קופסת ההפתעות: הילדים אוכלים מכלים ירוקים

נשלח 2 בספט׳ 2011, 3:19 על ידי Sustainability Org

המדיניות הירוקה של בתי-הספר החזירה לחיי התלמידים את קופסאות האוכל הרב-פעמיות. על המדף מחכות קופסאות עם שלל פטנטים

נורית קדוש | 30/8/2011 17:34
תגיות: קופסאות אוכל, בית ספר ירוק,חינוך סביבתי

בשונה מהנהוג בעולם, בישראל לא התפתחה קטגוריית מוצרים המיועדים לארוחת עשר לילדי בית הספר. ההורים משיכים לצייד את הילדים בכריך שהשתדרג עם השנים מבחינת מגוון הלחמים והממרחים. השינוי המהותי שניתן לזהות בשנים האחרונות בנושא ארוחת עשר הוא קופסאות האוכל שחזרו לתיקי התלמידים אחרי שנעדרו מהנוף בשני העשורים האחרונים.

עם התפתחות שקיות הניילון לאחסון כריכים נמחקו תיקי האוכל הקלאסיים שהתלוו לכל תלמיד וילקוט שנים רבות. אלא שהמודעות העולה לחשיבות השמירה על איכות הסביבה הביאה רבים לחיפוש אלטרנטיבות ירוקות יותר. עיקר שינוי התפיסה בכל הנוגע לאיכות הסביבה מגיע לצרכנים דרך הילדים מבתי-הספר, שם מחנכים למיחזור ולחשיבה ירוקה. בתחילה בתי-הספר עסקו בעיקר באיסוף נייר למיחזור ובהמשך אף בקבוקים. עם הזמן העמיקה המעורבות, ובתי-ספר רבים דרשו מההורים שלא לשלוח את הילדים עם שקיות אוכל, אלא להצטייד בקופסאות לשימוש רב-פעמי.
צילום: יח''צ
הכל בדולר צילום: יח''צ
מחנכים לבריאות

שנת הלימודים הקרובה הוכרזה על ידי שר החינוך כשנת התזונה והבריאות. במסגרת זו ולרגל חגיגות העשור של תכנית התזונה "תפור עליי לגדול בריא", יחלק המשרד לכל ילדי ישראל העולים לכיתה א' קופסאות אוכל רב-פעמיות לארוחת העשר. אל הקופסה מצורפת חוברת של התכנית ובה מידע ומשחקים להורים וילדים בעברית ובערבית. היא כוללת המלצות לקידום תזונה נבונה, טיפים להתנהלות מחוץ לבית, המלצות לתפריט ועוד.

תכנית "תפור עליי לגדול בריא" היא מיזם משותף למשרד החינוך, משרד הבריאות, ועדי הורים, איגודים מקצועיים ומותג תלמה מקבוצת יוניליוור ישראל. התכנית הופעלה עד עתה ב-2,500 גני ילדים ובלמעלה מ-1,000 בתי-ספר. מדובר בתכנית לימודים ייחודית בארץ שמטרתה קידום הבריאות במערכת החינוך בישראל בכל שכבות הגיל תוך הקניית הרגלי תזונה נבונה ואורח חיים פעיל. תלמה היא נותנת החסות העיקרית לתכנית ושותפה לתהליך הפיתוח והעשייה שלה.

לדברי עירית ליבנה, מנהלת תחום הבריאות במשרד החינוך: "אנו רואים בקופסאות האוכל גשר בין המסגרת החינוכית והבית. ההתמודדות עם אתגרי התזונה בפרט בקרב ילדים היא עניין עדין יום-יומי המלווה גם את ההורים וגם את הצוותים החינוכיים. אנו בטוחים שהמאמץ המשותף הבא לידי ביטוי גם בקופסאות האוכל יקדם את כולנו לעבר המטרה".

צילום: אבי כהן
נאופלם צילום: אבי כהן

לאנץ' טיים

היצרנים השונים מיהרו לתעל את המדיניות הירוקה של בתי-הספר, והשנה ניתן למצוא מגוון רחב של קופסאות עם ערכים מוספים שונים משמירה על הקירור ועד כאלו המחולקות לתאים שמחירן מגיע ל-80 שקל .

חברת ברמלי מציעה לתלמידי בית הספר והגן קופסאות פלסטיק עם מכסה קרחון לשמירה על הטריות ולקירור מזון עד 4 שעות. המארז כולל שתי קופסאות אשר במכסה כל אחת מהן קרחונים המאפשרים שמירה על האוכל קריר עד 4 שעות במחיר 13 שקל.

נאופלם מציגה קופסה היגיינית לסנדוויץ' מבית טרודו, ששומרת על הטריות המוכנס לתוכה. הקופסה שנותנת מענה חלופי לשקיות החד-פעמיות ופתרון אקולוגי מתמשך מתאפיינת בעיצוב ארגונומי ופתיחה קלה. ניתן להשיגה בצבעים ורוד, כחול, ירוק וכתום במחיר 19.9 שקל .

רשת The Cook Store מציעה "לאנצ' בוקס" לארוחת עשר בבית הספר בשני גדלים ובצבעים לבן וירוק. הקופסה מתוצרת חברת ROSTI MEPAL ההולנדית היא בעלת צורה מלבנית בשילוב קליפסים בצדדים לסגירה הרמטית. הקופסה הגדולה מבין השתיים מקנה אפשרות לחלק את סוגי המזון השונים בתוכה - כריכים לחוד ופירות לחוד. מחירה הגבוה מרתיע, שכן מדובר במוצר שילדים עלולים לשכוח בבית הספר ולאבד. חלופה זולה מציעה רשת הכל בדולר עם קופסת פלסטיק רב-פעמית לכריך במחיר 5 שקלים.צילום: יח''צ


ברמלי צילום: יח''צ

ועכשיו חלב

חברות המזון מנסות לפתח מוצרים שישמשו חלופה לכריכים המסורתיים, אך מדיניות חלק ניכר מבתי הספר לא מאפשרת זאת. חטיפי האנרגיה שפיתחו חברות המזון לילדים נאסרו לאכילה בארוחת העשר מתוך רצון לשמור על שוויון בין התלמידים. גם משקאות הבוקר של המחלבות שמחירם עומד על 5 שקלים לבקבוק אינם מורשים בחלק מבתי-הספר היסודיים.

צילום: יח''צ
the cook store צילום: יח''צ

כיוון שדגני בוקר וחלב אינם כפופים למגבלות השוויוניות של מערכת החינוך, אחד המוצרים המוכנים שניתן לרכוש הוא מארז "הפסקת אוכל" של תנובה. מדובר במארז קרטון עם ידיות, הכולל חלב בטעם וניל בקרטון בנפח 150 מ?ל, דגני בוקר שוגי בטעם תות-בננה של תלמה, כפית, קערית והפתעה. היתרון הוא שאפשר לאחסן את המארז גם ללא קירור ולהשתמש בו בהפסקת עשר.

לכתבה באתר nrg
Comments