תרומה כביטוי אישי, או - איך מייצרים מוטיבציה?

נשלח 23 במאי 2011, 6:53 על ידי Sustainability Org
חברות במשק מתחבטות כיצד להגביר את המעורבות של העובדים בקהילה ובחברה. במיקרוסופט ישראל מציעים העובדים זה לזה שירותים שונים - משטיפת מכוניות וסדנת סושי ועד טיסה בשמי הארץ במטוס של המנכ"ל, תמורת תשלום שהולך לתרומה. נשמע לכם כסף קטן? בדרך זו נאספו בשנה שעברה כמיליון שקלים. הכירו קמפיין מקורי, מלא הומור - ויעיל
ynet, 23/5/2011

הנה נושא שמעסיק כיום חברות במשק: כיצד לעודד ולהלהיב עובדים לתרום לקהילה ואילו דרכים יצירתיות ניתן להמציא לצורך כך? גם הכוונות הטובות ביותר של העובדים נכנעות לא פעם לשגרה ולמחויבויות בבית ובעבודה, ובדרך כלל רמת ההתנדבות יורדת עם השנים. חברות מסוימות מחשבות שעות התנדבות כזמן עבודה, חלקן מעניקות פטור ממס, מכפילות את תרומת העובדים ותורמות מרווחיהן - ובכל זאת, קצת קשה לשמור על רמת מחויבות גבוהה ורצופה לאורך שנים. 

אולם כמה חברות מגלות חדשנות אמיתית בתחום ולא מסתפקות באמצעים אדמיניסטרטיביים לעידוד התנדבות. הניסיון מלמד, כי כאשר התרומה היא אמצעי להצגת יכולות וכישרונות אישיים, העובדים נלהבים לקחת חלק בפעילות, הם נהנים מכך והתרומה הכוללת גדלה והולכת.  

במרכז הפיתוח של מיקרוסופט בישראל (מו"פ) רץ קמפיין מקורי וחביב, בשם Give. הקמפיין, שמשלב הומור, תחרות ובעיקר הרבה יצירתיות, הוא בעצם הזמנה לכל 600 המפתחים והחוקרים להציע למכירה פומבית באינטרנט מוצרים ושירותים פרי יצירתם. חבריהם לעבודה זוכים לקבל את השירות, תמורת תשלום כמובן, והכסף שנאסף נתרם לקהילה. כל עובד רשאי לבחור עמותה כלשהי ולתרום לה את הכסף שצבר. לחילופין, הוא רשאי לבחור תחום מסוים אליו ברצונו לתרום (ילדים בסיכון, קשישים, נכים וכו'), ודרך עמותת מתן מנווט הכסף ליעדו.

בדרך זו, הופכת התרומה לכלי לביטוי אישי והעובדים מציעים לחבריהם מוצרים ושירותים יצירתיים שמשקפים תחביבים, תחומי עניין ופעילות מעניינים כמו: ערב ברבקיו, טיפול שיאצו, ציור, טיסה בשמי הארץ שמציע מנכ"ל מרכז המו"פ במטוסו הפרטי ועוד. הקמפיין מעורר התלהבות רבה במיקרוסופט ישראל, ובשנה שעברה עמד שיעור ההתנדבות בו על כ-80 אחוזים ונאסף בו סכום של כמיליון שקלים. 

וכך מציע סמנכ"ל פיתוח לשטוף מכוניות, סמנכ"ל אסטרטגיה ופיתוח עסקי מנחה סדנאות סושי, מנהלת בכירה מציעה סדנת דיג, וסגן נשיא מיקרוסופט העולמית משה ליכטמן (שהוא נשיא המו"פ בישראל) תורם טיסה לרמת הגולן במטוס הפייפר שלו – כאשר הוא הטייס! 

אז ככה זה עובד באמת

לכתבה באתר ynet
Comments