ביקורת טלויזיה: "בסביבה טובה", תוכנית איכות סביבה יומית חדשה

פורסם: 29 בפבר׳ 2012, 4:36 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בפבר׳ 2012, 4:37 ]
סביבה תומכת
מאת גילי איזיקוביץ, 28/2/2012
 
את "בסביבה טובה", תוכנית איכות סביבה יומית חדשה, החל הערוץ הראשון לשדר בתחילת השבוע, ללא טקס או יחסי ציבור מיוחדים. מדובר בהפתעה מסוימת. הטרנד האקולוגי מצוי בשיאו, הנושא הסביבתי נחשב "נכון" והרעיון לתוכנית, כשעלה לפני כשנה, עורר מהומה קטנה. בין המציעים במכרז שהוציאה רשות השידור לתוכנית התמודד גם עמרי שרון, בנו של ראש הממשלה לשעבר, פעיל סביבתי וגם אישיות פוליטית ואסיר מורשע. שרון נפסל בסופו של דבר, ועבר לעסוק במיחזור מסוג אחר לגמרי במפלגה שהקים אביו.

הבמה, בשעה יקרת הערך שלפני מהדורות החדשות (שאותה ממלאים המתחרים מערוץ 10 ו-2 בגיא פינס ובקרן מרציאנו, בהתאמה), התפנתה ומאוכלסת כרגע בצמד קונבנציונלי יותר. שרון קנטור, המגישה האקטיביסטית, והשחקן אלון נוימן, מגישים במשותף את "בסביבה טובה", שמציגה גישה מעט אחרת לנושא ולתפישות הנוכחיות לגבי טלוויזיה בכלל. מדי שבוע תעסוק התוכנית בנושא סביבתי אחר, למשל תחבורה, פלסטיק או אנרגיה, שאותו תבחן מזוויות שונות. בימי חמישי, כמעין תוכנית סיכום שבועית, ייערך מעין עימות בין שני פאנליסטים שינסו לשכנע בצדקתם.

מדובר בגישה שונה, משום שהתפיסה הנוגעת לתוכניות אקטואליה ובכלל, בעיקר בערוצים המרכזיים שמתאפיינים בצפייה מקרית (הנובעת מזפזופ) היא לא לחייב את הצופה לעקוב, תוכנית אחר תוכנית. אפשר שהבעיה המובנית הזאת תתברר בסופו של דבר כלא כלום. ההגשה מלאת החן וההתלהבות של קנטור ונוימן בהחלט מסייעות לכך. ומאידך, האם ישנם צופים שיזכרו להידבק למסך ערב ערב? או מנגד, צופים שיגלו עניין רב עד כדי כך בפלסטיק כדי להמשיך ולעקוב אחרי שבוע השידורים?

כך או כך, מוקדש השבוע הראשון לנושא המים, על כל זוויותיו הרגישות, סנטימנטליות כמעט, בשיח הישראלי. נוימן וקנטור בוחנים התפלת מים, מים מינרליים מול מי ברז, תאגידי המים וניקוי הירקון, הומאז' לשבוע השידורים הראשון שמצולם כולו במועצה לישראל יפה, על גדות הירקון. בתוכנית היום יעמוד הירקון במרכז, עם כתבה נרחבת על שיקומו. כתבת תחקיר של צור שיזף תעסוק בהתפלת מים בישראל ויתקיים גם ראיון עם שר המים הפלסטיני.

