במצפון נקי: לקנות סבון אקולוגי לכביסה

נשלח 26 באוק׳ 2010, 5:30 על ידי Sustainability Org

בעבר הם ניקו פחות טוב, אבל כיום חומרי הכביסה האקולוגיים, העשויים מסבון טבעי ושמנים צמחיים, הם אופציה מומלצת. מורה ירוקים

חגי עזר | 25/10/2010 14:45

סבוני כביסה נחשבים טובים אם הם חזקים יותר, חודרים טוב יותר לסיבי הבד ומנקים כתמים עקשניים בקלות. בפרסומות לסבוני הכביסה מראים לנו ילדים מלוכלכי בגדים רצים ומשתוללים. ובפרסומות האמא רגועה תמיד, כי יש לה פתרון קל. לאחר כביסה מהירה הבגדים המלוכלכים יבהיקו מניקיון ומלובן. כמה זה פשוט. אבל, לחומרי ניקוי חזקים יש השלכות בריאותיות ובעיקר סביבתיות שלא באות לידי ביטוי בפרסומת.

מוצרי הנקיון הסינטטיים לכביסה מכילים חומרי גלם כדוגמת תוצרי נפט (פטרוכימיים), פוספטים, כלורידים, בורון, אנזימים, וחומרי ריח סינטטיים. רק נסו לקרוא את שמות החומרים על האריזה, מובטח לכם שרק כימאי מנוסה יוכל להכיר את החומרים הפעילים באבקות הכביסה.

חומרי הניקיון הסינטטים, אומנם, עושים את העבודה טוב, אפילו טוב מאד. אבל יש להם מחיר, לא רק כספי. כדאי לדעת שחלק מחומרי הגלם שבאבקות עשויים לגרום שלל בעיות רפואיות. בעיקר מדובר באלרגיה וגירוי בעור, אך הם מקושרים במחקרים גם לפגיעה במערכת ההורמונים ובמערכת החיסונית ועד לסרטן. החשיפה לחומרים נעשית במגע ישיר עם החומר וגם דרך מערכת הנשימה. החשיפה עשויה להתרחש אפילו בעקיפין, כשלובשים את הבגדים ונחשפים לשאריות החומרים שבהם, או דרך שתייה ממקורות מים שזוהמו ממי הכביסה. חלק מהחומרים עשויים להשפיע מיידית ולחלקם יש השפעה מצטברת שתימשך לאורך כל חיינו.

אך האם העובדה שמיליוני אנשים משתמשים לאורך שנים באבקות הכביסה הסינטטיות לא מספיקה כדי להפוך אותן למוצר בטוח בריאותית וסביבתית? לא ידוע, אולי.  אך מה שבטוח הוא שחלק נכבד מהצרכנים רוצה לחזור ולקבל שליטה על המוצרים בהם הם משתמשים יום יום, ולא לתת לכימאים לבצע עליהם ניסויים מדעיים עם חומרים חדשים. העובדה היא שגם בתחום הנקיון כמו בתחומים רבים אחרים המודעות הסביבתית והבריאותית יצרה ביקוש, שהולך וגובר, למוצרי ניקיון אקולוגיים. מוצרי ניקיון שעושים את העבודה טוב ויעיל לפחות כמו המוצרים הסינטטיים, מכילים רכיבים מוכרים וכמו כן שומרים על הסביבה.

אך מה הקשר בין אבקות הכביסה לבין שמירה על הסביבה? חומרי הנקיון הסינטטיים מכילים דטרגנטים המיועדים לרכך את המים ולנקות את הכביסה. החומרים הללו מכילים גם מלחים בריכוז גבוה. כלורידים, ברום ונתרן כמו גם רכיבים כימיים נוספים. שפכי הכביסה מגיעים ברוב המקרים למכוני הטיהור, שם הם מטוהרים ומוחזרים להשקייה חקלאית. אבל הטיהור אינו כולל סילוק מלחים מהמים ולכן כל המלחים שמגיעים מחומרי הניקוי חוזרים חזרה לאדמה והורסים את המבנה שלה, חודרים למקורות המים שלנו ומזהמים אותם. גם המשרד להגנת הסביבה יצא בקמפיין נגד אבקות הכביסה המזהמות ויצר תקן לאבקות כביסה מופחתות מלחים.
צילום: SXC
לעשות כביסה ירוקה. החסרון: אין ריח צילום: SXC

