יש חושך בסביבה? להדליק את האור

פורסם: 26 באפר׳ 2012, 9:03 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 26 באפר׳ 2012, 9:54 ]

שעת כדור הארץ היא פופוליזם זול. על מי אנחנו בעצם עובדים? הרי אף אחד לא באמת מצפה שנפסיק את הקדמה

רותם סלע | 24/4/2012 9:56
תגיות: שעת כדור הארץ, שינויי אקלים
זה כבר הפך לריטואל שנתי טריוואלי ומקובל, עד שאפילו בצה"ל כיבו ביום ראשון את האורות ולא הבינו למה. גם העיתונים הגדולים השאירו מקום לשעת כדור הארץ בעמודים הראשיים והפצירו בציבור לכבות את האור; להביע סולידריות; להראות שאכפת - אבל ממה? אין סיבה להחרים את החשמל אף לא לשעה אחת, אם כבר אנחנו צריכים לחגוג את קיומו.
ירושלים, השבוע. מכבים את האור לשעה. החג ממשיך להתפשט
ירושלים, השבוע. מכבים את האור לשעה. החג ממשיך להתפשט צילום: פלאש 90

היוזמה לכבות את האורות החלה לא מזמן, ב-2007, באוסטרליה, כחלק מהקמפיין לעצירת ההתחממות הגלובלית, אשר נקשרה לדברי המארגנים עם השימוש החריג של האדם בחשמל שנוצר משריפת דלק. מאז נפגעה באופן משמעותי היוקרה של תאוריות ההתחממות בעקבות דליפת מסמכים שחשפו את קשר השתיקה וההשתקה בין מדעני האקלים שמנעו ביקורת על תאוריית ההתחממות - אך "החג" רק המשיך והתפשט.

למעשה, יש בזה מן ההיגיון, כי אם מסתכלים טוב ועמוק (ומנהלים שיחות עם כמה פעילים סביבתיים) מגלים כי שעת כדור הארץ לא עוסקת רק בהתחממות גלובלית; מדובר למעשה בהתנצלות והכאה על חטא החברה המתועשת המעכלת את משאביו של העולם. כך לדוגמה, באתר שעת כדור הארץ הישראלי משלמים מס שפתיים לתאוריית ההתחממות וממשיכים ומציינים את "הצורך בשמירה על הסביבה, בהגנה על כדור הארץ מפני הנזקים שהאדם גורם לו ואשר את השפעותיהם ההרסניות ניתן לראות כבר עתה - שאינו ניתן לערעור".
הרבה יותר משתלם

ההנחה המקופלת אם כך בתוך שעת כדור הארץ היא כי הנזק שבתיעוש ובקדמה רב מהתועלת הטמונה בהם. אמנם אנו חיים בחברה מחושמלת וממונעת, אך במציאות זו יש גנאי מוסרי, ויש לשאוף למציאות אחרת - פראית, קדומה וטרום תעשייתית שבה איננו כובשים את הטבע וחומסים למעשה את משאביו של עולם לא לנו.

אני יכול להבין את התפיסה הרומנטית הזאת, שיש בה מאהבת החי והצומח ומידה לא מבוטלת של הלקאה עצמית של האנושות. יכול להבין, אבל בטח לא לקבל. כשאני מנסה לחשוב על 200 השנים האחרונות והישגיהן - אור החשמל שהוציא את האנושות מאפלת הלילה; מכשירי המטבח האלקטרוניים שאחראים למהפכה הפמיניסטית לא פחות מכל תנועה פוליטית; והפיתוחים ברפואה ובחקלאות שחסכו, האריכו ושיפרו את חיי האדם בכל כך הרבה דרכים - בוער בי החשק להדליק לכבוד המהפכה התעשייתית עץ של נורות ליבון. הרי אנחנו צריכים לחגוג את הקדמה, לא לבוז לה.