"בסביבה טובה", ערוץ 1, 19:30

לכתבה בהארץ


איכות הסביבה בערוץ 1: אפס תחקיר, אפס אג'נדה

נראה כי בערוץ 1 מעולם לא החליטו מי קהל היעד שלהם ובחרו בתוכנית נטולת עוקץ שהאג'נדה שלה היא שגם אם יש בעיות, אין בעיות

מאת מיה סלע, 29/2/2012

אכזבה רבה נחלתי כשבשידור החי מחילופי הנשיאים ביניש וגרוניס הסתבר כי הגברת הראשונה נתניהו אינה בין המשתתפים במסיבה. היעדרה תמיד ממלא אותי צער. אירועים ממלכתיים שבהם יושבים יחדיו כל מנהלי הממלכה ויועציהם הם הזדמנות פז לבחינת המורמים מעם. מומלץ להוריד את עוצמת הקול לאפס ולהתבונן. אלה הם רגעים יקרים בהם כל הנכבדים חשופים למצלמות ולעם ניתנת האפשרות לקרוא להם בפנים. פניה של הגברת הראשונה, מאז פרשת אשל, הם חידה שטרם פתרנו.

אבל ראינו, למשל, את היועץ המשפטי יהודה וינשטיין, שנראה כאילו חצי חיוך תמידי על שפתיו. נדמה כי חיוכו מסמן שדבריהם של הנואמים הם הבל מוחלט. הוא משים את עצמו כמקשיב, אולם שפתיו כמו אינן מתאפקות ומתמלאות מין עווית של אירוניה מוחלטת. לכאורה, כמובן. או ראש הממשלה, שנראה כי מזמן לא ישב זמן ארוך כל כך והקשיב לאנשים אחרים. על פניו האפורות שעמום גמור ומצחו מבריק. כשנאם, הכריז נתניהו כי הוא זה שגנז כל חוק שעלה בחודשים האחרונים ועלול היה לפגוע בעצמאות מערכת המשפט. הוא לא הזכיר שמדובר בחוקים שהציעו חברי מפלגתו. ברוך קרא הסביר ששוב נתניהו הוא הראשון לזהות את גל החקיקה הבעייתי. אז מה הפלא שווינשטיין חצי צוחק?

מכאן הדרך היתה קצרה אל נכס נוסף של המדינה - הערוץ הראשון והתוכנית החדשה שעוסקת באיכות הסביבה בהנחיית אלון נוימן ושרון קנטור. אתמול דנו בנושא המים, או לפחות הצהירו שהם מתכוונים לדון בו. התוכנית היא קלאסיקה של ערוץ 1, אפשר היה להוסיף לטוב ולרע, אבל את הטוב עודנו מחפשים. לא ברור למשל, למה דבר די בסיסי כמו צילום נראה תמיד כל כך נורא, כאילו מישהו לא ניקה את עדשות הערוץ מאז שנות ה-50. איכות הסביבה עלול להיראות כנושא שאינו סקסי, בוודאי לא כמו גיא פינס שמציג באותה שעה את הרגליים של אנג'לינה ג'ולי. אלא שנראה כי הבעיה היא לא הרגליים של ג'ולי שדומות לרגליים של כל שאר הכוכבניות ולכן העניין בהן מוגבל. נראה כי בערוץ 1 מעולם לא החליטו מי קהל היעד שלהם. לפי הבחירה במנחים נוימן וקנטור אפשר היה לחשוב שהם מכוונים לקהל מעודכן, צעיר, מודע, מעורב. אלא שאז הושיבו את השניים בכר דשא כלשהו, שמו בפיהם בדיחות עבשות ומינימום תחקיר, והניחו להם לעשות תוכנית נטולת עוקץ שהאג'נדה שלה היא שגם אם יש בעיות, אין בעיות, שארץ ישראל יפה, ושהביקורת היא מן השטן.

"בסביבה טובה". אין בעיות, ארץ ישראל יפה .

כך זכינו לתשדיר שירות לשלל גופים כמו המועצה לישראל יפה, חברת מקורות, נחל הירקון וגלעד ארדן. על רקע האינפורמציה הוויזואלית המקושקשת, הצבע הירוק הנורא שהמסך מלא בו, איזה סיכוי היה לנוימן וקנטור לגרום לנו לחשוב על איכות?

לכתבה בהארץ

Comments