עסקים חברתיים הם רווח כפול - גם חברתית וגם עסקית

פורסם: 14 באפר׳ 2013, 11:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 באפר׳ 2013, 11:34 ]

בארץ ובעולם קיימים רבבות עסקים כאלה. להלן מספר צעדים שיוכלו לקדם עסקים חברתיים באופן משמעותי

מאת ניר גורדון, 11/4/2013

כבוד שר הכלכלה והמסחר, נפתלי בנט, איך ניתן להפיל שתי ציפורים במכה אחת? גם לקדם עסקים קטנים שמהווים השדרה המרכזית של העסקים במדינה ושמאפשרים למאות אלפי אזרחים במדינה להתפרנס בכבוד, וגם לקדם פתרונות לבעיות הכי קשות בחברה: עוני, בריאות, זיהום סביבה, הדרת אוכלוסיות מוחלשות בתעסוקה - התשובה היא עסקים חברתיים.

עסקים חברתיים מנהלים שורת רווח כפולה - גם חברתית וגם עסקית. עסקים כאלה בונים מוצרים ושירותים שפותרים בעיות חברתיות וסביבתיות, משלבים אוכלוסיות מודרות ממעגל התעסוקה, מבססים מערכת שכר הוגנת בין כל העובדים בארגון, מפעילים מערכת יחסים מוסרית והוגנת עם הספקים והלקוחות ונמצאים בקשר מיטיב עם הקהילה בתוכה הם פועלים.

הדרך לעשות את זה היא לא שחיקת הרווחים של בעל העסק, שבמקרה של עסקים קטנים בקושי שורדים את החודש. אלא מתוך חשיבה יצירתית ושבירת קיבעונות חשיבה שלא כל מה שהוא חברתי הוא אנטי עסקי ולהיפך. בארץ ובעולם קיימים רבבות עסקים כאלה שלא רק שלא פגעו בשורת הרווח הכלכלית שלהם אלא אף הגדילו אותה מתוך הסינרגיה עם קידום שורת הרווח החברתית.

למרות הפוטנציאל הגדול של עסקים חברתיים לכלכלה חברתית צודקת יותר הם נתקלים בבעיות רבות. להלן מספר צעדים שיוכלו לקדם עסקים חברתיים באופן משמעותי:

■ הנגשת הון - עידוד השקעות ,קרנות הון "סיכוי", הלוואות ומתן ערבויות מדינה.

■ תמריצי WIN-WIN - עסקים חברתיים שעוסקים במניעה וטיפול בבעיות שהחלופה שלהן עולה למדינה כסף רב יותר, צריכים לקבל חלוקת רווחים עם המדינה מהכסף שנחסך.

■ חינוך שוק - עידוד ליצירת תקינה חברתית בדומה ל- ISOשתעודד צרכנים פרטיים להעדיף עסקים חברתיים על פני המקבילים להם שאינם חברתיים.

■ הקטנת חסמים רגולטריים - לייצר חקיקה מודרנית ומתאימה, הגדרות והטבות מס שיאפשרו לעודד יצירה של עסקים כאלה, כמו איגודי אשראי, קואופרטיבי צרכנים ועובדים, ועוד.

■ עידוד מכרזים חברתיים - המדינה, בתור הלקוח הגדול ביותר של עבודות בעלות צרכים חברתיים וסביבתיים, צריכה לתת העדפות במכרזים לעסקים המקדמים ערכים אלו.

יישום צעדים אלו ואחרים יוכל להניע את הכלכלה, לתרום לפתרון בעיות חברתיות ולפרנס בכבוד את בעלי העסקים הקטנים. כבוד השר, תוכל לעזור לנו ביצירה של תרבות עסקית כזו?

הכותב הוא מנכ"ל אסקו- מרכז והכשרה לעסקים חברתיים
לכתבה בדהמרקר
Comments