אונ' בן גוריון המוסד האקדמי הכי ירוק בארץ

נשלח 9 בפבר׳ 2011, 9:14 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 9 בפבר׳ 2011, 9:16 ]

אוניברסיטת בן גוריון הוצבה במקום ה-46 בדירוג המוסדות האקדמיים הירוקים. בראש הרשימה אוניברסיטת ברקלי מקליפורניה

אורי בינדר | 8/2/2011 11:41
תגיות: חיים בירוק,באר שבע (סביבה), אוניברסיטת בן גוריון
אוניברסיטת בן גוריון שבנגב דורגה במקום ה-46 בעולם במסגרת דירוג האוניברסיטאות על פי מידת מחויבותן לחינוך סביבתי. זו היא האוניברסיטה הישראלית היחידה שנכללה בטבלת דירוג זו, לאחר שאלפי מוסדות וארגונים בעולם הגישו מועמדות ומהם נבחרו 200 לדירוג הסופי. את הרשימה מובילות אוניברסיטת ברקלי מקליפורניה, נוטינגהם מבריטינה ונורתאיסטרן וקורנל האמריקאיות.

אוניברסיטת בן גוריון.
אוניברסיטת בן גוריון. "דאגה לסביבה דורשת אקטיביזם" צילום: דיאגו מיטלברג
הדירוג - GreenMetric  - הוקם באפריל 2010 על מנת לספק מדד להשוואה בין האוניברסיטאות בעולם, בדרך מחויבותן לקידום חינוך ויישום בר-קיימא. הדירוג אמור לסייע לקדם את המודעות בכל המוסדות להשכלה גבוהה בעולם, באופן שבו המדיניות והקצאת המשאבים יופנו למטרה של הפחתת הפליטה והתחממות כדור הארץ והאקלים. אלפי אוניברסיטאות ברחבי העולם השתתפו בסקר זה עם שיטת ניקוד ייחודית לדירוג המאמצים הנעשים על ידי המוסד ליישום מדיניות ברת-קיימא ותוכניות ארוכות טווח בתחום הסביבתי.

"הכניסה למהלך הסביבתי", אמר דן בלומברג, משנה לסגן הנשיאה ודיקן מו"פ ויו"ר המועצה הירוקה באוניברסיטת בן-גוריון, בראיון ל-nrg מעריב בנובמבר 2009, "נבעה משילוב בין מוטיבציה סביבתית אותנטית להבנה שמוסד אקדמי שמכבד את עצמו-קל וחומר כזה שפועלים בו כמה חוקרים ומכונים בעלי שם עולמי בתחומי הסביבה - צריך להתנהל באורח אחראי".

בין הפרויקטים שהמרשימים שיצאו לדרך בבאר שבע: המים במרכז הספורט מחוממים באמצעות מתקן סולארי שחוסך כמאה אלף ליטר סולר בשנה, במעונות הסטודנטים חוסכים עוד 10,000 ליטר סולר, גלאי תאורה פועלים בחלק מהבניינים ומכבים את האורות כשאין איש בסביבה, 30 אלף נורות הליבון בקמפוס מוחלפות בהדרגה בנורות חסכוניות, טמפרטורת המזגנים הועלתה מ-22 ל-24 מעלות, זרימת המים בברזים ווסתה. השימוש בנייר לצורכי דואר נחתך בכמחצית, וכמויות נייר אדירות שהודפסו מדי שנה לטובת ערכות הרשמה הומרו בערכות אינטרנטיות. בחשבון החשמל לבדו חוסכת האוניברסיטה 70 אלף שקל בשנה.

"ההנהלה והסגל של אוניברסיטת בן-גוריון חרטו על דגלה של האוניברסיטה את העשייה הציבורית והסביבתית", מסביר פרופ' בלומברג. לדבריו, האוניברסיטה פועלת רבות בתחום זה ואכן הדבר מורגש בכל רבדי העשייה בקמפוס הכוללים בין היתר: מחקר, הוראה "תפעול ירוק" ומעורבות חברתית קהילתית. "מעבר לכך, האוניברסיטה כוללת גופים כמו המכונים לחקר המדבר ומחלקות מובילות בתחומי הסביבה, אשר תורמים תרומה ייחודית המוכרת ברמה בעולם כולו. מיקומנו במדרג מעיד על ההישגים בתחום זה". בלומברג טוען גם כי "בישראל עסוקים בהרבה נושאים חשובים ואלו דוחקים הצידה את השיח בנושאי הסביבה. כתוצאה מכך, יצירת תרבות של מודעות ודאגה לסביבה דורשת אקטיביזם של גופים מוסדיים-ציבוריים כמו אוניברסיטאות ובתי ספר".

לכתבה באתר nrg


כתבות קשורות:
המירוץ הירוק של האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם
אוניברסיטה ידידותית לסביבה
Comments