ספרים ירוקים כובשים את המדף

פורסם: 29 ביוני 2012, 2:08 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 29 ביוני 2012, 2:08 ]

המודעות הגוברת לאיכות הסביבה גולשת גם לספרי הילדים ויוצרת עלילות בעלות אג'נדה ירוקה, המלווה באיורים, קריקטורות והומור. בפעם הבאה שאתם מספרים לילד סיפור כדאי לוודא שהוא אקולוגי

עדי חשמונאי | 29/6/2012 9:42 
תגיות: חינוך סביבתי,ספרות (סביבה)
חודש הספר, שצפוי להינעל מחר, החזיר אותי השבוע כמעט 10 שנים אחורה ועורר בי את חשבון הנפש, שהתחיל קצת אחרי שבתי הבכורה נולדה, על ספרי הילדים בתחום איכות הסביבה. אחרי תחקיר קצר גיליתי שלמרות חשיבותה הרבה זכתה הנישה הזאת עד היום למעט מאוד מחקרים של אנשי חינוך או איכות סביבה.

ידוע עוד מקדמת דנא כי דווקא הילדים הם השגרירים הטובים ביותר ליצירת שינוי אמיתי בחברה. ביום שבתי גערה בי על שאני מזיקה לסביבה כי עטפתי את הסנדוויץ' שלה לבית הספר בשקית ניילון הוצאנו את שקיות הניילון מהבית והתחלנו להשתמש בשקיות נייר מתכלות. כמו רוב ההורים, גם אנחנו לא היינו מסוגלים לעמוד בפני ילדינו, שמעירים דווקא לנו - שמשליכים את כל יהבנו על החינוך שלהם - משום שתפסו אותנו על חם בקלקלתנו.
צילום: שאטרסטוק
זה כל הסיפור: 67 ספרים שהתחום המרכזי שלהם הוא אקולוגיה צילום: שאטרסטוק
 
להתראות בים

ידוע גם שהחינוך והתכנים שמקבלים הילדים מגיל צעיר נחשבים למכריעים ביותר בעיצוב אישיותם ובקביעת הקודים ההתנהגותיים שלהם בחברה העתידית. 10 שנים אחורה, כמו כל אמא, הקראתי לצאצאיי ספרי ילדים. כשבתי החלה את תהליך הגמילה מחיתולים קראתי באוזניה את הספר המיתולוגי "סיר הסירים" של אלונה פרנקל, שבדירוג שנעשה בשנים האחרונות התברג לרשימת 10 ספרי הילדים הפופולריים בארץ.

העלילה מגוללת את תהליך הגמילה של הילד נפתלי מחיתוליו, ובו האם מסבירה לבנה נפתלי על קוד התנהגות החברה נכון לישראל של שנת 1975, אז נכתב הספר. כשהם מורידים מים בשירותים נפתלי נפרד מהפרשותיו כשהוא מנופף להן לשלום ואמו מצטרפת לחגיגה ומוסיפה שורה קצרה, שנהגתי לדלג עליה כשקראתי את הספר לילדיי: "להתראות בים!".

מים רבים זרמו בים מתקופת כתיבת הספר. מאז הוקם בארץ המשרד להגנת הסביבה ‏(1988‏), והיום ישראל המדינה המובילה בעולם במיחזור מי ביוב להשקיה חקלאית, והיא קונסת גופים שמזהמים את הים. אבל מאז חוויית "סיר הסירים" האמהית שלי הבחנתי כי ספרי הילדים החדשים מטמיעים את המסר שזה "קול" למחזר. ביום חשבון הנפש - בשבוע הספר העברי - הבשיל אצלי הצורך לבדוק אם וכיצד השתנו בשנים האחרונות המסרים המוכמנים בספרי הילדים.

מאבקו של דב
בספריית הילדים שבספריית יונס וסוראיה נזריאן באוניברסיטת חיפה מצאתי לשמחתי אור בקצה המנהרה. כמות ספרי הילדים העוסקים באיכות הסביבה גדלה מאוד, וכיום היא מעמידה בהצלחה תערוכה מיוחדת שכותרתה: "איכות הסביבה בספרות ילדים - הילדים של היום, המבוגרים של מחר, ידעו לתקן את מה שהרסנו אנחנו".

יסמין אלעד ותמי צוק, הספרניות החרוצות והמסורות, זיהו כי בין כל ספרי הילדים בעברית ובערבית שמגיעים לידיהן חלה עלייה באלה שעוסקים באיכות הסביבה. אמנם היא עדיין לא מעידה על פריצת דרך בתחום, אבל היא בהחלט מעודדת.

על-פי נתונים שאספה אלעד במיוחד לצורך סקירה זו, עד שנת 1989 נכתבו 30 ספרים בעברית ובערבית בנושא אקולוגיה, בשנים 1990 - 2000 נכתבו 47 ספרים בנושא ובשנים 2001 - 2012 יצאו לאור 67 ספרים שהתחום המרכזי שלהם הוא אקולוגיה.

"בתחילת שנות ה-90 הופיעו ספרים ראשונים בנושאי לכלוך, ניקיון ושמירה על הצומח", מסבירה אלעד. "המסרים היו פשוטים וישירים. לדוגמה: הספר 'פרח פרח אל תבכה', שכתב פאול קור ב-1994, מספר על פרח שזורקים עליו אשפה; והספר 'הכלניות חזרו' של יורם טהרלב מתוך סדרה על מחזור החיים בטבע ועוסק בכלניות שנעלמו מהכרמל משום שמבקרים קטפו אותן".

"הספר הראשון בארץ שהוגדר במפורש כעוסק באקולוגיה הוא 'הסיפור של אקו ולוגי' מאת תמר אדר, שפורסם לפני 20 שנה בדיוק", היא מפרטת. "מסוף שנות ה-90 ועד היום הנושאים של הספרים ממוקדים יותר, כמו הכחדת בעלי חיים וצמחים, מיחזור פסולת, זיהום סביבתי והתחממות כדור הארץ. כדי להעביר את המסר הסופרים משתמשים בתכנים מורכבים ובאסטרטגיות מתוחכמות, כגון איורים מרהיבים או קריקטורות, הומור ושילוב של הפעלות וחידות בספר".

כך לדוגמה פורסמה ב-2011 סדרה מתורגמת של ספרי מידע מאת מ' ג'נייט בשם "למה כדאי לנו לכבות את האור/ למחזר פסולת/ לסגור את הברז?", וב-2010 פורסם "וינסטון מצ'רציל: מאבקו של דב אחד בהתחממות כדור הארץ" של ג'ין דיוויס אוקימוטו.

את ההתעוררות ניתן לראות גם בספרי מקור ישראליים, דוגמת "להציל את כוכב הים: ספר הסיפורים הירוק" שפרסם שלמה אבס ב-2008, ובעיקר בספריו של רן לוי-יממורי שהגדיל והקים את הוצאת הר-יער המתמקדת בספרי ילדים העוסקים בהגנה על הטבע ועל איכות הסביבה.
Comments