הירוק מגיע לביה"ס: מוצרים לחזרה ללימודים

פורסם: 20 באוג׳ 2012, 8:29 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 20 באוג׳ 2012, 8:29 ]
בשוק קיימים שלל מוצרים שגם מאפשרים לילדים לחזור ללימודים בסטייל וגם תורמים לסביבה ושומרים עליה. ממחברות מנייר ממוחזר, דרך שקיות סנדביצ'ים רב פעמיות, לקופסאות שוקולית שהפכו למחזיקי עטים - מה אפשר למצוא על המדפים?
חן קרופניק
אפשרות נוספת ולא פחות ייחדוית היא כלי האחסון הסרוגים שיוצרת כלנית בנימיני משאריות טריקו ולייקרה, תחת המותג "עיצובים בסריגה". מחירים: 35 שקל לסלסלה סרוגה. להשיג ישירות אצל המעצבת.

מעוניינים לצייד את ילדיכם במוצרים ירוקים וממוחזרים לקראת שנת הלימודים הקרובה? למרות הדעה הרווחת שמוצרים אלה עולים יותר - הם בהחלט מהווים תחרות למוצרים הרגילים של החזרה ללימודים . אז מה אפשר למצוא על המדפים? 

חוסכים ניירת

קודם כל, אפשר ורצוי לקנות מחברות מנייר ממוחזר. מדובר במחברות איכותיות, שמחיריהן זהים למחברות רגילות, או גבוהים בשקלים בודדים בלבד. חשוב גם ללמד את הילדים לכתוב משני צדי הדף, כדי לבזבז פחות ניירת. בנוסף, לא חייבים להוציא כספים על ניירות עטיפה מהודרים ויקרים. אפשר לעטוף את הספרים ואת המחברות בשלל חומרים זמינים מהבית כמו נייר עיתון, ציור שציירנו, בד של סדין או מפה ישנה.

חשוב: למדו את הילדים לכתוב משני צדי הדף, (צילום: shutterstock)
חשוב: למדו את הילדים לכתוב משני צדי הדף, (צילום: shutterstock)

 

אך הילדים של היום לא תמיד מסתפקים במחברת פשוטה ומבקשים, או יותר נכון דורשים, מותגים ודמויות שנערצות עליהם. מאחר שמדובר בדרך כלל בגחמות משתנות, שחולפות ברגע שהם מעריצים מישהו אחר - חבל להוציא כסף רב על מחברות ממותגות.

איך אפשר בכל זאת לענות על הצורך של הילדים? ניתן לקשט את המחברות עם תמונה מודפסת של ה"אליל" התורן שהם מעריצים, או באמצעות מדבקות שלו. אם זה בכל זאת לא מספק אותם, קחו אותם לחנויות מקומיות וקטנות או לשווקים, וכך תתרמו גם לכלכלה המקומית. זה עדיף על פני רשתות גדולות שמייצרות את מוצריהן בארצות העולם השלישי.

תיקים, קלמרים וכלי כתיבה

גם בכלי הכתיבה אפשר למצוא מוצרים ירוקים, כמו צבעי ידיים, גירים, צבעים מיוחדים מתנפחים שמיועדים ליצירה וצבעים אורגניים שמיועדים במיוחד לילדים. מוצרים כאלה אפשר למצוא אצל אצל ויקי דורי באוור, מ"שירה של אמא - ירוק בעיר", במודיעין. מחירים לצבעים ולחומרי יצירה: בין 20 ל-60 שקל, תלוי במוצר,

צבעים ירוקים של "שירה של אמא - ירוק בעיר"
צבעים ירוקים של "שירה של אמא - ירוק בעיר"

 

ומה לגבי אחסון כלי הכתיבה? גם פה יש הצעות ידידותיות לסביבה, למשל התיקים והקלמרים שיוצרת טלי גורדון בלייכר מניירות עטיפה של ממתקים ושוקולדים, תחת המותק "טליס". מחירים: 100-45 שקל. להשיג ישירות אצל המעצבת או באתר www.talies.homepro.co.il.

