משרד התשתיות אוסר מכירת מזגנים זוללי חשמל

פורסם: 27 בדצמ׳ 2010, 20:57 על ידי: Sustainability Org

המשרד אוסר שיווק של כ-230 דגמי מזגנים, אשר אינם עומדים בדרישות תקנות מקורות האנרגיה. "הצעד יחסוך גם כסף", ציין לנדאו

רונית מורגנשטרן | 27/12/2010 18:30
תגיות: התייעלות אנרגטית,משרד התשתיות (סביבה)

כ-230 דגמי מזגנים, אשר אינם עומדים בדרישות תקנות מקורות האנרגיה ייאסרו בייבוא, שיווק ומכירה החל מהשבוע הבא. אז ייכנס לתוקפו הרף הגבוה ביותר ליעילות אנרגטית של מזגנים עד כה. את רשימת המזגנים האסורים לייבוא, שיווק ומכירה ניתן לראות כאן.

מחליפים את המזגן? מקדם היעילות האנרגטית עלה
מחליפים את המזגן? מקדם היעילות האנרגטית עלה צילום: אי-פי-איי

תקנות מקורות אנרגיה קובעות מספר קריטריונים: היעילות המינימאלית של מזגנים לפי סוגיהם, דירוג אנרגטי של מזגנים שיעילותם עוברת את היעילות המינימאלית והדרישה לסמן את המזגנים בתווית בהן מצוין הדירוג האנרגטי והיעילות האנרגטית של המזגן. 

"התקנות תוקנו מתוך מגמה להחליף את מוצרי חשמל דרך סיום מחזור חייהם הטבעי", אמר שר התשתיות, עוזי לנדאו. לדבריו, בסופו של דבר, תקנות כמו אלו יאפשרו ייבוא של מוצרים חסכניים בחשמל בלבד. "זהו מהלך שיחסוך לכולנו באופן מוחשי בכיס, יפחית את צריכת החשמל מבלי לפגוע באיכות החיים ויסייע בשיפור איכות הסביבה".

החל מתחילת ינואר מקדם היעילות האנרגטית (COP) המינימאלי הנדרש לכל מזגן יעלה. כך לדוגמה, ה- COP המינימאלי במזגן מסוג מפוצל היה עד סוף דצמבר כ-3.20 והחל משנת 2011 יעלה ל-3.50. היעילות האנרגטית של כל מזגן, נקבעת על פי מקדם היעילות האנרגטי שלו (COP= coefficient of performance), שזה תפוקת הקור/חום בקילוואטים תרמים מחולק לצריכה בקילוואט שעה חשמל. ככל שהמקדם האנרגטי של המזגן גדול יותר- כך המזגן יעיל יותר.

על כל מזגן, כמו גם על מרבית מכשירי החשמל, מודבקת תווית אנרגיה ובה גם רמת הדירוג האנרגטי, נתוני צריכת החשמל של המכשיר, תפוקתו, ומקדם היעילות שלו (COP) ותוקף התווית.  מזגן מפוצל בדרוג A הוא יעיל ממזגן מפוצל G בלפחות שמונה אחוזים.

תקנות היעילות האנרגטית לגבי המזגנים מתווספות לצעדים נוספים אותם מקדם המשרד בתחום ההתייעלות האנרגטית ביניהם, תקנות לאיסור יבוא נורות ליבון מעל 60 וואט ותקנות הקובעות קריטריונים להספק חשמלי מרבי המותר במכשירי טלוויזיה במצב פעולה ובמכשירים חשמליים הנמצאים במצב המתנה (סטנד ביי).

לכתבה באתר nrg

Comments