תעשיות מפחיתות את זיהום האוויר ואת זיהום המים

פורסם: 31 במאי 2010, 4:25 על ידי: Sustainability Org

בז"ן במפרץ ומכתשים בדרום, שנחשבו בין המזהמות ביותר עושות צעדים להפחתה הזיהום, בזן מפחיתה בפליטות מזהמים לאוויר ומכתשים מקימה מתקן להשבת שפכים תעשייתיים


29/05/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

אם בקרב ארזי התעשייה בישראל נפלה החלטה להשקיע בטכנולוגיות להפחתת זיהום מה יגידו..... ?

בזן (בתי זיקוק לנפט) במפרץ חיפה ובאשדוד ומפעל מכתשים המייצר חומרי הדברה וקוטלי עשבים, היו לסמל של תעשיות גדולות המזהמות את הסביבה בקנה מידה גדול אף הוא. ואולי יגידו במידת מה של צדק, שמה שקורה במפעלים עדיין רחוק מלהיות אידיאלי, אבל הצעדים שלהם בהחלט משביעי רצון ויש לעודד את המגמה.

בזן מיישמת שיטה חדשנית למילוי תחתי של מיכליות כביש שתביא לדבריה להפחתה של כ 83% בפליטות חומרים אורגנים נדיפים. במפעל "מכתשים" מפיקים מים מטוהרים משפכים תעשייתיים - במיתקן התפלה ייחודי בעולם.

תוכנית אסטרטגית של בזן

במהלך שנת 2009 הסבה בזן שלוש עמדות מילוי המיועדות למילוי של מיכליות כביש בבנזין ממילוי עילי לשיטת מילוי תחתי חדשה. לדברי בזן צעד זה הוא חלק מפעילותה הסביבתית ובמסגרת תוכניתה האסטרטגית. דבר הביא, לדברי החברה, להפחתה ניכרת של כ 83 בפליטות הבלתי מוקדיות בתהליך המילוי.

זהו צעד נוסף אחרי יישומם של טיפולים חדשניים בפליטות לא מוקדיות דוגמת פרויקט ה LDAR (- Leak Detection And Repair) המנטר ומטפל בפליטות לא מוקדיות ממגוון המחברים והצינורות בחצר המפעל. בזן לדבריה, ממשיכה בתהליך כיסוי גגות המכלים המשמשים לאחסון חומרים אורגאניים נדיפים המביאה להפחתת הפליטות הבלתי מוקדיות ממתחם בזן.

ד"ר טלי רוטשילד, סמנכ"ל איכות הסביבה בבזן אמרה: "יישומן של הטכנולוגיות והשיטות החדשות מאפשר איתור מוקדם של פליטות בלתי מוקדיות ומניעתן. אין ספק, כי זאת עדות נוספת לתוצאות ולהישגים אליהם מגיעה החברה מאז יישומה של תכנית ההשקעות המקיפה בנושאים סביבתיים".

מכתשים: מפעל התפלה ייחודי בעולם

מתקן ההתפלה עליו מדובר נמצא בשלבי הקמה והוא יהפוך בסופו של תהליך שפכים תעשייתיים למים מטוהרים המוחזרים לשימוש תעשייתי מלא במתקני הייצור של המפעל. הפעלת המתקן תחל בחודש יולי השנה ומצפים ש-90 אחוזים מהמים שיותפלו יחזרו לשימוש תעשייתי חוזר ויקטינו את כמות המים שנרכשת ממקורות. עשרת האחוזים הנותרים ישמשו להשקיה באישור של משרד הבריאות.

המיתקן החדש שעלות הקמתו כארבעה מיליוני דולרים, יחסוך בעתיד סכומים גדולים למפעל. לדברי מכתשים, המתקן יחסוך הקמת שתי בריכות אידוי חדשות מתוך חמש בריכות חדשות שתוכננו במפעל ומשמעות הדבר חיסכון של כ-12 מיליוני דולר. בשל האיכות הגבוהה של המים המטוהרים יוכל המפעל לעשות שימוש חוזר בכ-1500 קוב מים ליממה (מתוך כ-2500 קוב צריכה יומית). כך כמות השפכים שתעבור בעתיד לבריכות האידוי קולחים תעשייתיים תהייה פחותה באופן משמעותי מכפי שתוכנן.

רמת חובב – משתפים מידע

מיתקן ההתפלה של מכתשים נחשף לראשונה במסגרת יום עיון שאירחה מועצת רמת חובב בנושא חידושים ושיפורים בתחום איכות הסביבה במפעלי מועצת רמת חובב. ראובן כהן-צידון (קונצי) הטכנולוג הראשי של מפעל "מכתשים" ומנהל הפרויקטים בחברה אבי רושניק אשר חשפו לראשונה את מיתקן ההתפלה בשיטת האוסמוזה ההפוכה המוקם בימים אלה במפעל.

מטרת יום עיון, לדברי אנדריי אוזן, ראש מועצת היא לשתף את נציגי המפעלים במידע הדדי על שיפורים ומחקרים חדשים בתחום איכות הסביבה. אוזן אמר ביום העיון שתחום איכות הסביבה מעסיק את כל מפעלי המועצה המשקיעים בו עשרות מיליוני דולרים מדי שנה.

גדי דהן, מנהל יחידת המינהל והמשק של תרכובות ברום ברמת חובב הציג ביום העיון את החיסכון הרב המושג במפעל באמצעות הפרדת פסולות מתכת, פלסטיק ומחזור הנייר והעץ בתחומי המפעל.

מנכ"ל מועצת רמת חובב יוסי זיו שהנחה את יום העיון, אמר כי עד לפני כמה שנים התפלת שפכים תעשייתיים נחשבה חלום הזוי. "אנחנו עדים למשהו שהוא לא פחות מנס. לא מדובר רק בהיבט החיסכון במים ובמשאבים אלא במשמעות הפחתת השימוש בבריכות אידוי".

לכתבה באפוקטיימס
Comments