לארוז לכם? שקית ירוקה – פרסומת רדודה

פורסם: 19 במרץ 2012, 7:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 19 במרץ 2012, 7:03 ]

אין באמת כזה דבר שקיות אקולוגיות. האפשרות הירוקה היותר בתחום השקיות היא פשוט להימנע משימוש בהן. סליחה, יש לך את זה בירוק?

מאת רוני פיבלוביץ, 19/3/2012
 
תגיות: שקיות ניילון,שקיות פלסטיק,שקיות רב פעמיות, גרינווש
המלחמה בשקיות הניילון סימנה את העלייה במודעות הסביבתית הצרכנית. כל בעל עסק שכיבד את עצמו הציע מיד ללקוחותיו שקית רב פעמית והיה משוכנע שזהו הוא את התרומה שלו עשה.

הפרסום עודד אותנו לצרוך "שקית אחת פחות" ותמונות של דגים אוכלים ניילונים הופצו ברשת. כך נותרנו בבית עם מלאי שקיות בד עם לוגואים של וטרינר, חנות נעליים ומכולת שכונתית, ולצידם, כמובן, מלאי של ייסורי מצפון כשהמשכנו להשתמש בניילונים. אומנם אנחנו קצת נחלשנו, אבל השוק לא נעצר, בטח שלא כשמדובר בפיתוח. היום ניתן למצוא ברשתות השיווק מוצרי ניילון (שקיות אוכל ואשפה) "ידידותיים יותר לסביבה".

הסיבה שאני משתמשת בהגדרה המעורפלת הזאת היא מפני שכשצרכן פשוט מסתכל על האריזה, הוא לא באמת יכול לאבחן את איכות הפתרון המוצע לו. כל האריזות מצהירות כי השקיות מתכלות. אחלה. אבל ממה עשויות האריזות? איך הן מתכלות? (אני כבר יודעת מה ההבדל בין מתכלות בחום למתכלות ביולוגית, ואתם?), תוך כמה זמן? מה אנחנו צריכים לעשות כדי לסייע להן להתכלות? לזרוק לקומפוסט? לתלות בשמש? מרבית האריזות לא מפרטות יותר מידי ולא מציגות תקנים. כל זאת לא מפריע להן להתגאות בכותרת המקוממת- "שקיות אקולוגיות".
צילום המחשה: שאטרסטוק
שקית אקולוגית? לא באמת צילום המחשה: שאטרסטוק

לשם יישור הקו, אין כזה דבר שקיות אקולוגיות. האפשרות הירוקה היותר בתחום השקיות היא פשוט להימנע משימוש בהן. עברו לרב פעמי. אבל אם בכל זאת אתם צריכים להשתמש בשקית לפעמים (וכן, גם להרמת קקי של כלבים מהריצפה יש פתרון, לא חייבים להשתמש בשקיות) דווקא מחוץ לרשתות השיווק הגדולות תוכלו למצוא חברות שמציעות פתרונות ירוקים יותר.

בניגוד לחברות הגדולות, החברות שאני מצאתי מספקות לצרכנים מידע מפורט על האספקטים הירוקים המוצרים שלהם. קחו לדוגמה את אקו-ג'ו, השקיות שלהם מיוצרות מעמילן תירס או מביו פולימרי שזה משאב מתחדש, בניגוד לנפט, ממנו עשויות השקיות הרגילות.

זאת נקודה חשובה כי לא מדובר בשקית ניילון שבעזרת החדרת תוספים מסוימים מתפרקת (טכנולוגיית OXO DEGRADBLE, המשרתת את רוב מוצרי הניילון המתכלה של החברות הגדולות), אלא שקית שמיוצרת מחומרים שעצם השימוש בהם ירוק יותר. בנוסף, מציינת החברה כי השקיות מתכלות ביולוגית, בקומפוסט, תוך תשעים יום ואפילו מצרפת תמונות שמתעדות שקית שהוטמנה בקומפוסט בייתי ואט אט נעלמת לה. והכי חשוב- באתר ועל האריזה מופיעים התקנים הרלוונטיים שמאשרים את כל המוצהר.

חברה נוספת בעלת תקנים להתפרקות ביולוגית היא מודיפלסט ועל האתר שלהם אני ממליצה לכל מי שהנושא מעניין אותו ורוצה לדעת הכל על שקיות מתכלות. יריב ספקטור, הבעלים ומוביל התחום הירוק בחברה, הוא איש עם ירוק בעיניים ודרייב סביבתי אמיתי. בפגישה איתו קיבלתי כל כך הרבה ידע על ניילון, מתכלה ולא מתכלה, על גרין ווש ומחויבות חברות כלפי הצרכנים שלהם. באתר תוכלו לקבל את כל התשובות: מה ההבדל בין התכלות ביולוגית ולהתכלות אחרת? מה משמעות השימוש בניילון שאינו מתכלה ביולוגית על הבריאות שלנו ועוד.

המדור שודר לראשונה במגזין הירוק "אקו לייף",

 
 
Comments