"מה עושים היוםיום?" - מיזם סביבתי לשינוי יומיומי יוצא לדרך

פורסם: 10 בספט׳ 2010, 5:44 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 10 בספט׳ 2010, 5:46 ]

"מה עושים היוםיום?", מיזם לשינוי סביבתי יומיומי שהושק היום, הוא יוזמה משותפת של המשרד להגנת הסביבה וקואליציית "דרכים לקיימות" אותה מוביל חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל 

נכתב ע"י מערכת The pulse    שני, 06 ספטמבר 2010
המיזם מקדם מודעות לסביבה ולשינוי התנהגות שכל אחד יכול לעשות בחיי היומיום שלו. מטרת המיזם היא ליצור כלים ותזכורת בזמן אמת לשינוי יומיומי – בערים, בבתי ספר, במתחמי קניות ובכל מקום בו ניתן לשנות התנהגות וליהנות מסביבה בריאה יותר.

עם פתיחת שנת הלימודים הצטרפו לפעילות "היוםיום" אלפי תלמידים ברחבי הארץ. במהלך תקופת החגים תתקיימנה פעילויות של המיזם במוזיאונים למדע, באירועים מיוחדים ברחבי הארץ ובמגוון מקומות נוספים. 

נאור ירושלמי, מנכ"ל חיים וסביבה – ארגון הגג של ארגוני הסביבה אמר באירוע, כי חשיבות הקמפיין היא בתרגום המסר המורכב של משבר האקלים לשפה יומיומית המתאימה לקהלים רחבים. לדבריו, ארגוני הסביבה מובילים מהלך של הנגשת הנושא הסביבתי לציבור, במטרה לקדם שינוי בהרגלים לטובת אורח חיים התורם לסביבה. "גם פעולות פשוטות בשיגרת היוםיום יכולות לסייע למצב הסביבה, מבלי לפגוע באיכות וברמת החיים שלנו", אמר ירושלמי.

  עושים שינוי – עכשיו

  מיזם "היוםיום" הוא יוזמה משותפת של קואליציית "דרכים לקיימות" אותה מוביל "חיים וסביבה" – ארגון הגג של ארגוני הסביבה, בתמיכת המשרד להגנת הסביבה ובסיוע קרן היינריך בל. מטרת המיזם היא לעורר מודעות בקהלים רבים ומגוונים להשלכות של משבר האקלים וליכולת של כל אדם לנקוט בפעולות פשוטות בחיי היום יום שלו, שיתרמו לשיפור המצב הסביבתי של כולנו. המיזם מתממשק לקמפיין המשרד להגנת הסביבה שמטרתו לקדם בציבור את הרעיון של אורח חיים סביבתי, ויכלול פעילות מגוונת באמצעי המדיה השונים.

  המסר המרכזי של המיזם הוא, שכל אחד מאיתנו יכול לעשות יומיום המון דברים שיהפכו את הסביבה בה הוא חי לטובה, בריאה ומשמחת יותר ויעזרו לשמור על כדור הארץ. השינוי הזה הוא לא שינוי ענק, אלא שינוי של הדברים הקטנים, של היומיום –  הליכה ברגל, רכיבת אופניים, נסיעה בתחבורה ציבורית – וצמצום נסיעה ברכב פרטי, מחזור, חסכון במים ואנרגיה, ניקיון ברשות הרבים, צמצום קניות מיותרות ועוד. הרגע הנכון לעשות את השינוי הוא - היום, אומרים במיזם החדש.

  המיזם מרכז פעילות של כ-25 גופים וארגונים ממגוון רחב של תפיסות, וביניהם המוזיאונים למדע, מכללות, ארגוני סביבה ועוד, המקיימים מזה מספר חודשים פעילויות מגוונות לקידום המודעות למשבר האקלים: אקולנוע, אקוספרה, באר שבע ירוקה, החברה להגנת הטבע, הקמפוס האקדמי אחוה, חיים וסביבה, חרדים לסביבה,  טבע עברי, ידידי כדור הארץ המזרח התיכון, יוזמת האנרגיה הטובה, ישראל בשביל אופניים, מדעטק - המוזיאון הלאומי למדע חיפה, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, מיג"ל - מרכז חינוך מדעי בגליל, מינהל קהילתי גינות העיר (ירושלים), מעלה, מרחב, מרכז השל, מרכז השלטון המקומי, נגב בר קיימא, שומרה, תחבורה היום ומחר.

  המיזם כולל עשרות אירועים ציבוריים ברחבי הארץ, מתל-חי בצפון ועד באר שבע בדרום, וביניהם מסעות אופניים, ימי עיון, תערוכות מיוחדות, תכניות לימודים ופעילויות בבתי ספר. הציבור מוזמן להצטרף לפעילויות, לחבור לארגונים השונים וליהנות מכלים, ידע ומודעות שיאפשרו לו לעשות שינוי יומיומי שישפיע על איכות חייו ועל הסביבה.

  האירועים הקרובים שיתקיימו במסגרת המיזם כוללים: יום ב', 6.9 – אירוע שכונתי בגינה הקהילתית מעגלי יבנה – החברה להגנת הטבע: גבעת התנ"ך ופארק המסילה, סיור ופעילות חווייתית לכל המשפחה 

  יום ב', 20.9 – יריד סביבתי – פארק קק"ל, קרית שמונה – מרכז חינוך מדעי בגליל (מיג"ל) בשיתוף המשרד להגנ"ס, יום ד' 6.10 – יום תחבורה ציבורית – תחבורה היום ומחר בשיתוף המשרד להגנ"ס, שבת 9.10 – שבת פרשת נוח, שבת של מחוייבות סביבתית קהילתית – טבע עברי.

  יום א', 10.10 – השקת פרויקט 10:10 בבתי הספר – מרכז השל בשיתוף המשרד להגנ"ס. יום א', 10.10 – דיון ציבורי: על קמפיינים של אקלים במשבר – מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, ירושלים.

   באתר המיזם ניתן למצוא רעיונות, טיפים, פרטי אירועים וארגונים וחומרים מפעילויות שכבר היו, וכן חומרים ומידע רבים שמסייעים לכל אחד להתחבר למיזם ולעשות שינוי יומיומי בהשפעתו על הסביבה...כבר היום.

   מידע מלא באתר: www.hayomyom.org.il
    
   Comments