כמה חם החול בים? ואיפה המים הכי צלולים?

פורסם: 4 באוג׳ 2010, 0:02 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 באוג׳ 2010, 0:04 ]
במקום לרבוץ מול הטלוויזיה או לשוטט בקניון, בני נוער מחוגי הסיור של החברה להגנת הטבע ילמדו לקחת אחריות על הסביבה - דרך הרגליים. במסע מחופי נתניה צפונה הם ישמעו על המאבקים נגד הבנייה בחופים - וגם ימדדו עבורנו עם ציוד מיוחד את הטמפרטורה של החול וצלילות המים
ynet, תאריך פרסום: 29/7/2010

תהיתם פעם כמה חם החול בחופי ישראל -זה שאי אפשר לצעוד עליו בלי כפכפים? והמים - כמה צלולים הם באמת? בעוד כשבוע תוכלו לדעת. 

 

כ-70 בני נוער מחוגי הסיור של החברה להגנת הטבע יצאו למסע חופים בן שישה ימים מנתניה צפונה, ובמהלכו יבצעו מדידות של מידת החום של החול ורמת צלילות המים. 

 

המסע מתקיים כחלק ממאבקה של החברה להגנת הטבע לשמירת החופים בישראל - מזיהום ומבנייה בלתי מבוקרת שגוזלת שטחים השייכים לציבור ורומסת את ערכי הטבע שבהם.

 

ביום הראשון יצעדו התיכוניסטים מנתניה לבית הספר "מבואות ים" במכמורת; ביום השני ממכמורת לחוף הקשתות בקיסריה; ביום השלישי מחוף הקשתות לחוף הבונים; ביום הרביעי מחוף הבונים לחצרות יסף; ביום החמישי מחצרות יסף לחוף אכזיב וביום האחרון למסע יצעדו מחוף אכזיב עד הסיום בראש הנקרה.

 

במסגרת המסע, לראשונה בארץ, יבצעו בני הנועד מדידות של טמפרטורת החול וצלילות המים בחופים בהם יעברו. המדידות יבוצעו באמצעות מכשיר מדידה קומפקטי ונייד של חברת ההייטק הישראלית "פורייה" (FOURIER), המפתחת מוצרים לאיסוף ועיבוד נתונים עבור מוסדות חינוך. הנתונים יתפרסמו כאן ב-ynet בתום הסיור.

 

חוץ מהמדידות יפגשו הנערים והנערות בתחנות השונות במסע פעילים של עמותות סביבה, ויקבלו הסברים על המאבקים השונים שמתנהלים למען החופים. הם ילמדו על המאבק למנוע הקמת מלונות לאורך מצוק הכורכר בנתניה, על תוכניות פיתוח החוף הפראי בחוף הבונים, על הרחבת מגדלי חוף הכרמל, התוכנית להקמת מרינה בחופי עכו, ותוכניות להקמת כפר נופש בחוף בצת.

 

"בזמן שרוב חבריהם של בני הנוער שייצאו למסע ינוחו בבתיהם ובשאר המקומות הממוזגים, הצועדים ינצלו את חופשת הקיץ וייצאו למסע החשוב הזה", אמר אייל מאיר, רכז מפעלים ארצי של חוגי הסיור של החברה להגנת הטבע. "זו התרגשות גדולה לראות צעירים שמחליטים לקחת אחריות על סביבתם, ובמקום להעביר את הזמן מול הטלוויזיה הם יוצאים ללמוד על החופים בישראל ועל חשיבותם, כדי לנסות ולהשפיע על קו החוף של ישראל - למענם ולמען כולנו".

 

"זהו בראש ובראשונה מסע חינוכי, ובני הנוער - דרך הרגליים - לומדים לקחת אחריות על הסביבה", אמר דובר החברה להגנת הטבע, דב גרינבלט. הוא הדגיש שבני הנועד לא ימדדו את רמת הזיהום במים אלא רק את הצלילות. "הבדיקות שיבוצעו במהלך המסע לא באות להחליף את הבדיקות השגרתיות הרשמיות שמבצע משרד הבריאות בחופים, אבל בעזרתן נוכל לדעת, בעוד כשבוע, איפה המים הכי צלולים מנתניה צפונה - ולצאת ליהנות מהם".


לכתבה באתר ynet

Comments