאושפזים בבית החולים. "בית החולים מתייחס לכל תלונה, מנתחים אותה וזו דרך טובה לקבל מידע שייתכן שלא היה מגיע בדרך אחרת", מציין פרינטי. לדוגמה, לבית החולים הגיעה תלונה מתושב על רעש. כך נתגלה שמערכת הקירור ממשיכה לעבוד בלילה כשכלל אין צורך בה. מערכת הקירור הופסקה בלילות, וכך נמנע גם מפגע רעש לסביבה וגם הושג חיסכון באנרגיה.

המדיניות הסביבתית של בית החולים מאיר

בתחילת התהליך סיכם בית החולים את המדיניות הסביבתית שלו: בית החולים מעוניין לשפר באופן מתמיד את ביצועיו בתחומי איכות סביבה והקיימות, ויפעל להשגת המטרות הבאות:

- עמידה בדרישות, החוקים, התקנות והצווים בנושאי איכות הסביבה ובריאות הציבור ואכיפתם בפעילות ביה"ח.

- הגברת המודעות לנושאי הקיימוּת בקרב עובדיו, מבוטחיו, קבלניו, ספקיו ובעלי עניין נוספים.

- בחינה שוטפת של ההיבטים הסביבתיים של פעולות ביה"ח, תוך חתירה לאיזון בר-קיימא בין אופי הפעילות שלו לבין היבטי איכות הסביבה וקיימות.

- מתן שירותי ביה"ח תוך הקפדה מרבית על שמירת הסביבה.

- חתירה להתנהלות סביבתית בת-קיימא רחבה המשלבת חשיבה סביבתית, כלכלית וחברתית בשיקולי קבלת ההחלטות, להבטחת איכות הסביבה ובריאות לדור הנוכחי ולדורות הבאים.

- קידום סביבה בריאה ואורח חיים בריא למען הקהילה.

לכתבה באפוק טיימס


כתבות קשורות:

להפוך את שיבא למרכז רפואי ירוק

רפואה שלמה: בתי החולים הופכים ידידותיים לסביבה

Comments