חַסחַשמל: מכשיר שמאפשר לחסוך בהוצאות החשמל בבית ובעסק

פורסם: 22 באוג׳ 2012, 14:18 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 בספט׳ 2012, 7:27 ]
מכשירי ה-Powersaver (חַסחַשמל) מתחברים לשקע ומציגים את צריכת החשמל של מוצר החשמל שמחובר לשקע. המידע המוצג מאפשר להקטין את הצריכה ולחסוך הוצאות חשמל מיותרות (וגם את הזיהום הנגרם כתוצאה מייצור חשמל מיותר).
 
איך עוזר הידע לחסכון ?

כדי לחסוך חשמל, יש ללמוד תחילה איפה ומתי אנו משתמשים בחשמל, ואז נדע היכן נוכל לחסוךעד 20% מההוצאות. ניתן ללמוד ולדעת את תרומתו של כל מכשיר חשמלי לעלות הכוללת וכך לקבל תמונה מלאה של כל צרכני החשמל בזמנים שונים במהלך היממה. לדוגמה, אם פועלים בבית או בעסק מחשבים ומדפסות, נוכל לדעת את תרומתם לעלות בלילה, ולהחליט אם כדאי להשאירם פועלים או עדיף לכבותם כאשר אין פעילות. נוכל, למשל, למדוד ולחסוך על ידי שינוי קטן בכיוון טמפרטורת המזגן.

אם מדובר בבית-מלאכה או חנות, חשוב לנו לדעת מהי העלות האמיתית של החשמל של מערכות או מכונות מסוימות בסך כל ההוצאות, ובעזרת ניתוח הצריכה נוכל לדעת איפה אפשר לחסוך יותר. נוכל למדוד כמה עולה לנו התאורה הדולקת גם כאשר אין בה צורך.  נוכל למדוד את הפרשי העלות של תוכניות כביסה שונות או את עלות יבוש הכביסה או מחמם המים שלנו.אין סוף לאפשרויות החסכון בעזרת החַסחַשמל. 

קנית - תרמת: בגין כל רכישה שתבוצע מתוך דף זה (הפניה לאתר powesaver), הספק התחייב להעביר 5% מסכום הרכישה לעמותת 'ישראל בשביל אופניים' שפועלת לקידום תחבורת אופניים בישראל. גם תרמת לסביבה וגם סייעת לעמותה.
 

חסחשמל EMS לחסכון בחשמל למכשיר בודד (מותאם במיוחד לישראל)
החַסחַשמל ems הוא מתקן הנתקע לשקע החשמל שבקיר ואליו מתחבר בעזרת תקע חשמלי רגיל מכשיר כלשהו. מיד עם חיבור המכשיר מוצגת צריכת החשמל הרגעית שלו בקילווטים. לאחר עבור זמן, מצטברים הקילווטים לקיולווטים-שעה, ואז ניתן גם לראות על הצג את עלות הצריכה המצטברת בשקלים, בהתאם לתעריף חברת החשמל. (למחירי חשמל עדכניים, ראה מידע נוסף למוצר). ניתן גם לראות את תחזית העלות הכספית לשבוע, לחודש או לשנה. החַסחַשמל ems מודד ומראה נתוני צריכה בזמן אמיתי המאפשרים לימוד והבנה של צריכת החשמל של כל אחד מהמכשירים בבית או בעסק, ומאפשרים לנו בחירה והחלטה על השימוש הנכון והחכם שלנו בחשמל בהתאם לצרכים שלנו ולמידת החיסכון הנדרשת. 
יצרן: efergy, מקט:EM-IL-01, אחריות: 12 חודשים, ספק: powersaver 

