מחוברים לסביבה

נשלח 4 בפבר׳ 2011, 1:36 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 4 בפבר׳ 2011, 1:49 ]

הקמפיין של המשרד להגנת הסביבה בכיכובו של טל פרידמן מוצדק ומבדר, אבל האקשן האמיתי היה מאחורי הקלעים: שמתם לב שהמזהמים כבר לא ערסים?

סופ
אביב לביא  | 4/2/2011 9:57
תגיות: חיים בירוק, המשרד להגנת הסביבה

חמישה סרטונים, כולם בכיכובו של טל פרידמן המצמח על פדחתו רעמת דשא עצבנית, יוקרנו במהלך השנה הקרובה במסגרת הקמפיין של המשרד להגנת הסביבה (" מתחילים לחשוב ירוק"), כולם , לטעמי, מבדרים במידה, אבל דווקא אחד שנותר על רצפת חדר העריכה שעשע אותי יותר מכל השאר. בתסריט הגנוז פרידמן נתקל בבחור שמשליך בקבוק פלסטיק בחיק הטבע. בתגובה הוא הופך לענק הירוק והזועם, תופס את המזהם החצוף ומושיב אותו ליד הבקבוק כדי להמתין עד שיתכלה. כעבור 5,000 שנה המטנף האומלל עדיין מרותק לאותו מקום.

אחד מסרטוני הקמפיין

קל להיות ציניים כלפי קמפיין ממשלתי שמנסה לחנך אותנו. את המסרים ואת המוצרים שמזריקים לנו תאגידים תאבי רווח ופרסומאים ערמומיים אנחנו רגילים לבלוע בתיאבון, אבל כשהממשלה מנסה לומר לנו דבר מה - ובמקרה הזה דבר מה בעל ערך - יש לנו נטייה להיאטם. המשרד להגנת הסביבה הקציב 15 מיליון שקל רק לרכישת שטחי פרסום עבור הקמפיין, והאינסטינקט החשדני שלנו אומר שבמקום להשקיע בפרסום, מוטב שישקיעו בעשייה.

שטיפת מוח ירוקה
אלא שהניסיון להפריד בין עשייה לעיצוב התודעה הוא אנכרוניסטי. המשרד להגנת הסביבה הגדיל בקדנציה הזו את התקציב המוקדש לחינוך בערך פי עשרה, מתוך הבנה שהילדים של היום הם ישראל הירוקה של מחר; אבל עד שמחר יגיע צריך לטפל במה שקורה עכשיו, והעכשיו נקבע בהפסקות הפרסומות של "האח הגדול". .אם לתאגידי המזון ולרשתות השיווק מותר לשטוף את מוחנו באמצעות תקציבי עתק ולשכנע אותנו לקנות עוד ועוד (ועוד), זכותו של המשרד להגנת הסביבה, ובעצם חובתו, להחזיר מלחמה ולהזכיר לנו שהשלכת ערימות של מזון טוב לפח היא אסון לסביבה ולכיס.

השקת הקמפיין. כתבת: מיכל הוכברג; צילום: יוגב אטיאס; עריכה: לימור זיו

תהליך ההכנה של הקמפיין היה רצוף בהתמודדות עם שאלות מרתקות: מה הציבור הישראלי יודע על נושאי סביבה? מה יכול לגרום לו לשנות את אורחותיו? ומי יכול להעביר את המסר בלי שיתויג כנודניק הלאומי? הבחירה נפלה על טל פרידמן משום שהוא מוכר בכל בית, מזוהה כמי שמנהל מערכת יחסים ידידותית אך לא אורתודוקסית עם הסביבה ומסוגל להעביר מסר ירוק בתוך עטיפת צלופן מרשרשת ומחויכת. רחוק מאוד ממחבק העצים חמור הסבר שההטפה שלו עושה חשק לצאת במסע להשמדת הפלנטה.

העשייה הירוקה של פרידמן נגועה באירוניה, הנובעת מכך שיד ימין ויד שמאל של הממשלה לא מדברות באותה שפה: בדפי ההסבר שהופצו לרגל השקת הקמפיין, מציינים אנשי המשרד להגנת הסביבה בהתלהבות את העובדה שפרידמן ממחזר את המים בביתו שבטבעון ומשקה את הגינה במים אפורים. מעניין אם בעקבות הגילוי המשמח יפשטו פקחי משרד הבריאות - שכידוע מתנגד בתוקף לשימוש במים אפורים ורואה בהם סכנה לשלום הציבור - על ביתו של פרידמן ויורו לו לנתק את הגינה מהמכשירים.

אחרי סקרים, מחקרים ומאות שעות של קבוצות מיקוד, הגיעו האסטרטגית ליאת צבי - פעם פרסומאית מחוננת שמכרה חטיפים והיום משווקת ערכים ושותפיה למלאכה לכמה מסקנות עיקריות: כדי שלמסרים הסביבתיים יהיה סיכוי להיקלט הם צריכים להיות פשוטים; להציע פרקטיקות יומיומיות נגישות (לשלוח מייל במקום להדפיס עוד דף; לקחת את האשפה איתנו במקום להשליך אותה בחורשה בתום הפיקניק; לא לישון עם פוך ומזגן) ; להיות טבולים בהומור; והכי חשוב - לדבר אל הכיס.

במחקרים ובקבוצות המיקוד עלה שישראלים רבים משוכנעים שאורח חיים ירוק עולה הרבה יותר כסף. האמת כמובן הפוכה - מי שחוסך בהוצאות על חשמל, נייר, מים, דלק וקניות יכול לכווץ משמעותית את התקציב החודשי. ישראלים אוהבים לחשוב שהם לא פראיירים, אבל איך תקראו למי שיוצא מהסופר עם עגלה מתפקעת ששליש ממנה יעבור במסלול הישיר לפח?

והיו גם כמה החלטות רגישות. דאגה לסביבה, בעולם הדימויים הוותיק, מזוהה עם האליטה האשכנזית המבוססת. המזהמים - שוב, על פי התדמית - הם כל השאר. בפעם הבאה שיזדמן לכם לצפות בסרטון שבו טל פרידמן מצווה על הנהג המשתולל ללחוץ בעדינות על דוושת הגז, או כשיתפוס משפחה שמלכלכת שמורת טבע, שימו לב לשחקנים שנבחרו לגלם את המזהמים: במשרד להגנת הסביבה לא יודו בכך לעולם, אבל העובדה שאין בהם שמץ מזרחיות, אין ערסים, אין גורמטים ואין חי"ת ועי"ן, אינה מקרית. למפגעי הסביבה החדשים יש מראה כל ישראלי, עם נגיעה אשכנזית קלה. אם תרצו, ניפוץ הסטריאוטיפים שאבד עליהם הכלח גם הוא חלק מהמסר שהקמפיין הזה מנסה להעביר, ואפילו חלק חשוב.

לכתבה באתר nrg

לאתר greenlife של המשרד להגנת הסביבה
לערוץ Youtube של המשרד להגנת הסביבה
לדף טוויטר של המשרד להגנת הסביבה
לדף פייסבוק של המשרד להגנת הסביבה


Comments