עשרת הדיברות, הגרסה הירוקה

פורסם: 6 באוק׳ 2010, 3:15 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 6 באוק׳ 2010, 3:16 ]

הרב יובל שרלו, ממנהגי הציונות הדתית, יוצא ביוזמה חדשה: חיזוק הקשר בין הציבור הדתי לאיכות סביבה. "נקדש שם שמים בנושאים ירוקים", הוא כותב

אביב לביא | 5/10/2010 9:46

עד היום היה הקשר בין בית כנסת לאיכות סביבה קלוש ביותר, אבל בקרוב כנראה המצב הולך להשתנות והזיקה של הציבור הדתי לנושאים ירוקים תתחזק. בימים הקרובים יקבלו מתפללים ברחבי הארץ את הגרסה החדשה של עשרת הדיברות, אבל לא אלו שקיבל העם היהודי במעמד הר סיני אלא עשרת הדיברות הירוקות - מקבץ הנחיות כיצד להפוך את בית הכנסת לידידותי יותר לסביבה.

את המסמך המסקרן חיבר הרב יובל שרלו, ראש ישיבת פתח תקווה ואחד הרבנים הבולטים בציונות הדתית, לקראת השבת הקרובה שמוקדשת לפרשת נח. בשבת נח נושאי שמירת הסביבה זוכים לתשומת לב מיוחדת, משום שהמבול נתפס כאסון אקולוגי שהיה ניתן למנוע.
צילום: אריק סולטן
הרב שרלו. ''בית הכנסת הוא מוקד משמעותי להתחיל בו'' צילום: אריק סולטן

"אנחנו צריכים לעשות פעולות מעשיות, ואין מוקד משמעותי יותר להתחיל בו מאשר בית הכנסת", כותב הרב שרלו, "בית הכנסת הוא מוסד המעצב את דמות הקהילה, ולכן, בשעה שבית הכנסת עצמו מקפיד על היותו ירוק, הוא מסוגל לחולל שינוי בקהילה".

בסוף השבוע הקרוב יצוין ההיבט הסביבתי של פרשת נח בשורה של פעילויות וכנסים שמארגנת עמותת "טבע עברי", העוסקת בשילוב בין אורח חיים יהודי לאקולוגי. ביום שישי יתקיים בעמק רפאים בירושלים פסטיבל של יהדות וסביבה. עינט קרמר, מנהלת העמותה, אומרת ש"את ההזדמנות הראשונה האנושות פספסה ולא השכילה להציל את העולם מהמבול. אחת הדרכים לעשות את זה היא להוכיח שאין סתירה בין אורח חיים יהודי לאחריות סביבתית".

בנייר העמדה קורא הרב שרלו לציבור הדתי לקחת אחריות על הסביבה ולא להשאיר את התחום לציבור החילוני. "סביבת בית הכנסת פוגעת לא אחת בריבונו של עולם", הוא כותב, "ולכן צריך להפוך אותה לירוקה יותר".


אלה הצעדים הראשונים, לפי שרלו, שבתי כנסת צריכים לעשות במסגרת השינוי הירוק: לא להכניס לבית הכנסת דפי פרשת שבוע שאינם ניתנים למיחזור (הכוונה לדפים שכוללים את אחד משמות הקב"ה או פסוקים שלמים מהתנ"ך); השתתפות של בית הכנסת וקהילת המתפללים במאבקים סביבתיים שמתרחשים באזור בו נמצא בית הכנסת; על הרבנים להקדיש חלק מדרשות השבת לנושאי שמירה על איכות הסביבה; צמצום מפגעי הרעש שיוצר בית הכנסת; הפרדת פסולת ופינויה לפחי מיחזור שיוצבו ליד בית הכנסת; חיסכון באנרגיה - התקנת נורות חסכוניות, צמצום שעות המזגן, התקנת דודי שמש; שימוש בקנקנים במקום בבקבוקי פלסטיק; הפחתת השימוש בכלים חד-פעמיים; שימוש במפות רגילות במקום במפות חדפעמיות, ולא פחות חשוב - חיזוק הרצון "לקדש שם שמים" בנושאים ירוקים.

לכתבה באתר nrg
Comments