כיום ניתן למצוא כמעט בכל מקום חומרי ניקיון אקולוגיים לכביסה. הם מיוצרים כך שהם פוגעים פחות בבריאות ומזיקים פחות לסביבה. מוצרי ניקוי כביסה אקולוגיים מבוססים לרוב על סבון טהור טבעי ושמנים צמחיים.

זה נכון שבעבר היה חסרון מרכזי לסבונים האקולוגיים - הם פשוט ניקו פחות טוב. מוצרי הכביסה האקולוגיים מכילים בעיקר סבון טבעי, והסבון, בניגוד לדטרגנטים, עובד פחות טוב במים הקשים שזורמים בברזים בישראל. אך היום חלה התקדמות רבה במוצרים האקולוגיים והם מצליחים לצמצם את הפערים באיכות הנקיון. חסרון נוסף הוא העדר הריח החזק שמאפיין את "תחושת הנקיון" של המוצרים הסינטטיים. יש כאלו שלא יכולים בלעדיו, אך המוצרים האקולוגים יהיו לרוב בעלי חתימת ריח מזערית.

יתרון גדול נוסף בשימוש בסבוני כביסה אקולוגים הוא שניתן להשתמש במי הכביסה להשקיית הגינה ישירות מהמכונה. המים לא יזהמו את האדמה או את מי התהום ובמקרים רבים אף יועילו לצמחייה הביתית (עדיף לא לשפוך את המים לגינת הירק).

אפשרות נוספת לכביסה אקולוגית היא השימוש באגוזי הכביסה כתחליף טבעי לאבקות הכביסה. אגוזי כביסה גדלים בהודו ומשמשים שם חוץ מכביסה גם לניקיון כלים ולחפיפת שיער.

החומר דמוי הסבון המצוי באגוז (ספונין) מתמוסס במים ומשמש כסבון לניקוי ואף לריכוך הכביסה. לאחר מספר כביסות נגמר החומר הפעיל באגוז ואת קליפת האגוז ניתן לזרוק לתוך קומפוסט.

אפשרות מעניינת נוספת היא השימוש בכדורי כביסה, הטרנד החדש לניקוי הבגדים בכביסה. לפי הצהרות היצרנים, כדורי הכביסה אמורים לנקות ללא דטרגנטים, ללא כימיקלים ואפילו ללא סבון. הכדור העשוי פלסטיק מתאים לשימוש רב פעמי למספר עצום של כביסות.

למעשה פעולת הכביסה עם כדור כביסה עובדת באמצעות מים בלבד. פעולת כדור הכביסה ממגנטת או משתמשת ביונים שליליים כדי לרכך את המים ולחדור לסיבי הבגד. כדורי כביסה לא צריכים שטיפה נוספת אחרי הניקוי במכונת הכביסה ויכולים אף להביא לכדי חיסכון במים. נשמע דמיוני? אחרי יותר משנה שכדורי כביסה זמינים על המדפים בחנויות, התגובות לשימוש בהם הן לרוב חיוביות. שווה לנסות.

השימוש בסבון כביסה אקולוגי יחזיר לכם את השליטה במוצר. תוכלו להסתכל על האריזה ולזהות את רוב המרכיבים. תרגישו בטוחים יותר בשימוש. עם המים שיוצאים מהמכונה תוכלו להשקות את הגינה או לספק אותם לחקלאים במצפון נקי, ממש כמו כביסה שיצאה עכשיו מהמכונה.

חגי עזר, עורך את אתר נקו – צרכנות אקולוגית, מכבס בסבון כביסה אקולוגי, ומשתדל, באמת משתדל, לצעוד בנתיב הירוק.

לכתבה באתר nrg
Comments