ערכת חַסחַשמל E2 תלת-פאזית לחסכון בחשמל בבית ובעסק 
חַסחַשמל e2 תלת פאזי זהה לחלוטין לחַסחַשמל E2 הסטנדרטי, אך כולל שלושה חיישנים סטנדרטיים במקום אחד. במקרה של רשת חשמל תלת פאזית, רכישת פריט זה תחסוך לך למעלה מ 10% מהמחיר שהיית משלם אילו קנית את שני החיישנים הנוספים בנפרד. הערכה מיועדת לדירות, לבתים פרטיים או לעסקים. להם רשת חשמל תלת-פאזית
איך זה פועל ?
מערכת החַסחַשמל E2 קוראת בעזרת חיישנים את עוצמת זרם החשמל הנצרך בבית או בעסק, ומשדרת את הקריאה למקלט נייד שיכול להמצא בכל מקום שהוא במרחק של עד כ-70 מטר. המקלט אוגר, שומר ומציג את צריכת החשמל בקילווטים ומחשב את הצריכה הכוללת בקילווט-שעה ואת עלותה הכספית הצפויה. על הצג ניתן לקרוא נתוני זמן אמת ונתונים מצטברים וסטטיסטיים של הצריכה.
בנוסף, ניתן לחבר את החַסחַשמל למחשב ביתי עליו הותקנה תוכנת e-link המצורפת והמאפשרת העברת הנתונים למחשב ותצוגה גרפית של צריכת החשמל לפי שעות, ימים או שבועות לשם ניתוח ולמידה.
למשדר אישור משרד התקשורת.
אריזת e2 מכילה:
3 יח' מיני חיישן זרם מסוג CT 
1 יח' משדר אלחוטי
1 יח' מקלט מודד ההספק והצג.
1 חוברת הפעלה למערכת
1 תוכנת elink להעברת הנתונים  
יצרן: efergy, מקט:E2-IL-03, אחריות: 12 חודשים, ספק: powersaver
 

התאוריה שמאחורי המעשה
כמות החשמל בה אנו משתמשים נמדדת בשתי צורות:
ההספק הרגעי הנמדד בקילווטים (kW)
האנרגיה שהיא ההספק המצטבר לאורך הזמן, והנמדדת בקילווט-שעה (kWh).
 
את העבודה (תאורה, חימום, סיבוב, טלויזיה או מחשב, וכו') אנו רוכשים מחברת החשמל ביחידות אנרגיה, כלומר קילווט-שעה. אנו משלמים אפוא עבור האנרגיה שהיא מכפלת ההספק הרגעי בזמן הצריכה המצטבר.
 
לשם המחשה ניתן להשוות את היחידות למד המהירות במכונית: מדידת ההספק דומה למד המהירות המראה את מהירותנו המשתנה בהתאם ללחיצה על הדוושה, ואילו האנרגיה דומה למד הקילומטרים המראה את כמות הקילומטרים המצטברת שהמכונית עברה עד לרגע זה, או בכל פרק זמן בעבר.
 
ככל שניסע מהר יותר, נגמע יותר קילומטרים באותו פרק זמן, ובדומה, ככל שההספק הרגעי יהיה גבוה יותר, עם הזמן תצטבר יותר אנרגיה בחשבוננו, ונשלם יותר לחברת החשמל.
מכשירי החַסחַשמל מודדים את צריכת ההספק הרגעית בקילווטים (kW) ומציגים אותה, ובהתאם לזמן שעבר מחשבים את כמות האנרגיה שנצרכה ואת עלותה בשקליםכדי לחסוך חשמל, כסף וזיהום סביבה עלינו להקטין במידת האפשר את צריכת ההספק הרגעי, ובכך להפחית את צריכת האנרגיה המצטברת.

את החסכון הזה נוכל להשיג על ידי לימוד הרגלי הצריכה: נבדוק ונלמד מי הם צרכני ההספק אשר לאורך זמן 'בולעים' כמויות אנרגיה וכסף ונקטין את השימוש בהם במידת האפשר.

כמה זה עולה לנו? 
בדרך כלל נהוג לחשוב שצרכנים 'כבדים' כגון מדיח כלים או מכונת כביסה צורכים את רוב האנרגיה, אך מאחר שהם בדרך כלל פועלים זמן קצר יחסית יתכן שהם אינם הבעיה העיקרית.

מכונת כביסה הפועלת פעמיים בשבוע תעלה לנו 1-2 שקלים לפעולה, או 100-200 ש'ח לשנה, לעומת זאת מחשב ומדפסת הפועלים ברציפות (גם בעת שאנו ישנים) יעלו לנו כ- 500 ש'ח לשנה. גם מנורה של 50 ווט הדולקת ברציפות תעלה לנו כ-260 ש''ח לשנה. הגרועים ביותר הם המזגנים ותנורי החימום זוללי ההספק הפועלים שעות רבות: תנור חימום ביתי של 2,000 ווט הפועל 6 שעות ביום במשך כ-100 ימים יעלה לנו כ-700 ש'ח לשנה. מזגן בינוני צורך בקירור כ 1.5 קילווט העשויים להצטבר  ל - 10 קו'ש ליום בעלות של כ - 6 שקלים ליום, או 180 ש'ח לחודש.

