ביקור: החנות הירוקה הראשונה בישראל

נשלח 5 במרץ 2011, 7:33 על ידי Sustainability Org

לא רחוק מכפר סבא פתח גדעון אורן את החנות הכי ידידותית לסביבה בארץ. אפשר למצוא שם ראשי טוש חסכוניים למקלחת, כפכפי אצבע מצמיגים ממוחזרים ואפילו עטים אקולוגיים. חנות קטנה ומטריפה

סופ
אביב לביא | 5/3/2011 12:53

כל מי שנכנס עד היום לחנות שלו, אומר גדעון אורן, במוקדם או במאוחר מצא את עצמו מופתע. "גם אנשים שחושבים שהם מכירים הכל בתחום הירוק", הוא אומר, "מגלים דברים חדשים שהם לא ידעו על קיומם. העולם הזה לא מפסיק להתפתח".

אורן, 32, הוא חלוץ. לפני ארבעה חודשים פתח את החנות הירוקה הראשונה בישראל. אנשים שמשווקים מוצרים בעלי יומרה אקולוגית מתחלקים לשני סוגים: אלה שמגיעים מתחום הביזנס ואלה שבאים מהירוק. אורן שייך לסוג השני. הוא חבר בתנועה הירוקה, למד גאוגרפיה וסביבה באוניברסיטת בן גוריון, ניהל חווה חקלאית באתיופיה ועבד בעמותה שעוסקת בסיוע למדינות העולם השלישי. בהדרגה הבשיל אצלו רעיון החנות ויום אחד החליט להפסיק לחלום ולהתחיל לעשות.

"יש כמה אתרי אינטרנט שדרכם אפשר לקנות מוצרים ירוקים", הוא אומר, "אבל אין שום מקום שבו אפשר לגעת למשש אותם. יש הרגשה שהשוק בשל ומישהו צריך להתחיל. אז למה שזה לא אהיה אני? ". הוא גר עם אשתו בגבעתיים, אבל את החנות פתח בין רמות השבים לכפר מל"ל, על הכביש הראשי שמוביל מכפר סבא להוד השרון. אם השרון המבוסס לא יקנה ירוק אז מי?
צילום באדיבות גדעון אורן
החנות הירוקה. אין שום מקום שבו אפשר לגעת למשש את המוצרים הירוקים צילום באדיבות גדעון אורן

לתוך 70 המטרים הרבועים שעומדים לרשותו מנסה אורן לדחוס את כל מה שנחוץ כדי להזריק לשגרת היומיום שלנו קצת יותר אחריות סביבתית: ראשי טוש חסכוניים למקלחת (על כמה מהמוצלחים שבהם כתבתי כאן בעבר), שלל מכלי קומפוסט לבית ולגינה, צעצועים לילדים מעץ ממוחזר, כדורי כביסה (שמייתרים את הצורך באבקה), כפכפי אצבע מצמיגים ממוחזרים, אביזרי גינון ועוד. המבחר נע מפריטים שכבר מזמן כבשו את הזרם המרכזי - כגון נורות פלואורסנט חסכוניות - ועד השוליים שבהם פוסעים מיטיבי הלכת. שם למשל אפשר למצוא תיק שעשוי מסרטי צילום ישנים. הפילם אולי יצא מהמחזור - אבל לא יצא מהמחזור.

אורן משדר אופטימיות: בתוך ארבעה חודשים הוא אומר הגיע כמעט לאיזון מוקדם בהרבה מהציפיות שלו. כשהתחיל עבד עם ארבעה ספקים היום עם 60. אנשים נכנסים וקונים, אבל ימיו רצופים בהתחבטויות. מהו בעצם מוצר ירוק? איך יודעים שלהצהרות היצרן יש כיסוי ושלא מדובר במראית עין אקולוגית שמנצלת את תמימות הלקוחות?

"אם יש דבר שמטריף אותי זה גרינווש", הוא אומר. "אני מכניס לחנות רק מי שאני מאמין לו, עושה סינון ובדיקה ומגיע למסקנה שהוא רציני. מבחינתי מוצר שהביצועים שלו ב-20 אחוז יותר חסכוניים מהחלופה הקיימת בשוק יכול להיכנס. אני גם מנסה בעצמי את כל המוצרים. אם מישהו חושש שכדור הכביסה לא ינקה לו את הבגדים הוא יכול לקחת אותו להתנסות של שבועיים-שלושה ואחר כך להחליט".
צילום באדיבות גדעון אורן
החנות הירוקה. המילים ''חיסכון'' ו''הפחתה'' עוברות כחוט השני בין המדפים צילום באדיבות גדעון אורן

המילים "חיסכון" ו"הפחתה" עוברות כחוט השני בין המדפים: הפחתה של צריכת החשמל והמים בבית של ייצור הזבל זיהום מי התהום. אורן: "חשוב לי להעביר את המסר שירוק זה יעיל. המוצר עולה קצת יותר בהתחלה אבל אחר כך חוסך כסף לאורך זמן". אחד המכשירים המעניינים הוא הינשוף - מונה דיגיטלי שמראה את צריכת החשמל בבית בכל רגע נתון. הניסיון בעולם מלמד שנוכחות של מונה כזה בבית מביאה לחיסכון משמעותי בחשמל. "הפרדוקס הוא שמי שמעוניין בינשוף לא צריך אותו כי מלכתחילה יש לו מודעות", אומר אורן, "ומי שצריך אותו כי הוא צורך חשמל ב-1,500 שקל לא רוצה אותו".

אחרי התלבטות רכשתי סבון בריח לוונדר מתוצרת ביתית, טושים ועטים אקולוגיים לבת שנשארה בבית חולה, ודיאודורנט שעשוי ממינרלים טבעיים ללא אלומיניום וללא כימיקלים. הסבון הריח מצוין, הטושים התקבלו בשמחה גדולה, ואילו הדאודורנט כנראה יעיל עבור מי שממילא לא נוטה להזיע. אני עד להודעה חדשה איאלץ להסתפק בבן דודו הכימי.

החנות הירוקה, עין חי 33 כפר מל"ל: 077-3520570

לכתבה באתר nrg
Comments