בקרוב: השלכת פסולת ללא אישור? רכבך יוחרם

פורסם: 29 ביולי 2011, 5:40 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 ביולי 2011, 5:42 ]

הכנסת תאשר הצעת חוק המגדילה את הענישה במקרה של השלכת פסולת במקום אסור. הקנס לאדם פרטי עלול להגיע ל-400 אלף שקל

nrg מעריב | 28/7/2011 15:19
תגיות: השלכת פסולת,השלכת פסולת בניין,אכיפה סביבתית

העונשים למשליכי פסולת יוחמרו: ועדת הסביבה של הכנסת אישרה היום (ה') לקריאה שנייה ושלישית את תיקונים בחוק שמירת הניקיון. על פי הצעת החוק בית המשפט יחויב להחרים את רכבו של מי שביצע עבירות השלכת פסולת בפעם השנייה בתוך שלוש שנים. גם הקנסות יגדלו באופן משמעותי.

אתר פסולת פיראטי. קנסות כבדים למשליכים
אתר פסולת פיראטי. קנסות כבדים למשליכים צילום: אריק סולטן

בית המשפט ראשי יהיה להורות על חילוט כלי הרכב ששימש לביצוע העבירה, קובעת הצעת החוק. כלומר, הרכב ששימש לשם ביצוע עבירת השלכת פסולת, יעבור לבעלות המשרד להגנת הסביבה. במקרה שהעבירה בוצע בפעם השנייה במשך שלוש שנים – בית המשפט יהיה חייב להחרים את הרכב.

גם הקנסות יגדלו. הקנס על השלכת פסולת בניין יגדל פי שניים, 404 אלף שקל לאדם פרטי ו-808 אלף שקל לתאגיד. החוק יאפשר גם הטלת שלוש שנות מאסר על עובר עבירה זו. הקנס על השלכת פסולת שאינה פסולת בניין יעלה ל-226 אלף שקל, לעומת 75 אלך שקל כיום. הצעת החוק צפויה לעלות לאישור מליאת הכנסת עוד לפני היציאה לפגרת הקיץ, והחוק צפוי להיכנס לתוקף כבר באוקטובר השנה.

"מכת מדינה"

על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, מדי שנה נוצרים בישראל 7.5 מיליון טון של פסולת בניין, רק 2.5 מיליון טון פסולת בניין מפונים אל אתרי סילוק פסולת. "המשמעות", מסבירים במשרד, "היא כי מדי שנה חמישה מיליון טון של פסולת בניין פזורים ברחבי ארצנו, ויוצרים מפגע סביבתי חמור". לדבריהם, הפגיעה הסביבתית מתבטאת הן ביצירת מפגע חזותי חמור, והן בזיהום קרקעות ומי תהום.

"החוק מבהיר שהטבע והשטחים הפתוחים הם לא פח זבל ולא יחליפו את הטיפול הנדרש בפסולת", ציין השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. לדבריו, הקלות הבלתי נסבלת בה עבריינים שופכים פסולת בניין היכן שנח להם מחייבת נקיטת אמצעים מרתיעים.

יו"ר הוועדה, ח"כ אמנון כהן, הוסיף כי "פסולת הבניין היא מכת מדינה ויש להשית עונשים כבדים על העבריינים". כהן הביע תקווה כי לאחר ניקוי הארץ ממפגעי סביבה, היא תשוב להיות אטרקטיבית לטיולים בקיץ לא פחות מאתרים בחו"ל.

לכתבה באתר nrg
Comments