נופש ירוק: צימרים אקולוגיים למתחילים

פורסם: 14 ביוני 2010, 7:38 על ידי: Sustainability Org
במקום ז'אנר "הכל כלול" אפשר להתנסות בחופשה בנוסח הכל ממוחזר. "כלכליסט" מפריד אשפה, אבל לא מוותר על מסך LCD

מי שרק מתחילים את צעדיהם בעולם האקולוגי ורוצים לשלב בחופשת הקיץ שלהם שיעור של ממש באיכות הסביבה, יוכלו ללון בצימרים שחרתו על דגלם את עקרונות האקולוגיה. לאלה ממליץ "כלכליסט" להתמקד דווקא בצימרים שבצפון הארץ, שכן אלה שבדרום - למשל בקיבוץ לוטן ובחוות הבודדים - נוטים להיות קצת ספרטניים מדי בעבור טירוני האג'נדה הירוקה.

 

"בקרב התיירים מחו"ל אנחנו רואים ביקוש גדל לתיירות ירוקה, וזה מחלחל בהדרגה גם לתיירות הישראלית", אומרת מיכל וימר לוריא, מייסדת ומנכ"לית עמותת תיירות אקולוגית ובת קיימא ישראל.

 

עם זאת לא צריך להיבהל: אירוח בצימר אקולוגי אינו מחייב את השוהים בו להיות קדושים יותר מהאפיפיור. לדברי דנה נמדר, מנהלת תוכן ופרויקטים באתר weekend, "כיוון שצימר הוא בית עסק, בעלי הצימרים לא יתנו את קבלת האורחים ביכולתם של האורחים להפריד בין סוגים של אשפה". "כלכליסט" סוקר את הצימרים האקולוגיים "לייט", שייתנו לשוהים בהם תחושה של תמיכה בסביבה.

 

נופש בהרים, רמות נפתלי. מחיר: 600-700 שקל לזוג ללילה

 

נופש בהרים: רמות נפתלי, גליל עליון

 

שמונה היחידות המשפחתיות (עד שלושה ילדים ביחידה) בנויות מאבן, מעץ או משילוב בין השניים. בעלי המתחם מקפידים על הפרדת אשפה: בקבוקי פלסטיק, קופסאות קרטון ופסולת ביתית. הנורות חסכוניות, תאורת הלילה מופעלת באמצעות שעון אוטומטי, מערכת ההשקיה מונעת שימוש חריג במים, והמים בבריכת השחייה מטוהרים במערכות מיוחדות כדי למזער את הצורך בהחלפתם. במטבחון יש סבון כלים אקולוגי, את היחידות מנקים בחומרים ידידותיים בלבד, והבוסתן והגינה אינם מרוססים בחומרים כימיים. האורחים מקבלים דפי הסברה על הקומפוסטר, שבו מרכזים את הפסולת הביתית שמתמחזרת לדשן אורגני.

 

וגם: מטבחון, ג'קוזי, שתי טלוויזיות ואינטרנט חופשי. פעילויות: סיור בעגלה רתומה לטרקטור והתנסות בקטיף ללא תשלום נוסף. פרטים: 700–600 שקל לזוג ללילה (ביולי־אוגוסט), 100 שקל לילד, ארוחת בוקר: 50 שקל למבוגר, 40 שקל לילד. טל' 050-7438060, www.weekend.co.il.

 

צילום: עמית שעל
ג'ימי ג'יפ, גבעת יואב. מחיר: 800 שקל ללילה, בחודשי הקיץ מינימום שני לילות צילום: עמית שעל

 

ג'ימי ג'יפ: גבעת יואב, רמת הגולן

 

במתחם מרווח נבנו ארבע סוויטות עץ משפחתיות, לכל אחת מהן שתי קומות, ומרפסת הפונה לדשא משותף. מי הג'קוזי ממוחזרים למטרת השקיית הגינה, ספקי החשמל הם קולטי השמש של השכנים, צמיגים הפכו לעציצים. האורחים מתבקשים להפריד בין אשפה יבשה לרטובה, ובעלי הצימר דואגים למיון נוסף ומייצרים מהאשפה האורגנית קומפוסט. בכל יחידה יש גם מטבחון מאובזר, אינטרנט, טלוויזיה בכבלים, מערכת קולנוע ביתי, מיזוג, חצר פרטית ופינת מנגל, ובריכת היישוב פתוחה לאורחי המתחם.. פרטים: 800 שקל ללילה, כולל ארוחת בוקר (ביולי־אוגוסט, מינימום שני לילות). טל' 052-4204222, www.jimyjeep.co.il.

 

סיפור פשוט, מתת. מחיר: מ-450 שקל ללילה באמצע השבוע

 

סיפור פשוט: מתת, גליל מערבי

 

שתי הבקתות האקולוגיות מיועדות לזוגות. הן בנויות אבן בחוץ ואדמה בפנים, ושילוב של עץ שמקורו בדילול עצים מבוקר, ולא נכרת במיוחד. הבנייה מבודדת במיוחד כדי להפחית את השימוש במזגן, ויש אוורור ותאורה טבעיים. הצמחייה מסביב חסכונית במים, מי נגר מהגג והחניה זורמים כך שיוחזרו למי התהום, ומי גשמים נאספים בעונה לשתייה. תנור עצים מחמם את מי הרחצה. האורחים מתבקשים להפריד אשפה לזכוכית, פלסטיק ונייר, ובעלי הצימר גם מפרידים בין אשפה רגילה ("יבשה") לאורגנית ("רטובה") לקומפוסט. עוד בצימרים: מטבחון מאובזר, ג'קוזי וטלוויזיית LCD מחוברת למערכת קולנוע ביתי, שאפשר לראות בה סרטים אך לא כבלים או לוויין.

