הכל מתחיל בראש: להתקלח ולחסוך במקביל

פורסם: 27 בנוב׳ 2010, 23:05 על ידי: Sustainability Org

המקלחת אחראית לכ-35 אחוז מצריכת המים בבתים פרטיים. אביב לביא החליט לבדוק אופציות חסכוניות. היה רטוב. המסקנות לפניכם

סופ
אביב לביא | 27/11/2010 12:45
תגיות: חסכון במים

הכל התחיל כשבוריס גונורצקי נכנס ללחץ בגלל הבת שלו. היא נהגה להישאר במקלחת 20 דקות וגם יותר, והוא ישב בחוץ, הסתכל על השעון וראה את הכינרת מתרוקנת ואת חשבון הבנק מתנפח. גונורצקי, מהנדס מכונות שעובד בחברת הייטק, החליט לעשות מעשה, ובשעות הפנאי פיתח פטנט לחיסכון במים: ראש טוש חסכוני.

ראש הטוש של בוריס מבוסס על שיטת ונטורי. שיטת ונטורי היא הדבר החם עכשיו. ככל שישראל מתייבשת, וככל שהמים מתייקרים - ונטורי יותר נחוצה בחדר האמבטיה. מדובר בשיטה פשוטה לחיסכון במים: בצידו של ראש הטוש יש נקב קטן. מבעד לנקב הזה נשאב אוויר פנימה ומשתלב בזרם. כתוצאה מכך חלק מהמים מוחלף באוויר. במקביל, הערבוב בין המים לאוויר יוצר אשליה של זרם חזק, שוצף, כמעט סילוני. או זה לפחות מה שמבטיחים היצרנים.
 
לסרטון
הסרטון מתוך אתר אקונולוג'יק סיסטמס. הברז מימין אקו 206; משמאל, ברז רגיל

המקלחת אחראית לכ-35 אחוז מצריכת המים בבתים פרטיים. כל דקה מתחת לטוש עולה לנו, לכינרת ולאקוויפר בשבעה-שמונה ליטרים. אדם שמתקלח במשך עשר דקות ביום שוטף את עצמו מדי חודש בכ-2,500 ליטר מים. ראשי הטוש עם הנקב, טוענות החברות המשווקות, חוסכים 40 עד 70 אחוז מצריכת המים במקלחת. זה מצטבר להרבה מים, ששווים הרבה כסף.

ראש הטוש הראשון שניסינו היה "אקו 205" של "אקונולוג'יק סיסטמס" - החברה שגונורצקי הקים כשהבין שהתחביב הפך לעסק. אקו 205 הוא ראש טוש עם נשמה של דיסקוטק. בארבע הדקות הראשונות של המקלחת הוא מפיק אור ירוק, ללמדנו שעודנו בתחום הידידותי לסביבה; בדקה החמישית הוא מתחלף לכחול, ובתום חמש דקות - אחרי שהלכו כ-40 ליטר - הוא הופך לאדום. זמן להתנגב.

 
אקו 205 של אקונולוג'יק סיסטמס
אקו 205 של אקונולוג'יק סיסטמס צילום באדיבות Econologic Systems

אורגן האורות הזה - שמופק באמצעות נורות לד קטנות שמופעלות על ידי הזרם - גרם לילדים להתאהב באקו 205 בתוך שניות. אנחנו, המבוגרים, קצת פחות התלהבנו: אשליית הזרם המאוורר לא עבדה, והתחושה הייתה שהטוש מתקשה לסחוב בעלייה. אפשר שבבתים עם זרימה חזקה יותר (השילוב בין צנרת מימי הורדוס לקומה הרביעית מורגש אצלנו היטב) הוא מספק את הסחורה. אנחנו נאלצנו להמשיך בחיפושים. אקו 205 עולה 150 שקל לפני משלוח, וניתן להזמין אותו באתר החברה.

הטוש החסכוני השני, "אקו קאמל" הגיע מחברת "טוש טוש". דקות ספורות בתוך המקלחת הראשונה הגיעה האכזבה: הטוש פולט זרם מקוטע. כאילו הוא לא מצליח לשלב בין המים לאוויר, ותחת זאת משחרר אותם לסירוגין. במקלחת השלישית עם אקו קאמל הרגשתי שאולי אני חוסך הרבה כסף על מים, אבל כדורי ההרגעה שאזדקק להם יעלו יותר. יכול להיות שגם בזה אשמה הזרימה הביתית הדלילה שלנו, אבל בשלב הזה החלטנו להיפרד מהטוש של "טוש טוש" לשלום. הוא עולה 179 שקל (משלוח חינם), וניתן לרכוש אותו באתר החברה.

רגע לפני שהחזרנו מהבוידעם את הטוש המקורי והבזבזני שלנו, החלטנו לתת הזדמנות לטוש נוסף בסדרה של אקונולוג'יק סיסטמס, שהוצג כמתאים לבתים חלושי זרם. קוראים לו אקו 206, והוא מוגדר "ראש מקלחת טורבו חסכוני למקלחת אנרגטית". והוא בדיוק כל אלה. אקו 206 מצליח להפיק זרם סילוני, להשכיח את הספיקה הכושלת בביתנו, ואת העובדה שבעצם הוא משחרר הרבה פחות מים ויותר אוויר מטוש רגיל. גם הוא עולה 150 שקל לפני משלוח, וגם אותו אפשר להזמין באתר החברה.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
לאתר חברת אקונולוג'יק סיסטמס
לטבלת חישוב חסכון במים, באתר של אקונולוג'יק סיסטמס

Comments