דור חדש לתעשיה בצפון - תלמידים מתכננים פארקי תעשייה ירוקים

פורסם: 4 בפבר׳ 2010, 8:15 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 בפבר׳ 2010, 8:18 ]
מאת מרלן-אביבה גרינפטר, תאריך פרסום: 4/2/2010
 
תלמידי בית הספר רוגוזין בקרית אתא מתכננים פארקי תעשייה ידידותיים לסביבה – הפרויקט של בית הספר ועמותת קשרי תעשייה- קהילה של התאחדות התעשיינים בצפון.
04/02/2010

 

תעשייה
דגם של פארק תעשייה פרי יצירה של תלמידים מבית הספר רוגוזין בקרית אתא – צילום: באדיבות ב"ס רוגוזין
החינוך של הדור הצעיר הוא אחד הנושאים החשובים ביותר לשימור על הסביבה ובניית עולם ירוק יותר לטווח האורך. הבינו זאת בצפון ופתחו שוב לפני כשבוע בחטיבת הביניים של בית הספר הקהילתי רוגוזין בקרית אתא את הפרויקט השנתי "פארק תעשיה ידידותי לסביבה בקרית אתא ובמפרץ חיפה". את הפרויקט ליוו צוות ביה"ס יחד עם עמותת קשרי תעשייה - קהילה של התאחדות התעשיינים בצפון ואנשי מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה.

הפרויקט נקרא על שמו של התעשיין יוסי הומל ז"ל, שהיה נשיא מעגלי מלתא בע"מ, שותף פעיל ורוח חיה בפרויקט. עד עתה לקחו חלק בפרויקט למעלה מ-1,500 תלמידים והשנה יתווספו אליהם עוד 250 תלמידים.

תכנון מבני תעשייה תוך חיבור לסביבה

התלמידים המשתתפים בפרויקט נחשפים למידע ראשוני מאדריכלית העיר לגבי מדיניות התכנון של אזור מגוריהם ולמידע על התעשייה בסביבתם. במשך הפרויקט תעשיינים מגיעים לבית הספר ומנחים את התלמידים בעבודתם, כך יכולים התלמידים לפתח אסטרטגיות וסגנונות חשיבה מערכתית, יצירתית, ביקורתית וטכנולוגית לפתרון בעיות סביבתיות. כעבודת סיום לאחר תהליך למידה הופכים התלמידים למתכננים והם מכינים דגם קבוצתי תלת מימדי של מבנה או שכונות תעשייה. הדגם מלווה בתיעוד התהליך שמבטא את יישום תוכנית הלימודים על בסיס הראיה הסביבתית כשיקול מרכזי בפיתוח תעשייה עתירת טכנולוגיה.

ב"ס רוגוזין
דגם נוסף של פארק תעשייה עגול של קבוצת תלמידים מבית הספר רוגוזין בקרית אתא – צילום: באדיבות ב"ס רוגוזין
אנשי הצוות המלווים את התלמידים בפרויקט מציינים כי הפעילות יוצרת אצל התלמידים הנעה ללמידה, חיבור הנושא הסביבתי לחיי היומיום, סקרנות ועניין לעבודת חקר מעמיקה ומודעות סביבתית שורשית. התהליך גם מעודד תלמידים לבחור במקצועות מדעי הסביבה והטכנולוגיה תוך פיתוח הישגיות על ידי תחרות בין הקבוצות. התלמידים המשתתפים בפרויקט גם חותמים על אמנה סביבתית חברתית שיוצרת תשתית לאחריות חברתית שלהם ושל המעורבים בתהליך.

עמי אלכסנדרון, יו"ר ועדת קשרי תעשייה קהילה בהתאחדות התעשיינים סניף הצפון מציין כי "התלמידים רואים עצמם שותפים מלאים לתהליך ועושים ככל יכולתם ומיוזמתם להצלחתו. כמו כן התלמידים מערבים את בני משפחתם ברעיונות, במיזם, בתהליך ובהסברים כך שנוצרת העצמה לשילוב אמיתי ועמוק למשמעות ב"ס קהילתי". אלכסנדרון הציע לשר להגנת הסביבה גלעד ארדן להעתיק את הפרויקט למקומות נוספים.

תעשיין למען הסביבה

נהוג לשים את התעשייה והסביבה בשני צדדים של גדר המפרידה ביניהם, אך יותר ויותר בעולם וגם בארץ מתחברים השניים והתעשיין הומל ז"ל הוא דוגמה לכך. הומל שהיה תושב קרית אתא, בנה את מפעלו ב"עשר אצבעותיו", תוך יישום סטנדרטים סביבתיים מתקדמים ביותר אותם פיתח בעצמו ומתוך הכרה סביבתית. הוא אף דחף להוביל את מפעלו ומפעלי תעשיה אחרים לאחריות חברתית והיה דוגמא ומופת לפרויקט עצמו אותו ביצע הלכה למעשה במפעלו .

לכתבה באתר אפוק טיימס

Comments