סקר דעת קהל עולמי: לאנושות לא אכפת מהסביבה

פורסם: 27 בפבר׳ 2013, 8:53 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 27 בפבר׳ 2013, 8:53 ]

מעקב של שני עשורים, שהקיף 33 מדינות, מגלה כי תושבי ישראל הכי פחות מודאגים משינויי האקלים. הדור הצעיר בעולם רגיש יותר לאיכות הסביבה

דעת הקהל העולמית אינה מייחסת חשיבות רבה לסוגיית שמירת הסביבה, בהשוואה לנושאים כמו כלכלה, בריאות וחינוך. מנתוני מעקב בן שני עשורים, שהוצגו לאחרונה בכנס בעיר אוטווה שבקנדה, עולה כי בנורווגיה קיים המספר הגבוה ביותר של אנשים הרואים בשמירת הסביבה סוגיה ראשונה במעלה, ואחריה דורגו שווייץ, קנדה, דנמרק ושוודיה. ארצות הברית דורגה במקום ה-19 ואילו ישראל במקום ה-21.

הנתונים מתבססים על סקרי דעת קהל שנערכו בשנים 2010-1993 ב-33 מדינות, על ידי “התוכנית הבין לאומית לסקרים חברתיים”, פרויקט אמריקאי בחסות מכון המחקר NORC שבאוניברסיטת שיקגו. המשתתפים בסקר התבקשו לדרג את חשיבותם של שמונה נושאים: בריאות, חינוך, כלכלה, הגירה, פשע, סביבה, עוני וטרור. רוב המשתתפים השיבו שהם רואים בשינויי האקלים נושא בעל השלכות לאומיות יותר מאשר בעל השלכות הנוגעות להם באופן אישי.

הנושא הכלכלי דורג כבעל החשיבות הגבוהה ביותר (רבע מכלל המשיבים בממוצע לכל מדינה) ואחריו בהפרש קטן תחום הבריאות. באופן מפתיע, נושא הטרור קיבל דירוג נמוך ביותר על אף המאבק המתמשך בו מאז פיגועי ספטמבר 2001. ב-15 מדינות דורגה הכלכלה כנושא החשוב ביותר, אולם נושא הגנת הסביבה לא דורג במקום הראשון באף מדינה.


משתתפי הסקר התבקשו גם לדרג נושאים סביבתיים לפי חשיבותם. ב-13 מדינות הוזכר זיהום האוויר כבעיה הסביבתית החשובה ביותר, ובעשר מדינות שינויי האקלים. ביפן סברו מחצית מהמשיבים ששינוי אקלים הוא הבעיה הסביבתית החשובה ביותר. בישראל, לעומת זאת, דורג הנושא במקום הנמוך מבין כל המדינות. במשך השנים חלו שינויים בנוגע להתייחסות הישראלים לשינויי האקלים כבעיה סביבתית חמורה ביותר. בעוד שב-1993 הגדירו 17.3% מהנשאלים הישראלים את שינויי האקלים כבעיה חמורה, ב-2000 הגדירו אותה 25.4% ככזאת ואילו ב-2010 ההגדרה רווחה בקרב 24.5% מהנשאלים.

כאשר נשאלו המשתתפים מהו לדעתם הנושא הסביבתי המהווה סיכון אישי גבוה ביותר, רק בשלוש מדינות הוזכרו שינויי אקלים. במרבית המדינות הוזכר זיהום אוויר כסיכון הסביבתי הרב ביותר גם ברמה האישית, ואחריו דורגו תחנות הכוח הגרעיניות.

על פי הסקרים, יש סבירות גבוהה פי חמישה שבני אדם ברחבי העולם יבחרו בכלכלה כנושא חשוב יותר מהגנת הסביבה. בחינת ממצאי הסקרים לאורך זמן לא מצביעה על שינויים משמעותיים בתשובות, מה שמעיד על כך שהמודעות הגוברת לבעיות סביבתיות לא הפכה את הנושאים האלה לבעלי חשיבות רבה יותר לעומת נושאי כלכלה, חינוך ובריאות. שינוי בולט אחד שנמצא הוא הנטייה הברורה בקרב אנשים מתחת לגיל 30 לציין את שינויי האקלים כבעל חשיבות רבה. ממצאי הסקר עומדים בסתירה לחשיבות הרבה שניתנה באחרונה לנושאים סביבתיים על ידי ממשלות וארגונים בינלאומיים.

לכתבה בהארץ


כתבות קשורות:

Comments