מסתמן: הנורות החסכוניות ישווקו בצירוף אזהרה על שמירת מרחק בטוח מהן

פורסם: 10 במרץ 2010, 7:48 על ידי: Sustainability Org
עודכן ב- 06:57 08/03/2010

מסתמן: הנורות החסכוניות ישווקו בצירוף אזהרה על שמירת מרחק בטוח מהן

משרדי הבריאות והתשתיות קבעו כי הנורות המפיצות קרינה גבוהה יאושרו להפצה, תוך נקיטת כללי זהירות מפני חשיפה מסוכנת


משרדי הבריאות והתשתיות הגיעו לאחרונה להסכמות לגבי אופן השיווק של נורות חסכוניות וקבעו כי הללו יאושרו להפצה, תוך נקיטת כללי זהירות מפני חשיפה מסוכנת לקרינה הגבוהה הנפלטת מהן.

הסכמות אלו אמורות לאפשר למשרד התשתיות לקדם תקנות עתידיות שיאסרו ייבוא נורות לא חסכוניות, ובו בעת להפיג את החשש הציבורי מהשימוש בנורה החסכונית בעלת הקרינה הגבוהה יותר.

לפני כמה חודשים פרסם משרד הבריאות אזהרה מפני שהייה ממושכת במרחק של פחות מ-30 סנטימטרים מחלק מסוגי הנורות החסכוניות.אזהרה זו באה בעקבות מחקר שנערך לפני כשנה וחצי על ידי הסוכנות להגנת בריאות הציבור בבריטניה, ואשר מצא כי בחלק מהנורות החסכוניות, כאשר שוהים בסמוך אליהן כשעה ביום במשך תקופה ממושכת ובמרחק של עד 20 סנטימטרים - יש חשיפה לרמות קרינה אולטרה סגולה שהן מעבר לסף הבריאותי שעליו ממליצים מומחים. בעקבות מחקר זה פרסמה הסוכנות הבריטית המלצות כיצד לנהוג באופן זהיר במהלך שימוש בנורות אלו, בעיקר נורות פלואורוסצנט, וציינה כי בחלק מסוגי הנורות, השהייה בסמוך להן שקולה לחשיפה לקרינת שמש ישירה.

לאחר פרסום האזהרה של משרד הבריאות, הוחל בדיונים בנושא במשרדי התשתיות והבריאות והוחלט כי לא ייאסר השימוש בנורות החסכוניות הללו, אך כי תיבחן אפשרות לסמן את אריזותיהן באופן מיוחד ולציין במפורש את מגבלת השהייה של פחות מ-30 סנטימטרים מהן. מגבלה זו מתבטלת אם יש לנורה החסכונית מעטפת חיצונית, מאחר שמעטפת זו חוסמת את הקרינה.

על פי הודעת משרד התשתיות, הצורך במגבלת השהייה יהיה רק לחלק קטן מסוגי הנורות החסכוניות, שבהן אכן יש חשש לקרינה בעוצמה מוגברת מזו של נורות הליבון - הנורות הפחות חסכוניות שבהן נעשה שימוש כיום.

משרד התשתיות פרסם לאחרונה לשימוע ציבורי תקנות שיאסרו לייבא נורות ליבון בהספק של 60 ואט ומעלה, ובהתאם הן יובאו לאישור בתוך כמה חודשים.

נורה חסכונית, כדוגמת נורת הפלואורסנט המוכרת, נחשבת ליעילה פי ארבעה מנורת ליבון ואורך החיים שלה הוא פי 8-10 מזה של נורת ליבון.
 
Comments