לא ג'ל ולא אבקה: כך תכבסו בלי להזיק לסביבה

נשלח 20 בפבר׳ 2011, 6:10 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 20 בפבר׳ 2011, 6:15 ]
בפרסומות נטען ששימוש בג'ל כביסה מזהם את הסביבה פחות מאבקה, אבל לא בטוח שזה נכון. ולמי שרוצה להיות יותר צדיק מהאפיפיור הירוק - מומלץ לעבור לתחליפים
יהודית יהב, 20/2/2011

"כיבסת - ליכלכת", זה הסלוגן שאיתו משווקת לנו מרגול ג'ל כביסה בצבע ירוק עז. כמו הקמפיין הבוטה של חיים כהן בעד מים מינרליים, כך גם הקמפיין הזה רוכב על בעיות סביבתיות. ובעוד השף הנודע פוסל את מי הברז הטובים שלנו, פוסלת חברת "הנקל סוד" את אבקות הכביסה, כולל את אלה שהיא משווקת.

 

אז מה האמת מאחורי הפרסום לג'ל? "המשרד להגנת הסביבה קבע כי אבקות הכביסה הן המזהם מספר אחת מבין חומרי הניקוי", אומרים ב"הנקל סוד", משווקת פרסיל. "דו"ח המשרד קבע כי האבקות תורמות ל-80% מסך תרומת חומרי הניקוי לזיהום הסביבה בנתרן. הג'ל גם מנקה טוב יותר מאבקה וגם שומר יותר על הסביבה". החברה לא הסתפקה בציטוטי מחקרים אלא ביצעה בדיקת מעבדה, לפיה באבקות יש כ-20% נתרן, לעומת כ-2% נתרן בג'ל.

 

מייבשים וחוסכים

תליית כביסה - הדור הבא / הברקה ירוקה / הילה רום

חברת ליוויס העולמית רוצה להראות לצרכנים שגם שינויים פשוטים בטיפול בבגדים שלהם יכולים לעזור לסביבה: הכריזה על תחרות ירוקה שבה נקראים הלקוחות להמציא רעיונות מקוריים לייבוש בגדים באמצעות האוויר
לכתבה המלאה

ומהו הנזק הסביבתי מחומרי כביסה? תכולה גבוהה של נתרן במי הקולחין, המשמשים לאחר מיחזור להשקיה, גורמת להרס הקרקע, להרס גידולים חקלאיים, לזיהום מי התהום ולהפחתת חומרים חיוניים במים כמו סידן ומגנזיום. מערכות השפכים העירוניות אינן מסוגלות לסלק את הריכוז הגבוה של המלחים שמגיעים אליהן, וכך הם מגיעים לקרקעות, לצמחייה ולמי התהום.

 

במשרד להגנת הסביבה דווקא לא מסכימים עם המסר של הפרסום, לפיו אבקות הכביסה הן המזהם מספר אחת מבין חומרי הניקוי. הוא גם לא נענה לבקשת חברת "הנקל סוד" לפרסם את הסיסמה: "נוזלי כביסה יותר ידידותיים מאבקת כביסה".

 

אז מה האמת? "היצרנית הסתמכה על עבודת מחקר משנת 2001, שבה נמצא שנוזלי הכביסה יותר ידידותיים מאשר האבקות", מסבירה אתי נתן, אחראית שפכים במשרד להגנת הסביבה. "אלא שמאז אותו פרסום הותקן תקן ישראלי חדש לחומרי ניקוי, ובעקבותיו פחתו משמעותית ריכוזי הנתרן בכל אבקות הכביסה המיובאות והמיוצרות בישראל".

 

בקיצור, אולי טוב שמרגול תורמת להעלאת המודעות לנושא הסביבתי, ועוד בשעות צפיית השיא, אך לא צריך לקבל כתורה מסיני את הקביעה הנחרצת "כיבסת (באבקה) - ליכלכת".

 

ומה כדאי לדעת? מתברר שמאז אותה עבודת מחקר מקיפה על זיהום מקורות המים על ידי חומרי ניקוי, שנעשתה על ידי ד"ר ברוך ובר, לא נעשתה אף עבודה שערכה סדרת בדיקות לכלל חומרי הניקוי. רק אם תיעשה עבודה כזו, ניתן יהיה לדעת איזה מוצר הכי ירוק. ומי שרוצה להיות יותר צדיק מהאפיפיור הירוק - שיעבור להשתמש בחומרים אקולוגיים.

 

היום כבר יש כאלה לכל מטרה. למטרת כביסה יש אפילו פתרון מתקדם יותר מאבקות או מנוזלים אקולוגיים: אנשים רבים עברו להשתמש בכדור פלסטי ששמים במכונה, ללא כל חומר נוסף, ושעושה עבודה לא רעה ללא שום נזק סביבתי.

 

כימיקלים רעילים במפיצי ריח

מחקר חדש, שנערך על ידי אוניברסיטת וושינגטון, מצא שרוב הכימיקלים שמשתחררים ממוצרי הריח הביתיים מדורגים כרעילים או מסוכנים על פי תקני הבריאות של ארה"ב.  

 

יתרה מכך, רוב הכימיקלים הללו כלל אינם רשומים על התוויות, מפני שהיצרנים אינם מעוניינים בכך.

 

לקונגרס האמריקני כבר הוגשו הצעות חוק, לפיהן היצר ניות יהיו חייבות לדווח על כל רכיבי הריח, הצבע, או החומרים המשמרים בחומרי הניקוי, מטהרי האוויר, תכשירי ההברקה לרצפות ולרהיטים, אבקות הכביסה והכלים ודומיהם. מתישהו, זה יגיע גם אלינו.

 

הכתבה פורסמה במוסף "זמנים בריאים" של "ידיעות אחרונות"

 

לכתבה באתר ynet


כתבות קשורות:
חיים בוהן יורד מהמסך: הסיפור המלא מאחורי מלחמת הקמפיינים
במצפון נקי: לקנות סבון אקולוגי לכביסה
אופנה חדשה: כדור נגד כתמים


Comments