חופרי לתושבים: אל תדליקו מדורות בל"ג בעומר

פורסם: 25 באפר׳ 2010, 1:23 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 25 באפר׳ 2010, 1:26 ]

לקראת חגיגות ל"ג בעומר המתקרב, הטיל ראש עיריית רעננה פצצה כשפנה לוועדי ההורים העירוניים בבקשה שיפעלו לביטול המדורות השנה מטעמי שמירה על איכות הסביבה. חופרי: "רעננה חייבת להיות חלוצה בתחום הירוק". ההורים חלוקים בדעותיהם

עינת טורס | 24/4/2010 7:34    
ל"ג בעומר הוא תמיד סיבה למסיבה עבור הילדים ובני הנוער המחכים בקוצר רוח לאיסוף הקרשים ולבילוי הלילי סביב המדורה. אלא שהמודעות ההולכת וגדלה לנזקים הסביבתיים הנגרמים בעקבות ריבוי מדורות החג הביאה את ראש עיריית רעננה נחום חופרי לעשות מעשה.
 
מדורה. אם:
מדורה. אם: "באיזו זכות מבקשים זאת מאיתנו?" צילום ארכיון: אמיר מאירי
 
במכתב ששלח להורי רעננה וליושבי ראש ועדי ההורים, ביקש מהם חופרי להימנע מהדלקת מדורות ל"ג בעומר: "חגיגות ל"ג בעומר עומדות לפנינו וחלקן אף יחלו כבר  בסוף החודש. אני יודע כי הילדים הגדלים על מסורת המדורות הכיתתיות והשכונתיות מחכים בקוצר רוח לחג וכבר מתחילים להיערך אליו. גם רבים מכם, ההורים, שותפים להווי המדורות ולחוויות שהן מזמנות.

"כראש עיר, כמנהל תיכון לשעבר וכהורה, אני מכיר הווי זה מקרוב ויודע כי פנייתי אליכם איננה קלה. מבקש אני לפנות אליכם ולבקש את עזרתכם ושותפותכם להצעה שלא לקיים מדורות כלל וכלל ולבחור לציין את החג בדרך אחרת. וכברירת מחדל, להסתפק במדורה אחת כללית ובכך לצמצם את מספר המדורות ברחבי העיר".
מדיניות ירוקה

פנייתו של חופרי באה על רקע נסיונותיה של רעננה בשנים האחרונות להפוך לעיר ידידותית לסביבה. רעננה אף חתומה על אמנת האקלים של האו"ם, במסגרתה התחייבה לצמצם ב-20 אחוז את פליטות גזי החממה עד שנת 2020.

"רעננה חייבת להיות חלוצה גם בעניין זה", כתב חופרי להורים, "זהו אתגר ראשון במעלה לכולנו, ובעיקר לקהיליית החינוך ולהורים להעמיק את תודעתם של התלמידים ובני הנוער בעיר באשר לנזקים החמורים שגורמות המדורות לעיר, לקהילה, למדינה ולכדור הארץ". חופרי פנה בנושא גם למנהלי מוסדות החינוך בעיר, אך ראה לנכון לפנות להורים שכן הם המארגנים המרכזיים של המדורות הכיתתיות הנערכות מטעם בית הספר.

מדורות ל"ג בעומר, הנערכות בכל רחבי המדינה, מהוות גורם משמעותי ביותר לזיהום אויר ולפליטות גזי החממה. מדי שנה בשנה, נרשם בערב ל"ג בעומר שיא בזיהום האוויר ובפליטת גזי חממה בישראל.

לכך יש להוסיף נזקים סביבתיים נוספים כגון השחתה של עצים ופגיעה קשה בקרקע כתוצאה מהבערת המדורות.

אם לילדים בחטיבת ביניים שקיבלה את מכתבו של חופרי תומכת בהצעתו: "אני איתו. זהו יום שנזקיו הבריאותיים והסביבתיים רבים. מנהג הדלקת המדורות אינו מנהג יהודי ואינו מסורת כי אם מנהג מגונה שהחל בתחילת ההתיישבות בישראל, לפני 100 שנה בערך, ואין לו שום קשר לחג הזה ממילא.

"מי מכם שיכולים להשפיע על כיתת ילדיהם שלא להדליק מדורה - תבורכו. ניתן לעשות תהלוכת אורות, מרוץ לפיד, יש הרבה רעיונות יפים שיכולים להחליף את המדורות המזהמות".

לעומתה, ישנם גם הורים שפחות מרוצים מהיוזמה: "באיזו זכות מבקשים את זה מאתנו? איסוף הקרשים וארגון המדורות זה חלק בלתי נפרד מחדוות החג, ואין לראש העיר שום זכות או סיבה להפציר שההורים יבקשו זאת מהילדים", אומרת תושבת.

למה לקלקל?

מקורו של ל"ג בעומר אינו בתורה, אלא מנהג שהתפתח בימי הביניים. אולם על אף שמקורם של מנהגי החג אינו דתי, הללו השתרשו היטב במסורת הדתית-ציונית, זאת על אף שהמדורות הרבות בערב זה פולטות כמות רבה של פחמן דו חמצני, המגביר את אפקט החממה.

ראש עיריית רעננה נחום חופרי.
ראש עיריית רעננה נחום חופרי. צילום: זמן השרון
תושב דתי המתגורר בעיר לא חושב שנכון מצד ראש העירייה לבקש את ביטול המדורות, שכן הדבר פוגע באווירת החג: "אני חושב שיש מקום לבקש למזער נזקים אבל בהחלט לא לקלקל את האווירה של החג. זה חג של פעם בשנה ויש מנהגים שצריך להמשיך אותם ולא לקלקל אותם.

"אני לא יודע איזה אלטרנטיבות ניתן לקיים בחג כזה, אפשר אולי לעשות להבות פחות גדולות ולא לתת למדורות לבעור כל הלילה אלא רק כמה שעות, אבל מדורות צריכות וחייבות להתקיים".

שכנתה של רעננה, הרצליה, פועלת גם היא למזעור נזקי החג, אך דרך ריכוזן וצמצומן של המדורות ולא מניעתן. את ההצעה העלה לסדר היום חבר המועצה דרור עזרא, והיא אף זכתה לתמיכתה של ראש עיריית הרצליה יעל גרמן, אך נכון למועד סגירת הגיליון לא התקבל מעיריית הרצליה מידע על התקדמות משמעותית ביישומה.
 

כתבות קשורות:
Comments