העשירייה הפותחת של בתי הספר "הירוקים"

פורסם: 28 בפבר׳ 2014, 10:47 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 28 בפבר׳ 2014, 10:48 ]

בתי ספר מובילים בקידום הסביבה זכו במענק של עשרות אלפי שקלים. אחד המנהלים: "מלמדים גם את ההורים לשמור על הארץ"

יאיר קראוס | 23/2/2014 10:25
תגיות: 100 גוונים של ירוק,

עשרה בתי ספר וגני ילדים המצטיינים בחינוך סביבתי זכו בשבוע שעבר בפרסי הצטיינות של מוסדות החינוך הירוקים ביותר בישראל. במסגרת התחרות, שיזמו משרדי הגנת הסביבה והחינוך, הוענקו לבית הספר שזכו עשרות אלפי שקלים לצורך פיתוח פרויקטים נוספים בתחום הקיימות.
ילדים בבית ספר רמב
ילדים בבית ספר רמב"ם צילום: אדי ישראל


מטרת ההתמודדות הייתה לעודד את התלמידים ובתי הספר להקניית ערכים סביבתיים כבר מילדות וכשגרה. בין עשרת מוסדות החינוך הירוקים ביותר היו גם שני בתי ספר: "אלזהרא" מכפר קאסם והממלכתי הדתי "רמב"ם' באשקלון.

תלמידי המוסד האחרון אמצו את חוף הים ופועלים לשמירה על ניקיונו, לומדים וחוקרים על בעלי החיים והצמחייה באזור וכן משתמשים בבית הספר באנרגיות חלופיות של מים וחשמל.

"זו לא עוד תוכנית חינוכית חד-פעמית, אלא תרבות ואורח חיים שאנחנו מנסים להטמיע בבית הספר", הבהיר יצחק בריגה, מנהל בית הספר "רמב"ם". "אנחנו מלמדים דרך התלמידים גם את ההורים והקהילה שסביבם להיות שותפים לשמירה על איכות הסביבה ועל הארץ שלנו".

בין היתר, מעודדים בבית הספר את התלמידים להגיע ללימודים ברגל ולא ברכב, ועודפי האוכל שנותרים מארוחות הצהריים משמשים להכנת קומפוסט לגינה הקהילתית.

תרומה משמעותית לאורח חיים בריא

בבית הספר היסודי "אלזהרא" שבכפר קאסם עוסקים כבר שבע שנים בתכניות לקידום אורח חיים סביבתי, בפרויקט משותף עם בתי ספר יהודיים ברמת גן ובגדרה.

בחצר המוסד, בתוך כרם זיתים, הוקמו מרחבים המהווים קמפוס ללמידת חוץ כיתתית, וכן גינות ללימוד וגידול תבלינים בשיטות מסורתיות, מיכלים לאיסוף מי גשמים, מתחם מושך ציפורים ועוד.
בטקס הענקת הפרסים אמר השר להגנת הסביבה עמיר פרץ: הילדים מהגן ועד האוניברסיטה הם שגרירים חשובים למאבק על הסביבה. ההשקעה היא עדות לכך שיש תוצאות גם למשפחה כולה וגם עבור החברה והסביבה. אני מברך על כך שבית הספר הירוק ביותר מעודד דו-קיום".

שר החינוך שי פירון הוסיף כי "החינוך הסביבתי מעניק תרומה משמעותית לאורח חיים בריא בבתי הספר ובקהילה. הוא מעודד אחריות ומעורבות חברתית ומקדם שימוש נבון ומושכל במשאבי האנרגיה והמים העומדים לרשותנו".

בתי הספר הזוכים הם: בית ספר אלזהרא בכפר קאסם, אבן סינא בכפר קרע, תיכון זינמן בדימונה, בית ספר רמב"ם באשקלון, ובית ספר שרת בבת ים.

גני הילדים הזוכים הם: גן אלעסאפיר בערערה, גן דקלים ברמת השרון, גן ילדי הטבע בכפר מנדא, גן קשת בכפר רות וגן תמר בכרמיאל.

לכתבה באתר nrg
Comments