 

פרטים: 450 שקל ללילה באמצע השבוע, 1,350 שקל לשני לילות בסוף שבוע (ביולי־אוגוסט), ארוחת בוקר 100 שקל לזוג בהזמנה מראש. טל' 052-2350779.

 

דן עדן, כליל. מחיר: 1,300 שקל לשני לילות

 

דן עדן: כליל, גליל מערבי

 

הצימר ממוקם בכליל, יישוב אקולוגי שבתיו מנותקים מחברת החשמל ותושביו שומרים על ערכי הסביבה. שדות הגידולים והגינות אינם מרוססים. בדן עדן שתי יחידות אירוח שיתאימו לזוגות או למשפחות עם שני ילדים, שבנה בעל הבית בעצמו, חרש ברזל במקצועו. לצימר צמוד גנרטור המספק חשמל למזגנים ומטעין את הבטריות לתאורה, לטלוויזיית ה-LCD ולמערכת הקולנוע הביתי שבבקתה. המקרר במטבחון המאובזר מופעל על גז, וגז גם מחמם את המים לרחצה. במרפסת הצימר בריכת טבילה (קוטר 3.60 מטר, עומק 80 ס"מ) וכיסאות נוח, פינת ישיבה מעץ ופינת מנגל.

 

פרטים: 1,300 שקל לשני לילות (ביולי־אוגוסט), ארוחת בוקר 100 שקל לזוג בהזמנה מראש. טל' 052-2619848, www.2619848.co.il.

 

בית הברוש, חרשים. מחיר: מ-650 שקל באמצע השבוע

 

בקתת הברוש: חרשים, גליל מערבי

 

בין פקיעין לכרמיאל ממוקמים בתי היישוב בתוך חורש אלונים שהוא חלק משמורת הר מירון. בית הברוש אינו הצימר היחיד של בעליו, אבל היחיד שנבנה כאקולוגי ב-2006. הצימר בנוי מאבן, ועליו גזעים של ברושים מעמק החולה. המילוי שביניהם הוא בוץ וקש, וגזעים עבים נחתכו לקורות שבנו את הקומה השנייה והריהוט. בבנייה לא היה כל שימוש בחומרים כימיים. מבפנים צופה העץ בשמן פשתן, ומבחוץ – שמן אקולוגי אחר. העצים עצמם, בני 50-60 שנה, יועדו במקור לתנורי עצים. אורחים מתעניינים מקבלים הסבר על המבנה ועל החקלאות האורגנית שבה עוסקים הבעלים. המים נאספים להשקיה, ויש שני פחים: לאשפה אורגנית, שהולכת ללול התרנגולות הסמוך, וללא-אורגנית. בצימר ג'קוזי, טלוויזיית LCD, מערכת שמע, מכונת קפה במטבח, פירות אורגניים וגרנולה תוצרת בית.

 

פרטים: ביולי 650 שקל באמצע שבוע, 850 שקל בסוף שבוע, ארוחת בוקר 100 שקל לזוג; באוגוסט 700 שקל באמצע שבוע, 850 שקל בסוף שבוע. מינימום הזמנה שני לילות. טל' 052-2253138.

 


און: בר קייט בכפר אמירים, גליל עליון

 

ביישוב הצמחוני נבנו 13 יחידות טובלות בירק, על בסיס עקרונות הבנייה הירוקה ובדגש על תכנון אקלימי פסיבי. הצימרים פונים לכיוון דרום ונהנים מהשמש החורפית, ובקיץ מוצללים באמצעות תריסים חשמליים. יש להם קירות חוץ כפולים ומבודדים וגגות עם בידוד תרמי מיוחד ויריעות אלומיניום להקרנת החום בקיץ. בחלונות הותקן זיגוג כפול. הצימרים נצבעו בצבעים ידידותיים לסביבה, וניקיונם מבוסס בעיקר על חומר ידידותי לסביבה.

 

בהדברה בחצר משתמשים בחומר טבעי המופק מפרי הדר, וההשקיה ממוחשבת ומתבצעת בעיקר בלילה. כמעט אין דשא, אלא פינות נוי. מי הג'קוזי והמקלחות משמשים להשקיית עצי הפרי. האינטרנט קווי ולא אלחוטי, והסוללות בשלטים נטענות. בכל צימר יש פחים נפרדים לאשפה אורגנית, המועברת לקומפוסט, ופלסטיק, נייר, זכוכית ועוד נשלחים למיחזור. הצימרים שונים זה מזה, אך רמת האבזור דומה: מטבחון, ג'קוזי, טלוויזיית פלזמה ועוד. יש בהם צימר עם שלושה מפלסים וצימר שיתאים לעד עשרה מתארחים, ולכן כל משפחה תמצא את מקומה.

 

פרטים: מחירי הלינה משתנים בהתאם למספר המתארחים ביחידה, שונים ביולי ביחס לאוגוסט ואינם כוללים ארוחת בוקר. מינימום הזמנה: שלושה לילות. מחיר לדוגמה: בקתת הבוסתן – 1,250 שקל לזוג, 1,495 לזוג עם (עד) שמונה ילדים. טל': 054-4600727, אתר: www.amirim.com


לכתבה בכלכליסט

Comments