דבר מפקדי צה"ל בנושא סביבה: מפיקודיי השכלתי

פורסם: 8 בנוב׳ 2010, 6:22 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 8 בנוב׳ 2010, 6:26 ]

חיילים שהגיעו היישר מבתי ספר תיכוניים והתחנכו לאורח חיים בר קיימא מלמדים את מפקדיהם פרק של הגנה על כדור הארץ

08/11/2010 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

מחזור
חיילים צעירים לוקחים אריזות משקה הביתה להבטיח את המחזור שלהם – צילום: ארכיון צהל
לפני זמן מה התקיים במעמד הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי טקס חניכת בית ספר לקצינים כבסיס ירוק ראשון בצה"ל, במסגרת הטקס הוכרז על התכנית "צה"ל שומר סביבה". מאז הותקנה מערכת סולרית לחימום מים בבה"ד 1 לא נעשה כל שימוש בסולר לחימום מים. אולם היו אלה חודשי הקיץ, ומקווים שגם בחורף השימוש בסולר יהיה מינורי.

אכן זה שינוי כיוון מבורך שעושה צה"ל לאחרונה למען הסביבה. אך בצבא לא רק שוקדים על תכניות כיצד להפוך בסיסים לירוקים אלא גם על תכנית לחינוך סביבתי לכל הדרגים. מסתבר שלחיילים החדשים קל יותר מאשר לדרגים הגבוהים שקיבלו חינוך שונה לפני כמה עשורים. "היום כולם מודעים יותר לנושא הסביבה", אומר סגן אלוף אלי פז, ראש מינהל הגנת הסביבה במטכ"ל. לשאלה האם היוזמה לפעולות ירוקות היא מקומית ברמה של מפקדי הבסיסים, עונה פז: "יש מדיניות במטכ"ל להפוך את בסיסי צה"ל לידידותיים לסביבה", אך מוסיף שלמפקד בבסיס יש ודאי תפקיד ניכר ושחלק מהמפקדים היום יוזמים בתיאום עם היחידה פעולות מקומיות ברוכות.

מחניכים צעירים אנו למדים

האלוף דן ביטון, ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בצה"ל, סיפר לעיתונאים בסיום טקס לחניכת בה"ד 1 כבסיס ירוק על חיילים שמלמדים את מפקדיהם תורה בנושא מחזור. בשנים האחרונות חיילים בבסיסי הצבא שאין בהם מתקנים למחזור מוצאים דרכים מקוריות כדי למנוע פגיעה בסביבה . ביטון סיפר שהחיילים הצעירים שחונכו לשמירה על כדור הארץ בבתי הספר לקחו עמם הביתה בעת יציאה לחופשה את אריזות המשקה כדי להניח אותן במתקני המחזור במקומות מגוריהם. ביטון סיפר גם שבעקבות הערות של חיילים הוחלט להציב בכל חנות שק"ם מתקנים לאיסוף אריזות למחזור.

מחנות הצבא בדרום עוברים מהפך ובוחנים הקמת תחנה תרמו סולרית בנבטים. לדברי סרן לודוביק ורגה המטרה היא בעוד מספר שנים לוותר כליל על הסולר לצרכי חימום מים.

ימי הטקס – מחזור מוגבר

צה"ל
להגן על הארץ וגם להגן על הסביבה – צילום: ארכיון צהל
כיום בכל בסיס בצה"ל המפקד שאחראי גם על הלוגיסטיקה אחראי גם על נושא הסביבה. דואגים לחנוך את המפקדים בדרגים הגבוהים ביותר בנושא שמירה על הסביבה. יש ביקורות בבסיסים וכך נבדקת מידת הציות לתקנות הגנת הסביבה. כמו כן מתקיימים ימי עיון בנושא, והתוצאה בשטח נראית לעין.

בנוסף לחיסכון באנרגיה ובמים ממחזרים בבה"ד 1 פסולת וכן דואגים שהורי החיילים יעשו זאת בהגיעם לביקור. כידוע, הורי החניכים מוזמנים למעמד חשיפת דרגת הקצונה בטקסי סיום בבית הספר לקצינים. לא ננקוב במספר המבקרים, אך יוסי ענבר מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה שנוכח אף הוא בטקס בבה"ד 1, אמר בבדיחות שאם כל חייל מזמין חמישה בני משפחה וחברים במזג האוויר החם של הדרום, ייעשה שימוש רב באריזות של משקאות ובוודאי תושאר פסולת נייר. ענבר היה מאוד מרוצה לשמוע מאחד האחראים על הלוגיסטיקה בבסיס שנערכים לאיסוף מוגבר של חומרים למחזור לקראת ימי טקס סיום הקורס. הדבר נעשה תוך שיתוף פעולה עם חברות המחזור הפועלות בבסיס המעמידות לימי הטקס יותר מתקנים לאיסוף החומרים למחזור.

היענות חיובית מצד החיילים

סגן אלוף פז אומר שגם חיילים שלא קיבלו הכשרה קודמת בבתי הספר לשמירה על הסביבה מקבלים ברצון את הנהלים החדשים לחיסכון באנרגיה ובמים ואיסוף חומרים למחזור הנהוגים יותר ויותר בבסיסי צה"ל. המפקדים לעתיד מקבלים הכשרה בבה"ד 1 וגם במסלולי חניכה אחרים בצה"ל.

מסתבר שלפני עשר שנים הותקנו חסכמים בכל הברזים והמקלחות במחנות הצבא, אולם, מעירה אלוף משנה עופרה רהב, ראש מדור שימור אנרגיה במרכז הבינוי של צה"ל, רובם פורקו על ידי החיילים בשל איטיות הזרימה. היום מספרת אלוף משנה רהב, גם הטכנולוגיה עברה שינוי והמכשירים יעילים יותר וגם האווירה בקרב החיילים הצעירים מעודדת חיסכון במים ובאנרגיה. כיום במרבית המקלחות בצה"ל מותקנים ברזים "מנתיים", הם נעצרים אחרי שמנה מתוקצבת של הנוזל היקר זרם. הזרימה של המים חזקה כפי שהחיילים אוהבים אותה. אבל כדי שהיא תימשך עליהם ללחוץ שוב על הברז, מה שמעורר את המודעות של החיילים לבזבוז המים.

לכתבה באפוק טיימס


Comments