מיחזור בדור השלישי?

פורסם: 7 במאי 2012, 5:57 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 במאי 2012, 5:58 ]

האפליקציה החדשה של המשרד להגנת הסביבה ממשיכה בתסמונת "עסקים כרגיל" ופונה ללב של התושבים ומבקשת מהם "להשתדל"

מאת מורן אברהם, 6/5/2012
 
תגיות: המשרד להגנת הסביבה, חיים בירוק, אפליקציה (סביבה)
 
המשרד להגנת הסביבה השיק בשבוע  שעבר אפליקציה חינמית בשם "איכות הסביבה – מתחילים לחשוב ירוק". האפליקציה מיועדת לבעלי סמארטפונים וקיימת בארבע שפות: עברית, אנגלית ורוסית וערבית. האפליקציה אמורה לעודד התנהגות סביבתית וצרכנות נבונה וירוקה. לזכות המשרד יצוין כי  הוא אחד ממשרדי הממשלה היחידים שנכנסו לתחום יישומי הסלולר המתקדמים (מתוך ההודעה לעיתונות) ובעידן שבו לא כל אתרי הממשלה מונגשים לכלל הדפדפנים זוהי יוזמה ברוכה.
טל פרידמן. כוכב האפליקציה
טל פרידמן. כוכב האפליקציה 
מה יש באפליקציה? מגוון טיפים לבית, לעבודה, לדרך, בטבע ודמותו המרצדת ו"הירוקה" של טל פרידמן.

בטיפים לבית: במטבח למשל מדובר על הפרדת אשפה  – מיחזור נייר וקרטון, אך מעניין שלא מצאו לנכון לדבר על הפרדה במקור לשני זרמים רטוב ויבש, מהלך שאותו הוביל המשרד בלמעלה מ-30 רשויות מקומיות והקצה אף 350 מיליון שקל למקדימים בתהליך. נושא ההפרדה הוזכר בצורה חלקית בלבד בהקשר של טיפים לעבודה דווקא וגם אז בלי אף מילה על קומפוסט (דשן אורגני שנוצר מחומר אורגני שהתפרק).

במדינה שבה קרוב ל-40% אחוז הם שאריות מזון (המקטע הרטוב בהפרדה במקור) זהו נתון משמעותי שבאמצעות מודעות ורתימת התושבים להיקף ולהרכב הפסולת שהם זורקים ניתן להגיע לאחוזי השבה גבוהים.

לא ברור כיצד האפליקציה מביאה ל"חשיבה ירוקה" שהרי ההסברים הניתנים הינם קצרים ובסיסים מאוד ולא מעוררים לדיון בנושאים כמו חשיבה מחודשת על תרבות הצריכה. הפאסיביות הנדרשת מהמשתמש באפליקציה דומה לזו הנדרשת מאיתנו ביומיום: למה לא תמחזר אם זה כבר על הדרך? אל תצא מגדרך, תישאר באזור הנוחות שלך. באפליקציה הזו, המשרד להגנת הסביבה ממשיך בתסמונת "עסקים כרגיל" ופונה ללב של התושבים ומבקש מהם "השתדלו להימנע" מבלי לדון בחומרת המצב ובצורך הקיומי לעבור להתנהגות מקיימת בכדור הארץ מתוך דאגה לדורות הבאים.
בלי נורות ומקררים

בקטגורית טיפים בדרך יש שבעה טיפים עוסקים ברכב, בהקטנת צריכת הדלק וב-carpool (נסיעה משותפת שיכלה להתאים יותר לעבודה) ורק תמונה של אוטובוס. מה לגבי הליכה ברגל, רכיבה על אופניים ונסיעה ברכבת? תחבורה ציבורית ממזמן כבר איננה רק אוטובוס ותו לא. היינו מצפים באפליקציה זו כי ינתן משקל רב יותר לצמצום השימוש ברכב הפרטי.

בקטגורית הטבע מצאנו טיפ כיצד לשמור על ניקיון החוף אך לא דיון משמעותי או ציון המאבק על שמירת החופים. ואני תוהה האם ההתנהלות סביבתית והחשיבה הסביבתית שמתיימרים לפתח מתחילה ונגמרת בחיסכון בכיס שלי ומתעלמת מההשפעות שיש להתנהלות שלנו כפרטים וכחברה על המקום שבו אנו חיים?

מפתיע כי לא הוזכר מבצע סבסוד הנורות החסכוניות של משרד האנרגיה במסגרת המאמץ לחיסכון באנרגיה. גם  גריטת מקררים ישנים לא הוזכרה. שני המהלכים הללו, הם ללא ספק כחלק ממהלך נרחב הפועל ליישם את היעד שהתחייב לו הנשיא שמעון פרס בוועידת קופנהגן לשינוי האקלים: צמצום של 20% בפליטות גזי החממה עד 2020.

מה אפשר עוד לעשות?

אנו מציעים את הדרכים הבאות להנגשת האפליקציה, הזמינה כיום רק לבעלי סמארטפונים: רצוי לקשר לנושאים סביבתיים העומדים על הפרק והדרך שבה הם באים לידי ביטוי (למשל חוק האריזות) כתוצאה ישירה מההתנהלות התושבים בהקשר של הפחתת השימוש וצריכה נבונה.

כדאי להפוך את האפליקציה לאטרקטיבית גם לילדים ונוער המהווים חלק נכבד מקהל המשתמשים בסמארטפונים כיום; מומלץ להפוך את האפליקציה לחברתית-שיתופית ולאפשר לתושבים להעלות טיפים שלהם וליצור דו שיח ושקיפות בין תושבים ובינם לבין המשרד להגנת הסביבה; וכמובן להוסיף טיפים נוספים המותאמים לקטגוריות בהן הם מצויים מתוך רצון על מנת לשדרג את האפליקציה.

הכותבת, מורן אברהם, היא סטודנטית לתואר שני בביה"ס פורטר ללימודי הסביבה באוניברסיטת תל אביב,מנהלת ויוזמת פרויקטים חברתיים –סביבתיים ופעילה מרכזית במגמה ירוקה בתחום "יירוק מקומות עבודה".

 
Comments