המודעות הסביבתית בציבור הדתי תופסת תאוצה

פורסם: 19 באפר׳ 2010, 7:26 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 באוק׳ 2011, 2:59 ]

מאות חרדים מפגינים למען יער באלעד, "ירוק עכשיו" לוחמת נגד מפגעי סביבה בשטחים ובבתי הספר גדלים הפרויקטים הסביבתיים

סופ
אביב לביא | 16/4/2010
אנשי קק"ל והחברה להגנת הטבע לא האמינו למראה עיניהם. כשהחליטו להזמין בחול המועד פסח את תושבי אלעד להפנינג ביער קולה, הצמוד לעיר, העריכו שכמה עשרות מבני העיר החרדית, לכל היותר כמה מאות, ייענו להזמנה. והנה, בהתקרב השעה היעודה, הטפטוף של האברכים, לבושי החולצות הלבנות, שחצו את שער הברסלבים וגלשו אל היער, הפך לזרם של ממש: גברים, נשים וילדים - כ-2,500 מתושבי אלעד - הגיעו להתמזג עם הריאה הירוקה ולבלות את החג בהפעלות לילדים, סיורים מודרכים ואפילו פארק חבלים אתגרי. 

כמה מהנוכחים הודו שזו הפעם הראשונה שהם נחשפים ליער, על אף שהוא נמצא ממש מעבר לגדר. מבחינת ארגוני הסביבה, המשימה הוכתרה בהצלחה: מבין האלפים הללו אולי יימצאו הגדודים שיתייצבו ביום פקודה להגן על היער מפני התוכניות של העירייה - הזוכה לגיבוי של משרד השיכון ומשרד הפנים - להפוך אותו לשיכוני בטון.


צילום: פלאש 90
מתחברים גם לסביבה צילום: פלאש 90

משהו ירוק קורה לאחרונה בקרב ציבורים שבאופן מסורתי לא היו מזוהים עם השקפת עולם סביבתית. הפעילות של הרב יהודה גנוט ועמותת "חרדים לסביבה" כבר לא חדשה, עכשיו מתברר שהמודעות גולשת לשטח. ואם אצל החרדים מדובר בצעדים ראשונים, מהוססים, בציבור הדתי לאומי סדר היום הסביבתי הולך ומתקרב לקונצנזוס. ישיבות שמגדירות את עצמן באמצעות תכנים סביבתיים זוכות ליוקרה, "ירוק עכשיו" לוחמת נגד מפגעי סביבה בשטחים. משה, תלמיד ישיבה, כותב לי מהרובע היהודי: "בגלל שבישיבה שלי לבדה צורכים מדי שבוע מאות בקבוקים, קיבלתי על עצמי לאסוף את הבקבוקים של הישיבה ולקחת אותם לפח המחזור הקרוב, שנמצא במרחק של יותר מ-20 דקות הליכה לכל כיוון במורד ההר". משה ואני כנראה מסכימים על מעט מאוד דברים, אבל על מטרה משותפת אחת שנינו מוכנים להיאבק: על זכותו (וחובתו) של אדם למחזר.

החיבור בין אמונה בדת היהודית לאורח חיים סביבתי אמור להיות טבעי - הוא עובר כחוט השני לאורך ולרוחב המקורות - אבל כמו בתחומים אחרים, בין המקור לביצוע חלה התרחקות מצערת במהלך הדורות. ואולי זו גם בעיה

של דימוי. עד לא מזמן העיסוק בסוגיות סביבה נתפס בציבור הדתי - על כל ההבדלים בין זרועותיו השונות - כמו השחתת זמן. החרדים עסקו בלימוד תורה, הדתיים הלאומיים - ביישוב הארץ ובניינה. הסביבה נחשבה לתחום פחות מכובד, שנשלט על ידי ארגונים המשתייכים, כך על פי התדמית, לצד הלא נכון של המפה הפוליטית.

אבל זה הולך ומשתנה. תשאלו את תלמידי רשת אמי"ת. 70 בתי ספר דתיים, 20 אלף תלמידים, שבמהלך השנה האחרונה עסקו בפרויקטים סביבתיים בהדרכת אנשי עמותת "טבע עברי", כל תלמיד ובית ספר ביישוב שלו. בנחשון שליד בית שמש הפכו את הישיבה לירוקה, בכפר בתיה השתמשו בחומרים ממוחזרים כדי לקשט את בית הספר, וכן הלאה. לקראת סיום השנה חתמו התלמידים על אמנה, שזה הנוסח שלה: "אנו עומדים כיום בתקופה הרת גורל לעתיד כדור הארץ מבחינה סביבתית וחברתית. מתוך כך ומתוך נאמנות לתפקיד האדם על פי המקורות: 'וייקח ה' אלוהים, את-האדם; וינחהו בגן עדן, לעבדה ולשמרה' (בראשית ב' ט"ו), אנו מתחייבים לפעול לקידום אורח חיים בר קיימא בבית הספר ובקהילה למעננו ולמען הדורות הבאים".
Comments