לחמם את הבית עם שאריות הפסולת

פורסם: 18 במאי 2012, 5:12 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 18 במאי 2012, 5:12 ]

חברת Olivebar מייצרת גלילים להסקת בתים מפסולת אורגנית, כתחליף לעץ.

מאת ויקי בר, ביה"ס לעסקים חברתיים, 15/5/2012
 
תגיות: היוזמה הירוקה, פסולת אורגנית, שימוש מחדש
 
Olivebar היא חברת דלק ביומסה המפתחת מוצרי אנרגיה מפסולת אורגנית כמו רסק זיתים, רסק ענבים ועוד. החברה משתמשת בחומרים אורגניים בלבד בתהליך הייצור שלה, שמקורם בפסולת חקלאות ושאריות מתעשיית ייצור המזון מהם היא מייצרת גלילים להסקת בתים כתחליף לעץ.

המוצרים של Olivebar מיוחדים בכך שהם תורמים להפחתת התחממות כדור הארץ בהחליפם דלקים ועצים כמקור אנרגיה ובנוסף מפחיתים באופן משמעותי את פליטת גזי חממה (מתאן וגזים אחרים) שהיו נפלטים לאטמוספרה במידה וחומרי הגלם היו נרקבים במטמנה או בשדה פתוח.

היזמים של Olive Bar אבי לורבר, (מנהל שותף,יזם במגוון תחומי ייצור, הקים את Olivebar ופיתח את כל מוצריה) ורענן בורל, (מנהל שותף ב Olivebar, אשר השיב לשאלותינו) זיהו כשל שוק סביבתי (פסולת המתפרקת ופולטת גזי חממה) וכשל שוק עסקי (וואקום במוצרי בעירה אקולוגיים וזולים לחימום) והשכילו למנף אותם לכדי עסק אשר פותר את הבעיה הסביבתית באופן יצירתי במיוחד באמצעות מודל עסקי יצרני.
צילום באדיבות Olivebar
ערמות הפסולת האורגנית. בדרך לשימוש נוסף צילום באדיבות Olivebar

מה הביא אותך לעולם העסקים החברתיים?
בורל: "הצטרפתי למיזם הזה כיוון שהוא מייצר שינוי דרמטי בהפכו פסולת מזיקה לחומר גלם ממנו מיוצר מוצר שמהווה תחליף לשימוש במשאבים מתכלים כמו עץ ודלקים.ותורם להפחתת התחממות כדור הארץ. יתרה מכך, התחליף עולה באיכותו על המקור בהקשר של ערך החום שהוא מפיק".

איזו בעיה חברתית העסק בא לפתור?
"הצלחתה של אוליוובר תביא לפתרון סביבתי של סוגי פסולות חקלאיות שסילוקן המוסדר והלא מסודר גורמות לנזקים סביבתיים קשים. יצירת בסיס כלכלי לסילוק פסולות אלו יביא רווחה למפעלים שכל חיסכון בהוצאותיהם (למשל על סילוק פסולת) ישפר את יכולתם העסקית, אבל יותר מכך יביא לפתרון בעיה סביבתית קשה".
צילום באדיבות Olivebar

הגלילים הממוחזרים. חימום ירוק צילום באדיבות Olivebar
 
בורל. נדבך חשוב בתרומתם של מיזמים כלכליים בתחומי הסביבה והחברה
בורל. נדבך חשוב בתרומתם של מיזמים כלכליים בתחומי הסביבה והחברה צילום באדיבות Olivebar

איזה שינוי יוצר המיזם?
"הפיכת פסולת מזיקה למוצר שימושי בהליך ייצור סביבתי הוא נדבך חשוב בתרומתם של מיזמים כלכליים בתחומי הסביבה והחברה. גפת זיתים ברובה הגדול מושלכת בשדות, משמשת להאבסת בעלי חיים או להכנת קומפוסט. אלו גורמים למפגעי קרקע ומי תהום ולפליטת מתאן (שהוא גז חממה חזק ביותר). איסוף הגפת בצורה מסודרת למתקני אצירה והפיכת הפסולת המזיקה הזו למוצר ממוחזר מהווה שינוי מהותי מהשלכת פסולת להפיכתה למוצר.

"העולם עושה שימוש גדל בביומסה (חומר מן הצומח והחי) לייצור אנרגיה בעיקר בתעשייה, במטרה להפחית את פליטת גזי החממה. אחד משימושים אלה כולל גידול עצום בכריתת עצים (לצד שתילת עצים במקומם). גם אנשים פרטיים עוברים מחימום הבית בדלקים שונים לחימום בעץ, גם אם בהיקף קטן מזה של התעשייה. גלילי הסקה של אוליוובר מהווים תחליף לעץ, מה גם שהם מכילים יותר אנרגיה ליחידת משקל, אריזתם בצורה מסודרת מקלה על השימוש בהם לצורך הסקה ויש בשימוש בהם כדי לתרום להפחתת הצורך בכריתת עצים.