חשבו לדוגמה על הרפואה המודרנית. כל אותם שסתומים, סטנטים, צינורות פלסטיק העשויים מנפט וחומרי הרדמה המורכבים מכימיקלים - חשבו איפה העולם היה בלעדיהם; חשבו על סל התרופות מצילות החיים שאתם מכירים שחלק כה גדול מהן פותח לאחר ניסויים חוזרים ונשנים על בעלי חיים. האם הייתם מוכנים להפסיק את השימוש בכל השפע הזה ולו לרגע אחד כבקשת מחילה או סליחה על כל הקדמה הזאת? למה?

וחשבו גם על הדברים היותר פרוזאיים. על האפשרות של האדם בן זמננו להאזין לכל מוזיקה שירצה, מתי שיחפוץ; לקרוא כל יצירה ספרותית, להעיף מבט בכל חלק בעולם, לחקור באמצעות האינטרנט כל תחום ידע, לעלות על מטוס ולראות עולם - כל אותן הנאות קטנות שמהן לא יכלו בעבר ליהנות אפילו מלכים שמצויות היום במרחק לחיצה, משיכה או הקלקה.

וכמו שאנו שואפים לקדמה הולכת וגדלה, אנו צריכים גם לשאוף לעולם נקי יותר. אמנם אנחנו לא חיים בזוהמה העלובה שלפני המהפכה התעשייתית והמצאת הביוב - אך תמיד יש לאן להשתפר, וגם, בד בבד לדעת להעריך מה שיש לנו, את מה שהשגנו, ואת העובדה שהמחיר הסביבתי שהעולם שלנו משלם על הקדמה האנושית הוא הרבה-הרבה יותר ממשתלם.


טוקבקים לטור הדעה של רותם סלע:
ערן: מסכים איתך לגבי שעת כדור הארץ המיותרת, אבל כרגיל, אתה לא נותן לעובדות לבלבל אותך ומסתפק בחצאי אמיתות. אתה מתעקש שאין דבר כזה התחממות גלובלית למרות שמרבית מדעני האקלים מכירים בכך שהעולם מתחמם.
תבדוק מי מנסה להטיל ספק בקיומה של התחממות גלובלית, מה המניעים שלהם, ומה השיטות בהן הם משתמשים (רמז: אותן שיטות בהם השתמשו מי שהטילו ספק בנזקי העישון).

כתבות קשורות:
פוסט מהבלוג "הקפיטליסט": מות ההתחממות והטירוף הגלובאלי הבא
כמה "פנינים" על ד"ר גבי אביטל, אחד ממכחישי ההתחממות הגלובלית.
ריכוז כתבות על ההתחממות הגלובלית:
James Hansen: Why I must speak out about climate change
דו"ח עולמי: "החיים באוקיינוסים על סף הכחדה"
קצב עליית מפלס הים - הגבוה ב-2,100 שנים
דוח: קרחוני הקוטב הצפוני נמסים בקצב גבוה יותר
מה הקשר בין הבצורת, השלג, מחירי המזון והמהפכות העממיות?
קרחונים נמסים ברמה הטיבטית שבהרי ההימלאיה
משבר לוהט: הטמפ' ב-2010 קיצוניות ומדאיגות
עכשיו זה רשמי: שנת 2010 החמה ביותר
תוך 30 שנה: בצורת מסביב לעולם
האמזונס מתייבש: מפלס הנהר בשפל של 40 שנה
בעולם חוששים מהגירת אקלים
חוקר: תגידו שלום לקרח בחוג הארקטי
מדענים: האגזוזים שלנו יכחידו את יצורי הים
העולם מתחמם מהר יותר משחשבנו
מחקרים: ההתחממות הגלובלית חמורה מהצפוי
הפשרת הקוטב עלולה לגרום לעימות צבאי
וושינגטון פוסט: ההתחממות הגלובלית תוביל למלחמות
העולם חי על "משיכת יתר" של משאבים טבעיים
99% מהקרחונים באלסקה מפשירים
מפלס פני הים עולה בקצב מהיר מזה שנחזה בעבר
חיסול יערות הגשם
שינויי האקלים פוגעים ביערות: ישחררו בעתיד כמויות של פחמן לאטמוספרה
הפצצה המתקתקת של מרבצי המתאן בערבות הטונדרה
איזה מן מדען: הקרב על התחממות כדוה"א
Comments