לרכוש בקבוק רב פעמי ("ירוק")? אפשר גם בזול

נשלח 12 באוג׳ 2011, 2:13 על ידי Sustainability Org

אם חשבתם לשמור על איכות הסביבה ולשלוח את הילד לבית-הספר עם בקבוק מים רב-פעמי, יש לנו כמה אופציות לא יקרות עבורכם

נורית קדוש | 11/8/2011 13:53
תגיות: צרכנות ירוקה, בקבוק ירוק

בקבוקי המים המינרליים יצאו לשוק לפני שנים לא מעטות. בתחילת הדרך רכשו אותם הצרכנים לא רק כמשקה מרענן, אלא גם כסמל סטטוס שבידל אותם מאלו שהסתפקו במי ברז. כעת עוברים המים המינרליים תהליך הפוך. בחודשים האחרונים קשה להתעלם מהדה-הלגיטימציה שמוביל המשרד להגנת הסביבה לתעשיית המים המבוקבקים. זאת באמצעות חשיפת נתונים המציגים זיהום סביבתי רב שגורמת תעשייה זו - משלב הייצור, דרך הפצתם במשאיות לכל רחבי הארץ ועד לסיום השימוש בהם והשלכתם.

מהלכים אלו הובילו לא רק לזיהוי הזדמנויות כלכליות בפיתוח מקורות מים חלופיים, אלא גם לפתרונות אחסון מים שלא בבקבוקי פלסטיק. ואולם, אלו כרוכים בהוצאה כספית בלתי סבירה, המטילה בספק את כדאיות רכישתם. בשבועות האחרונים הושקו כמה בקבוקים אקולוגיים ובקבוקים רב-פעמיים שונים. הללו מאפשרים לאחסן מים, לשמור על קור או חום המשקה ובעיקר להימנע מהנזק הכרוך באחסונו בבקבוקי הפלסטיק במקומות חמים כמו כלי הרכב, אשר הטמפרטורה הגבוהה בהם עלולה לגרום לפלסטיק יפלוט רעלים למים.

בדיקת מעריב עסקים מעלה כי נראה שתמחור החלופות האקולוגיות יותיר אותן כשוק נישתי לבעלי אמצעים בלבד. אמנם הבקבוקים הרב-פעמיים מחזיקים לאורך זמן, אך מחירם יקר. הוא נע בין 110 ל-399 שקל לבקבוק קטן עד בינוני - המגיע עד לפי 8,000% ממחיר בקבוק מים מינרליים אישי.

ספק גדול אם כדאי לרכוש בקבוקים ייעודיים אלו. הורים הנדרשים לשלוח את ילדיהם לגן ולבית-הספר עם בקבוק מים נוהגים למלא עבורם את בקבוקי המים המינרליים האישיים, שמחירם כ-5 שקלים לבקבוק, ומשתמשים בהם שוב ושוב. ואולם, אם רצונם להימנע מצריכת מוצר הנחשב מזהם את הסביבה והם פונים לחפש חלופות אקולוגיות, מחכים להם שלל הבקבוקים המדוברים במחירים המגיעים ל-400 שקל . אם מביאים בחשבון שזהו מוצר שהילדים מאבדים ושוכחים לא פעם בבית-הספר, כדאיות הרכישה שלו היא אפסית.
מה שטוב לשוויצרים

רשת ריקושט ורשת מגה ספורט החלו לשווק בימים אלו את בקבוקי השתייה של מותג Klean Kanteen האמריקאי. מדובר בבקבוקי שתייה לשימוש אישי חוזר, העשויים פלדת אל חלד, קלי משקל וללא

ביספינול A וחומרים מזיקים אחרים. הפיה הצרה של הבקבוקים מקשה לנקות אותם ביסודיות ללא מברשת מהסוג שמשמש לניקוי בקבוקי תינוקות. עם זאת, הם שומרים על טעם המים.

