הסרט "ארץ בראשית"

פורסם: 12 ביולי 2010, 7:40 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 12 ביולי 2010, 7:42 ]

לכו להתרגש מ"ארץ בראשית", סרט הטבע הישראלי הראשון. ותגלו את חתולי הביצות, הזאבים ומכרסמי המדבר - כולם תוצרת ישראל

סופ
אביב לביא | 9/7/2010 17:27
 
את הדקות הראשונות של הצפייה ב"ארץ בראשית" העברתי עם גוש של התרגשות תקוע בגרון; זה לא השתנה גם בדקות האחרונות של הסרט, ולמעשה הגוש היה שם גם בכמה וכמה פרקים מחלקו האמצעי. שעה וחצי ישבתי מהופנט מול סרטו של משה אלפרט - עד כמה שהתרשמתי זה היה מצבם גם של מאות הנוכחים האחרים בהקרנת הבכורה שנערכה השבוע - וניסיתי להפנים: כל זה קורה כאן, בישראל.  

בעוד שלושה שבועות ייצא סרט הטבע הישראלי הראשון להקרנות מסחריות בבתי הקולנוע. 15 שנה הקדיש אלפרט, צלם טבע, לתיעוד חיי הבר שמתנהלים בחצר האחורית של מדינת ישראל - החצר שרוב הישראלים לא מתעניינים בה, ועושים כה מעט כדי לשמור עליה.  

הוא צילם בימים ובלילות, בחורפים ובקיצים, בשרבים ובשטפונות (סצנת השיטפון במדבר יהודה היא אחת היפות והטראגיות בסרט), ואת כל זה כיווץ ל-90 דקות שקשה להאמין שהן לא מתרחשות באי פראי ומרוחק אי שם בפאתי אוקיאניה, ושלא צולמו על ידי צוות עתיר תקציב וטכנולוגיות ששוגר ממטה הבי.בי.סי כדי להביא עדויות אחרונות לקיומו של עולם נכחד.

העולם הזה - של חתולי הביצות, הזאבים, היעל הנובי, הדורסים המרהיבים ומכרסמי המדבר - אכן נמצא בסכנת הכחדה, אבל בינתיים הוא חי ובועט, וזה קורה בגליל ובנגב, על שפת הכינרת ובמרומי המצוקים של מדבר יהודה.

כמו דור שלם של ישראלים, גם אני גדלתי על "חיים עלי אדמות" - סדרת הטבע המופלאה של דיוויד אטנבורו האגדי, שדחס את כל פלאי עולם אל תוך מסך השחורר לבן בסלון של שנות השבעים. במהלך השנים ראיתי הרבה סרטי טבע, גם בימים אלה מוקרנת סדרה מהוללת מתוצרת לונדון בערוץ 1, אבל אף לא אחד מהסרטים הללו ריגש אותי כמו "ארץ בראשית", כי אף פעם לא יכולתי להביט בנופים שמרצדים על המסך ולדעת שאני רואה שם את ביתי.

תחושת השייכות שמלווה את הצפייה ב"ארץ בראשית" מתבטאת גם בקריאות הספונטניות של הילדים בנוסח "הנה הבניאס", אבל לפחות אצלי הסרט ניגן על מיתר הרבה יותר עמוק. כמו בבדיחה על המילואימניק ששונא את המדינה ואוהב את הפלוגה, "ארץ בראשית" לא מתיימר לרגע להשכיח את העובדה שהמדינה לא משהו, אבל מזכיר שמאחורי גבה של המדינה הזו מסתתרת - והפעם בלי הנימה הצינית של  תוכנית הדגל הלאומית - ארץ נהדרת.

לכתבה באתר nrg
Comments