הגיע הזמן שנתעצבן בגלל התחממות כדוה"א

פורסם: 6 באוק׳ 2010, 3:33 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 בדצמ׳ 2010, 23:17 ]

הפיטורים של ד"ר גבי אביטל, המדען הראשי, מוצדקים. מי שמזלזל בדעות שונות משלו לא זכאי לגייס להגנתו את הזכות לספקנות

אביב לביא | 6/10/2010 10:22

למרות מקבץ הדעות המקוממות ובעיקר הבוטות המיותרת שבה בחר להציג את הדעות הללו, לא חשתי אתמול התרוממות רוח לנוכח פיטוריו של ד"ר גבי אביטל, המדען הראשי השנוי במחלוקת של משרד החינוך. אביטל הצליח להתמקם בפוזיציה מעוררת סימפטיה: איש עם עמדה שאומר את אשר על ליבו ומוכן לשאת בתוצאות, לא מהסס לצאת נגד הקונצנזוס המדעי, שש אלי קרב ושמח להרגיז. מי שרואה בספקנות תכונה חשובה, צריך להעריך את החוצפה האופוזיציונית של אביטל, גם בלי להסכים עם שום מילה מהמילים הרבות שאמר בגנות תורת האבולוציה או התחממות כדור הארץ.

ובכל זאת, הפיטורים מוצדקים ואביטל הביא אותם על עצמו. אפשר לצפות שעכשיו יעלה קול זעקה כנגד מה שיוגדר כמשטרת המחשבות של משרד החינוך והאקדמיה, אבל הטענות הללו נגועות בדמגוגיה. העמדה שהציג אביטל בכל הנוגע להתחממות הגלובלית לא היתה עמדה ספקנית, סובלנית ופתוחה לדיון. תחת זאת הוא בחר לכנות את עמדתם המדעית המוצקה של 98% ממדעני האקלים והאטמוספירה הבכירים בעולם "קשקוש", לזלזל בממצאים שעלו באלפי מחקרים שעברו שיפוט אקדמי במוסדות המובילים בעולם ולטעון שהתנועה הסביבתית היא כת משיחית פנאטית. מי שבוחר להתייחס כך לדעות שונות משלו - לא זכאי לגייס להגנתו את החופש האקדמי והזכות לספקנות.

אביטל, איש חביב, יחזור בוודאי להרגיז את התנועה הסביבתית באמצעות מאמרים בתקשורת שבהם הוא יידה בליסטראות בתיאוריית ההתחממות הגלובלית ובצורך למחזר (בעבר הצהיר שהוא מתאמץ להשליך פלסטיק דווקא לפח הזבל הרגיל). יש בזה פן חיובי: בכלל לא יזיק אם הוויכוח על נושאי סביבה יעורר כאן יצרים ויהיה מלווה בקורטוב מדון ועלבונות הדדיים. הגיע הזמן שנתעצבן בגלל התחממות כדור הארץ, כי אם לא נתעצבן גם לא נטפל.

הקדנציה הקטועה של אביטל מותירה אחריה מספר תמיהות הנוגעות להתנהלות של משרד החינוך ולעומד בראשו. אם עמדותיו של אביטל לא תואמות את מדיניות המשרד, מדוע מונה מלכתחילה? הרי את אותן עמדות הוא הביע פעמים רבות במאמרים - גם בעיתון הזה - הרבה לפני שמונה לתפקיד, וחיפוש קצר בארכיון היה מבהיר לגדעון סער מה חושב המדען הראשי המיועד שלו על האבולוציה ועל ההתחממות הגלובלית. נותר רק לתהות אם מה שגרם לשר החינוך לשלוח את אביטל הביתה אלה דעותיו, או אולי העובדה שהוא העז להציג אותן בראיון ובכך להביך את סער ולפגוע בתדמיתו הצחה.

לכתבה באתר nrg

כתבות קשורות:
איפה ההתחממות - גבי אביטל
סופת שלגים משתקת את החוף המזרחי בארה"ב
How are Global Warming and the Gulf Stream Connected?
Comments