"מוצרי אוליוובר מייצרים שינוי וקושרים שני תהליכים שלא היו קשורים אחד לשני קודם לכן. הם מונעים פיזור של פסולת בשטחים פתוחים ותהליכי ריקבון הפולטים מתאן מצד אחד, והופכים אותה למוצר החוסך את הצורך לכרות עצים מצד שני, תוך הקטנת פליטה של גזי חממה".

אם היית צריך לציין דבר מהותי אחד המבדיל עסק סביבתי/חברתי מעסק רגיל, במה היית בוחר?
"ההבדל המהותי המבדיל עסק סביבתי/חברתי מעסק רגיל הוא השינוי החיובי שהוא מייצר על הסביבה ועל החברה. עסקים רגילים רבים תורמים לחברה מעצם ייצור מקומות עבודה, טובים יותר או פחות, אולם הם מייצרים גם נזקים כתופעות לוואי מעצם פעילותם (זיהום אוויר, מים וקרקע, ייצור פסולת ועוד). היום הם נוטלים אחריות על תופעות אלה אולם עצם הגידול בפעילות שלהם מגדילה את עוצמת הנזק שהם גורמים לסביבה או לחברה.

"עסק סביבתי/ חברתי, לעומת זאת, מייצר את אותן תרומות חיוביות, אבל יותר מכך. עצם קיומו ופעילותו עושה שימוש בתופעות הלוואי של עסקים רגילים ובכך גורמת לסילוקם בצורה סביבתית. מהות ההבדל בין עסקים רגילים לעסקים סביבתיים/חברתיים טמון בפתרון בעיה אם כי הם חייבים להקפיד שלא ייצרו בעיות ותוצרי לוואי אחרים"
.

מה הדרייב שמניע אותך קדימה?
"יצירה של עסק וגידולו בבחינת יצירת יש מאין. כך חשים גם יזמים המפתחים או משפרים מוצרים שבהם עושים אנשים שימוש, עד כדי שינוי אורח החיים של אנשים.

"המניע העיקרי שלנו הוא בשני תחומים אלה – יצירת ובנית עסק ושינוי אורח החיים באמצעות פיתוח מוצרים חדשים מפסולת שעבורנו היא חומר גלם. הדבר המרגש ביותר הוא המחקר, האינטואיטיבי והמדעי, בנוגע לאפשרויות הגלומות בפסולות מסוגים שונים לשמש כחומר גלם לייצור אנרגיה, חימום בתים, בישול, מערכות סינון ומי יודע מה עוד. יש בכך כדי להוות אתגר דומה לזה של מדען המופעל על ידי סקרנות. לא חסרים מדענים שלא ידעו שהתגליות שלהם יהפכו למשהו שמשנה חיים של אנשים".

מה מעורר בך השראה ומאפשר יצירתיות בניהול?
"על פניו תחום הביומסה נראה לא סקסי, אולם ככל שאנו חופרים ולומדים, אנו נחשפים למגוון עצום של אפשרויות ליצור דברים ממשיים ושימושיים מפסולת אורגנית. אנו חולמים על היום שבו נתבונן אחורה על מעשינו ונראה מגוון מוצרים ושימושים רחב בהרבה מכפי שחשבנו שניתן לייצר מפסולת חקלאית, שללא העשייה שלנו זה לא היה קורה".

מה החלום הירוק שלך – התגשמות הפנטזייה היזמית שלך?
"יצירת טכנולוגיות ומוצרים מפסולות אורגניות לצד הבטחת שוק שירכוש אותם, כך שפסולות שהיום עדיין אין להן שימוש יהפכו להיות סחורה בעלת מחיר שוק. יהיה בכך כדי להבטיח שאף מפעל לא ישליך פסולת זו בשום מקום. בנוסף אנו חולמים על תעשייה בהיקף מכובד שתוכל להעניק לאנשים רבים מקום עבודה המעניק להם הגדרה, כבוד עצמי ותחושת מחוייבות ואחריות. בנוסף אנו חולמים ליצור ולייצר דברים שאף אחד לא חלם שניתן לעשותם מפסולת. החלום שלנו הוא יצירה".

גיל: 55
השכלה: תואר שני בבית ספר קנדי ללימודי ממשל בהרווארד .
עיסוק קודם: עבד באגף תכנון במשרד להגנת הסביבה וניהל את האגף לשימור סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע.

לכתבה באתר nrg

 
 
 
 
Comments