גדי סוקניק מגן הסביבה בחסות כימיקלים לישראל

פורסם: 20 בינו׳ 2012, 5:14 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 בינו׳ 2012, 5:33 ]

סדרת הדוקו החדשה תעלה בערוץ 2 בחסות החברה של משפחת עופר. סוקניק: "זו סדרה ירוקה עם חיוך. ביקורת היא לא במנדט שלנו"

מאת רועי צ'יקי ארד, 20/1/2012
 
גדי סוקניק צועד כשמאחוריו עשן מפעלים מזהמים ועצים קורסים - זה הפרומו ל"האיש הירוק", תוכנית אקולוגית חדשה בהנחיית סוקניק, שכבר קנה לעצמו שם במאבק בזיהום בקישון ומנסה ליצור לעצמו שם של לוחם אקולוגי. אלא שהמציאות סבוכה יותר. חברת כימיקלים לישראל של משפחת עופר, שיצרה לאורך השנים מפגעים סביבתיים גדולים, אינה מכחישה שהיא מנותנות החסות של ההפקה המושקעת. פרקים של התוכנית כבר משודרים בערוץ הבריאות, ובשבת היא מיועדת לשידור בערוץ 2, בזכיינית רשת (גם היא בבעלות משפחת עופר). בשבוע שעבר דווח ב"הארץ" שכיל הפכה לתומכת ולמממנת של בית הספר לקיימות, שייפתח במרכז הבינתחומי.

הפרק השלישי ב"האיש הירוק" מציג את הסיוע של החברה לפרויקט הצלת עופות. הוא כולל ראיון עם אורי יסעור מחברת רותם אמפרט נגב, חברה בת של כיל.

החברה קשורה לתוכניות השנויות במחלוקת לבצע כרייה בשדה בריר. יסעור מנצל את ההזדמנות לספר שהחברה מעסיקה אלפי פועלים. בשיחה, שהתקיימה באחוזת הקבר של בן-גוריון, מחמיא סוקניק לחברה על הפרחת השממה ומקנח ב"תודה בשמו של בן-גוריון".

לערוץ הבריאות היסטוריה של קנסות בגין תוכן שיווקי, למשל בגלל התוכנית "דרך הגב" שמומנה על-ידי חברת ד"ר גב. בעבר פורסם כי ניתן לכאורה לרכוש בערוץ הבריאות תוכניות שיעודדו אכילת בשר בקר או תרופות תמורת 40 אלף שקל, לא כולל מע"מ.

סוקניק לא רואה בעיה בפרגון לכיל. הוא מציג את "האיש הירוק" כ"סדרה ירוקה עם חיוך, ידידותית לסביבה ולמשתמש ולא באה לתת בראש, תוכנית תחקירים במובן החיובי". לדבריו, "אם יש גורם מזהם אז זה טוב שהוא עושה פעולות לתיקון חלקי. איף יו קנט ביט דם, דונט ג'וין דם, לפחות שיתקנו משהו. אני מאמין שהמציאות תכפה עלינו את עצמה, כשהחרב מונחת אז אין ברירה, ואז יתקנו. מקווה שאז לא יהיה מאוחר יותר".

נראה לך סביר שתוכנית ירוקה תמחא כף למפעל מזהם?

"המדינה לא מצאה פתרון לייבא את כל הדשנים או החומרים הלא סימפטיים, אז לפחות שנוציא להם מהכיס קצת כסף, שיועילו לסביבה. תבוא תגיד Greenwash, שזה רק עלה תאנה. בוא נכריח שיענדו עלה תאנה, אחר כך שיתלבשו מכף רגל ועד ראש. מה האלטרנטיבה? שלא יעשו את הפרויקט המדהים הזה עם הנשרים. זה צעד קטן לאנושות המזדהמת. זה לא מקטין במאומה את המחויבות שלהם למנוע נזקים".

בסדרה אתה תבקר את כיל?

"לא, הסדרה עוסקת רק בפתרונות בהישג יד. למשל, הנשרים, או פתרונות שזמינים לאזרח הקטן. ביקורת היא לא המנדט שלנו. אנחנו תוכנית בחיוך. אני לא יכול להיות יותר צדיק מהאפיפיור. אני מוכרח לציין שנדהמתי מדברים שלמדתי בתוכנית. כמה מתקדמים הריסוסים בארץ. יפה לראות".

היית מנחה תוכנית בנוסח "שידור חוקר" בחסות מישהו במשפחת אלפרון שחזר בתשובה?

"שמע, מי שמכיר את עולם הפשע הכי טוב זה הפושעים. ההבדל הוא שכאן אף אחד לא עובר על החוק. אין גוף שאין עליו ביקורת, כולל ‘הארץ'. למשל חברה ששפכה חומרים לקישון, עדיין לא עברה על החוק. אז אם הם עושים עכשיו משהו טוב, נאמר מממנים פארק מדהים, חוזרים בתשובה, כל עוד הגוף עושה יו-טרן, אז אפשר. זו בשום אופן לא תעודת יושר סביבתית. אם ניקח רק את ארגוני הסביבה לא נגיע לשום תוכנית, הם לא מממנים שום דבר".

שאלתי את מנהלת הערוץ, מרב סעד, לגבי החסות: "אין לי מושג מה נעשה בעניין תוכן שיווקי. זו חברת הפקה חיצונית".

דובר כיל, יפתח קרמר, שמח לשמוע שאני מברר על הנשרים, אבל כשדובר על החסות הכספית, דרש שאשלח את השאלה באימייל. כשנשאל באימייל, לא ענה לגבי החסות הכספית אלא רק לגבי פרויקט הדורסים. כשהערתי על כך שלא ענה לשאלה אמר: "עניתי למה שרציתי לענות. אלה התשובות שאנחנו עונים".

לבסוף הגיב מטעם ערוץ הבריאות דובר ענני תקשורת, דביר בר: "כל התוכניות בערוץ נעשות בפיקוח על כללי הרגולציה שהם נר לרגלינו".

אז קיבלתם כסף מכימיקלים לישראל או לא?

"זו התגובה היחידה שיש לי לומר".

אבל אז הייתם מציינים את עוולות המפעלים.

"שמע, אנחנו לא עובדה. זה ערוץ לייפסטייל. עם יד על הלב, זו אחלה תוכנית".

בשידורי זכיינית ערוץ 2 שבה תעלה התוכנית, רשת, מתרחקים מהפקת התוכנית ואומרים: "רשת רוכשת את הסדרה מערוץ הבריאות בשל החשיבות שהיא מייחסת לאיכות הסביבה". ניצן חן ממועצת הכבלים והלוויין אומר: "ניקח את הקלטת ונבדוק, בימים אלה אנחנו פועלים לגבש כללים חדשים שלא יאפשרו לערוצים לעבור ברגל גסה על הכללים, כי משתלם להם כלכלית לעשות זאת".

קישור למסמך של GPS Communications: הצעה לשיתוף פעולה עם תכנית הטלויזיה "האיש הירוק" לחץ כאן


כתבות קשורות:
Comments