לארוז בירוק? ביקור בחנות האקולוגית בגן העיר

פורסם: 29 ביוני 2012, 2:05 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 ביוני 2012, 2:05 ]

כשמירית חביב פתחה את החנות האקולוגית הראשונה בישראל היא לא היתה חדורה מוטיבציה להציל את העולם, אלא אולי רק לעזור לו קצת בגישה צרכנית מודעת יותר לסביבה. הבוטיק שלה, הפיה הירוקה, לא מיועד למחבקי עצים בלבד

אביעד פוהורילס | 29/6/2012 10:01
תגיות: צרכנות ירוקה
 
בקרב לא מעטים המילה בוטיק יוצרת רתיעה מסוימת. המושג הצרפתי מתאר בדרך כלל חנות קטנה שמציעה סחורה ייחודית בעיצוב אישי ובכמות מוגבלת, אבל משדר בעיקר יוקר שגורם לרבים לברוח לחנויות הגדולות, שמציעות בדרך כלל דגמים פופולריים וסטנדרטיים.

למרות המודעות ההולכת וגוברת לענייני איכות סביבה גם הם נחשבים למעין עיסוק בוטיק. אולי משום ש"הפיה הירוקה" היא החנות האקולוגית הראשונה בישראל, הרשתה לעצמה בעלת המקום מירית חביב להגדיר אותה כבוטיק אקולוגי בלי שהיא תיתפס כחנות מתנשאת או פיינשמקרית מדי.
צילום: גל טוביהו
חביב. קירות החנות הקירות מכוסים שקיות ניילון מגוהצות צילום: גל טוביהו
 
את חביב, שהגיעה מתחום השיווק ופתחה את החנות במתחם גן העיר בתל-אביב, אי אפשר להגדיר כמשוגעת על אקולוגיה, אלא כבן אדם שביקש, תוך כדי תנועה, לאמץ הרגלים שישפרו את מצב כדור הארץ שלנו. לכאורה המוצרים בחנות שגרתיים: תיקים, נעליים, תכשיטים, כלי בית, כלי מיטה, מוצרי טקסטיל, צעצועים, ספרים, בגדי תינוקות ומוצרי טיפוח - אבל המכנה המשותף לכולם הוא הקונספט האקולוגי.

כל מוצר חייב לעמוד לפחות באחד התנאים הבאים: מיוצר מחומרים טבעיים או ממוחזרים ‏(כמו צעצועים ממכלי חלב), ניתן למיחזור ‏(שקיות ניילון שמתפרקות בקומפוסט‏), מיוצר בתהליך ידידותי לסביבה, תהליך התפרקותו לא פוגע בסביבה, בעל יכולת שימוש חוזר ורב־פעמי או מיועד לחנך להגנה על הסביבה.

רוב המוצרים שמוצעים בבוטיק מיוצרים בישראל, ו-4 עמותות ומפעלים מוגנים של משרד הבריאות, הפועלים לקידום אנשים עם מוגבלויות, מספקים מוצרים לחברה. כך למשל: עובדיה של חברת גרין הנדס, הממוקמת בבני ברק, סובלים מבעיות נפשיות ועוסקים בייצור שקיות מתנה או פחי אשפה משאריות עיתונים שמספקות מערכות העיתונים; עמותת "שכולו טוב" מרמלה מעסיקה עובדים בעלי פיגור שכלי, שמייצרים מניירות קומיקס ממוחזרים פחים, ארנקים ואפילו כיסויים לדרכון.
צילום: גל טוביהו
אקולוגיה בשקית. חנות הפיה הירוקה צילום: גל טוביהו

גם עיצוב החנות נעשה בידי צוות אנשי מקצוע המתמחים בעיצוב אקולוגי, זאת בהתאם לאותה הרוח. הקירות מכוסים שקיות ניילון מגוהצות, מתלה התיקים עשוי מגלגלי אופניים והמנורות עשויות מפסולת של מפעל פלסטיק, מצינורות חשמל ומצעצועים שבורים.

חביב עצמה לא פתחה את החנות האקולוגית מתוך אמונה אדוקה בתחום. היא יודעת שלא מעטים חשים ניכור כלפי שוחרי אקולוגיה וחושבים שמדובר בעיסוק יקר, אבל במהלך השנה וחצי שבהן היא מוצאת בזה עניין מצאה חן בעיניה האפשרות להקל על כדור הארץ מהמקום הקטן שלה, שהוא לא ההיסטריה של ארגוני הסביבה על אובדנו הקרב של כדור הארץ.

צילום: גל טוביהו
אפשר למצוא על מדף החנות צילום: גל טוביהו
"אני לא חושבת שהעולם ישקע מחר בבוקר אם לא נמחזר בקבוקים, אבל כל אחד יכול לתרום מהפינה הקטנה שלו, ויש לזה עוצמה מצטברת. בתי הספר מטפחים את המודעות למיחזור, נושא שהופנם ביג טיים במוסדות החינוך, והילדים רותמים לזה את ההורים, את הבית ואת הסביבה שלהם. יש היום המון גנים ירוקים, אקולוגיים ואנתרופוסופיים שעוסקים בתחום, ואני באה ממקום של 'אפשר גם אחרת בלי לחץ'.

"אני ממחזרת פלסטיק, נייר ובקבוקים ומעבירה בגדים מילד לילד, וכשאני הולכת לקניות, אני לא לוקחת שקיות, אלא שמה הכל בתיק", היא מציינת.

יש להניח שכריית יהלומים וציד קרוקודילים באפריקה לטובת תיקים וארנקים לא ייעצרו הבוקר בגלל חנות תל-אביבית אחת, שמציעה ארנק עשוי משלטי חוצות או תיק צד מצמיג ממוחזר, אבל צריך להתחיל במקום כלשהו.
Comments