לג בעומר - מכתב להורים מראש העיר רעננה

פורסם: 15 באפר׳ 2010, 13:38 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 באפר׳ 2010, 13:43 ]

                                                                                                                                                    כז' בניסן תש"ע   
                                                                                                                                                    11 באפריל 2010
 
הורים יקרים,
 
חגיגות ל"ג בעומר עומדות לפנינו וחלקן אף יחלו כבר  בסוף החודש. אני יודע כי הילדים, הגדלים על מסורת המדורות הכיתתיות והשכונתיות, מחכים בקוצר רוח לחג ו כבר מתחילים להיערך אליהן. גם  רבים מכם, ההורים, שותפים להווי המדורות ולחוויות שהן מזמנות.  כראש עיר, כמנהל תיכון לשעבר וכהורה, אני מכיר הווי זה מקרוב ויודע כי פנייתי אליכם איננה קלה. לא באתי הפעם הזו להתריע ולהזהיר מפני הסכנות שבמדורות ולבקש כי בכל מדורה יש להקפיד על נוכחות מבוגרים ועל כל כללי הבטיחות  הנדרשים. בקשה זו היא מובנת מאליה ובטוחני שתקפידו עליה.
 
הפעם הזאת, מבקש אני לפנות אליכם ולבקש את עזרתכם ושותפותכם להצעה שלא לקיים מדורות כלל ולבחור לציין את החג בדרך אחרת. וכברירת מחדל, להסתפק במדורה אחת כללית ובכך לצמצם את מספר המדורות ברחבי העיר.
 
וכל זה למה?
רעננה, כעיר ירוקה, אשר חרטה על דגלה את נושא הקיימות ופועלת לצמצם באופן משמעותי את פליטות גזי החממה, חייבת להיות חלוצה  גם בעניין  זה. זהו אתגר ראשון במעלה לכולנו, ובעיקר לקהיליית החינוך ולהורים להעמיק את תודעתם של התלמידים ובני הנוער בעיר באשר לנזקים החמורים שגורמות המדורות לעיר, לקהילה, למדינה ולכדור הארץ. 
 
מדורות ל"ג בעומר, הנערכות בכל רחבי המדינה, מהוות גורם משמעותי  ביותר לזיהום אויר ולפליטות גזי החממה. מידי שנה בשנה, נרשם בערב ל"ג בעומר שיא בזיהום האויר ובפליטת גזי חממה בישראל. לכך יש להוסיף את ההשחתה של עצים ואת הפגיעה הקשה בקרקע כתוצאה מהבערת המדורות.
 
מתוך מחויבות לאיכות החיים של תושבי העיר  ולהבטחת איכות החיים העתידית של ילדינו, בני הדורות הבאים, חתמה רעננה על אמנת האקלים של האו"ם,  שבמסגרתה התחייבנו לצמצם ב-20% את פליטות גזי החממה עד שנת 2020. זהו אתגר גדול, העומד בפנינו ומחייב כל אחד ואחת מאיתנו לבחון יום יום, שעה שעה, את הדרכים והאמצעים להגשים יעד זה.
 
אנחנו בעיריית רעננה שוקדים על המלאכה במכלול אמצעים וביניהם - התייעלות אנרגטית בכל מוסדות העירייה ויצירת אנרגיה חלופית נקייה, מעבר אפשרי להפרדת פסולת ומניעת הטמנת הפסולת וזיהום הקרקע, פיתוח השטחים הציבוריים הפתוחים ונטיעת אלפי עצים בכל רחבי העיר וב"יער רעננה", הטבעת הירוקה של העיר, פיתוח שבילי הליכה ורכיבה על אופניים וקידום התחבורה הציבורית לכל שכונות העיר, קידום פרויקטים בתחומי הבריאות ומערכת מקיפה של חינוך לקיימות בגני הילדים ובבתי-הספר בעיר.
 
 פניתי בנושא זה למנהלי מוסדות החינוך בעיר ואני מוצא לנכון לפנות גם אליכם ההורים ולבקשכם להירתם לקריאתי. לא נוכל לאתגר  הזה בלעדיכם . אנו רואים בכם שותפים  להנחיל לילדינו את הערכים הסביבתיים ולהניע אותם לנקוט בעשייה למען איכות החיים שלנו ושל הדורות שיבואו אחרינו. 
 
תקוותי כי תיענו לקראתי ותירתמו למאמץ לפעול לצמצום מדורות ל"ג בעומר ברעננה.
 
בברכה,

נחום חופרי
ראש העיר רעננה
Comments