צילום: אבי ולדמן
קלין קנטין צילום: אבי ולדמן

המותג כולל 3 סוגי בקבוקים במחירים הנעים בין 120 ל-180 שקל : הסדרה הקלאסית, שהיא גם הנמכרת ביותר, ובה תמצאו בקבוקים בעלי צוואר ארוך בנפח 340 מ"ל, 500 מ"ל ו-800 מ"ל. הסדרה השנייה מכילה בקבוקים בעלי פייה רחבה במיוחד המותאמים למילוי מים מתוך מתקני סינון שונים. בשל נפחם ניתן להשתמש בהם בטיולים ופחות ביומיום. בקבוקים אלו קיימים בנפח של עד כשני ליטר. הסוג השלישי מבוסס על בקבוקי שתייה השומרים על קור או חום המשקה, באמצעות בידוד ואקום עם דפנות כפולות. ככאלה, הבקבוקים ניתנים לשימוש גם כספל, תרמוס או מיכל מזון. משקלם של בקבוקים אלו כבד הרבה יותר משאר הבקבוקים, ככל הנראה בשל שכבת הבידוד, שאכן מצליחה לשמור על חום המים לכמה שעות. הבקבוקים מותאמים לשימוש אישי בשל נפחם הנע בין 340-590 מ"ל.

רשת DOMO הציגה לאחרונה בקבוקים של חברת Sigg השוויצרית האחראית לייצור בקבוק המשקה הרשמי של הצבא השוויצרי כבר מ-1908. החברה הפכה את הבקבוק המדובר למותג ולמוצר היחיד שלה.

צילום: יח''צ
סיג צילום: יח''צ

חלקו הפנימי של ה-Sigg מצופה חומר בלתי שריט, בלתי זליג ועמיד בפני חומצות פרי ומשקאות איזוטוניים. בחברה טוענים כי תרומתו האקולוגית של הבקבוק נובעת גם מהאלומיניום הממוחזר שממנו עשוי המכל, המחזיק מעמד בין עשור לשניים. הסדרה כוללת בקבוקים קטנים לילדים המעוצבים וממותגים בדמויות ידועות מעולם הילדים כמו בוב ספוג, הלו קיטי, פו הדב ועוד. נפחם של הבקבוקים המוצעים 400 מ"ל עד 1.5 ליטר ומחירם 130-399 שקל .

נוסף לכך, הסדרה כוללת בקבוקי שתייה לספורט (במחירים דומים) עם פקק הנפתח ביד אחת וניתן להחלפה ושחלקם החיצוני מחוספס, כדי שלא יחליקו מהיד. הסדרה אף כוללת בקבוקי שתייה במהדורה מוגבלת לאספנים המעוצבים בסגנון רטרו ומיוצרים לרגל מלאות 100 שנה לחברה. עד סוף אוגוסט יימכרו הבקבוקים ברשת בהנחה בשיעור 15%.

פטנטים משלנו

ניתן למצוא גם חלופות יקרות פחות ובהן פטנט מקורי של חברת שורש המציגה את בקבוק ה-Spresh הגמיש והרב-פעמי המאפשר שתייה באמצעות לחיצה קלה בלבד על גופו. נפח הבקבוק 600 מ"ל, ויש לו פיה פנימית, שיש למשוך החוצה לצורך השתיה.

צילום: ניר אברהם
ספראש צילום: ניר אברהם

כשהפיה בחוץ, יש ללחוץ קלות על גוף הבקבוק והמים זורמים וחוסכים את הצורך בהטיית הראש ובפעולת השאיבה. בגמר השימוש יש להחזיר את הפייה למקומה הפנימי. מילוי הבקבוק נעשה דרך תחתיתו והוא עמיד לנוזלים בטמפרטורות המגיעות עד 70 מעלות. הבקבוק שמחירו 69 שקל, עשוי מחומרים מאושרי מזון, ללא ביספינול, והוא ניתן לשטיפה במדיח הכלים.

צילום: יח''צ
בקבוקי טרודו צילום: יח''צ
גם מותג נאופלאם המוכר מהסירים והמחבתות בעלי הציפוי הקרמי מציע בקבוק שתייה קלה אישי מבית "טרודו", שניתן גם להקפיא ולקחת לדרך. מחירו של הבקבוק העשוי מחומר נטול ביספינול כ-40 שקל . החברה מציגה גם בקבוק תרמי השומר על הטמפרטורה הקרירה של המים באוויר החם והלח של הקיץ.

מדובר בבקבוק Pop-Up בעל עיצוב ארגונומי, המותאם לנשיאה בטיולים, לרכיבה על אופניים, לאימוני כושר או לצעידה בחוץ. הוא כולל קשית ללגימה מהירה ונוחה הנשלפת בסיבוב פתח הבקבוק. לבקבוק אף מצורף וו המאפשר לחברו למכנסיים או לחגורת נשיאה. מחירו של בקבוק שנפחו 470 מ"ל 29-59 שקל .

לכתבה באתר nrg
Comments