בחורף, לחימום תהיה צריכת המזגן גבוהה בהרבה (יותר הספק, יותר שעות), ועלולה להגיע אף ל 250 ש'ח לחודש למזגן בינוני אחד!


כיצד מודדים את צריכת ההספק?

שימו לב: התאור הכללי כאן משתמש בחַסחַשמל מסוג e2 כדוגמה אחת בלבד.
 
חברת החשמל מספקת לנו את האנרגיה החשמלית במוליכים (חוטי מתכת) ביחידות של מתח חשמלי, וולטים.  בדרך כלל, בשימושים ביתיים, המתח המסופק בארץ הוא בעוצמה של 230 וולט. (בארה'ב, למשל המתח המסופק הוא 117 וולט, ואילו ביפן מסתפקים ב- 100 וולט)

כאשר המתח החשמלי הזה מתחבר למכשיר חשמלי (מנורה או קומקום חשמלי או טלויזיה), נוצר זרם חשמלי הזורם מהשקע למכשיר, מבצע עבודה (חימום, תאורה וכו') ושאריתו חוזרת לחברה.

הדבר דומה לברז המים: מקורות מספקת מים לברז וכל עת שהברז סגור אין זרימת מים, ואין חיוב. כאשר פותחים את הברז זורמים המים, ומבצעים עבורנו עבודה כלשהי (שטיפת הכלים בכיור או מקלחת קרה בקיץ). לאחר השימוש חוזרים המים למערכת הביוב, מקורות אוספת וממחזרת אותם.
 
מדידת הזרם החשמלי הכולל (או החלקי, אם כך נרצה) מתבצעת בחַסחַשמל e2 על ידי חיישן מיוחד, (מסוג CT) ללא מגע חשמלי ישיר, ואילו בחַסחַשמל ems מתבצעת המדידה על ידי רכיב אחר הנקרא נגד shunt. המדידה מבוססת על העיקרון החשמלי פיזיקלי שכל מוליך חשמלי בו עובר זרם, מיצר סביבו שדה מגנטי שעוצמתו תלויה בזרם. חיישן החַסחַשמל מותקן על, ומקיף את המוליך נושא הזרם, וחש ממרחק מה את עוצמת השדה המגנטי שאותה הוא מעביר ליחידת משדר החַסחַשמל המותקנת בקרבת החיישן.
כדי לדעת כמה הספק צורך מכשיר חשמלי כלשהו, עלינו למדוד את עוצמת הזרם הזורם דרכו וכדי לחשב הספק או אנרגיה, עלינו לכפול את הזרם במתח ובזמן. על ידי התקנת החַסחַשמל e2 על קו ההזנה הראשי לדירה, לבית או לעסק, מודד החַסחַשמל את הזרם הכולל של כל המכשירים ומחשב את ההספק ואת האנרגיה ועלותה.

משדר החַסחַשמל משדר בשידור אלחוטי את תוצאות מדידת הזרם של החיישן אל יחידת החישוב והצג, ושם, בעזרת נתוני המתח החשמלי, הזמן ומחיר הקילווט-שעה מתבצעים החישובים הדרושים ושם מוצגות תוצאות החישובים.

בעזרת תוכנת elink המסופקת עם ערכות מסוימות ניתן להעביר את כל המדידות גם למחשב ביתי ולבצע חישובים נוספים ותצוגה גרפית.


כיצד ניתן לחסוך בחשמל?

כדי לחסוך חשמל, כסף ,וזיהום סביבה עלינו להקטין במידת האפשר את צריכת ההספק הרגעי, ובכך להפחית את צריכת האנרגיה המצטברת.

את החסכון הזה נוכל להשיג על ידי לימוד הרגלי הצריכה: נבדוק ונלמד מי הם צרכני ההספק אשר לאורך זמן 'בולעים' כמויות אנרגיה וכסף ונקטין את השימוש בהם במידת האפשר. 

בעזרת החַסחַשמל תוכלו לבדוק את הצריכה ואת החסכון המתקבל. זכרו שמזגן הפועל בחדר שאינו מבודד היטב עלול לפעול ברציפות, ללא הפסקות, בעיקר אם הצבנו את הטמפרטורה על ערך נמוך מדי בקיץ (פחות מ 25 מעלות) או גבוה מדי בחורף (יותר מ 20 מעלות).
 
טבלת צריכת חשמל ממוצעת של מכשירים שונים - לחץ כאן 

כתבות קשורות:
 
Comments