קלמר ממוחזר של טלי גורדון בלייכר
קלמר ממוחזר של טלי גורדון בלייכר

 

כדי ששולחן הכתיבה בחדר יהיה מסודר ומאורגן, אפשר להסתייע במעמדים מיוחדים לכלי הכתיבה, שעשויים אף הם מחומרים ממוחזרים. כך למשל הכלים שיוצרת רחלי בן אהרון תחת המותג "יוצרים בירוק", שעשויים ממוצרים כמו קופסאות שוקולית, קרטונים של קורנפלקס ובקבוקי קולה. אפשר להשיג ישירות דרך המעצבתף בגלריה במושב לימן, "כלים שלובים" בדיזינגוף 229 ת"א, "דני הנקר" בהוד השרון או "לימלימה" בקיבוץ יחיעם. מחירים: 150-80 שקל, תלוי בחנות ובמוצר.

מעמד לכלי כתיבה של "יורים בירוק"
מעמד לכלי כתיבה של "יורים בירוק"

 

מעמד לכלי הכתיבה של "עיצובים בסריגה"
מעמד לכלי הכתיבה של "עיצובים בסריגה"

 

עוד אפשרות היא זו שמציעה נירה גל תחת המותג "ידידותי - מהדרך לפח, מוצרים שעברו מהפך", אצלה נתקלתי לראשונה במונח "מחדוש" - חידוש מוצר על ידי שימוש חוזר בפסולת הביתית, למשל מיכלי פלסטיק של גבינות או קופסאות קרטון של טישו לאף. גל מקיימת סדנאות ליחידים ולקבוצות בנושא של יצירה בחומרים ממוחזרים.מחר הממוצרים: 35 ל-100 שקל, תלוי במוצר ובגודלו. להשיג ישירות אצל המעצבת.

מוצרים שעברו מהפך: מעמד לעטים של נירה גל
מוצרים שעברו מהפך: מעמד לעטים של נירה גל

איפה לשים את הסנדוויץ?

גם כשזה מגיע לסנדוויצ'ים אפשר להחדיר לילדים מודעות ירוקה: במקום לעטוף אותם בניילון רגיל שאינו מתכלה - אפשר לבחור בניילון נצמד ומתכלה. את הסנדוויץ' עצמו אפשר להכניס לשקית נייר מתכלה, או להשקיע בשקית רב פעמית ומקושטת מבד, שתשמש אותם לאורך כל השנה ולא תיזרק לפח אחרי כל ארוחה. כך למשל, תיקי הבד של "אוגוסט עיצובים". מחיר: 30 שקל.

תיקי בד של אוגוסט עיצובים
תיקי בד של אוגוסט עיצובים

אפשרות נוספת היא לרכוש תיקים פשוטים שעשויים מחומר בשם אלבד, כמו התיקים של הסופר, לקשט אותם לבד וכך גם לזכות בזמן יצירה ירוקה עם הילדים. אבל אם אין לכם את הזמן הנדרש - יש עוד הצעות על המדפים. כך למשל המותג "מיתי - מתנות תפורות לקטנטנים" של כרמית גניש מציע מפית בד במגוון עיצובים עם שם הילד וכיס מיוחד לכריך. מחיר: 35 שקל.

מפית עם כיס לכריך
מפית עם כיס לכריך
 

 

כרמית גם מציעה תיק גן גדול בהזמנה אישית עם שם הילד. מחיר: 119 שקל.

תיק אוכל של מיתי
תיק אוכל של מיתי

 

עוד דוגמה? בבקשה: תיקי הבד שמכינה ענת זך. מחיר: כ-40 שקל.

תיק אוכל רב פעמי של ענת זך
תיק אוכל רב פעמי של ענת זך

 

גם המפית עליה הילדים אוכלים, יכולה וצריכה להיות רב פעמית. כך למשל, המפיות הרב פעמיות שמכינה לילך מ"לי ולך". מחיר: 60 שקל.

מפיות אוכל רב פעמיות של "לי ולך"
מפיות אוכל רב פעמיות של "לי ולך"

 

אז יקר בטירוף זה לא, בדרך כלל, ורוב המוצרים יחידים במינם בגלל שקשה מאוד לשחזר וליצור את אותו המוצר כאשר עוסקים במחזור.


הסבירו לילדים, שתפו אותם, תנו להם לבחור את המוצרים בכוחות עצמם והדגישו שמדובר במוצרים ירוקים, שעוזרים לנו לשמור על הסביבה ושהם מיוחדים, בדיוק כמו הילד עצמו. זיכרו: חינוך לצרכנות ירוקה ומושכלת מתחיל בבית, ומתבטא במוצרים שאנחנו בוחרים לקנות לילדינו.

לכתבה באתר ynet
Comments