יום לא כדור הארץ שמח

פורסם: 23 באפר׳ 2013, 13:45 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 23 באפר׳ 2013, 13:47 ]

23/04/2013 מאת ד"ר אוהד קרני, ירוק ונוצץ

בספרו הקלאסי של לואיס קרול "מבעד למראה", ספר ההמשך ל"עליסה בארץ הפלאות", פוגשת עליסה את האמפטי דמפטי שמספר לה כי הוא חוגג יום-לא-יוהולדת באותו היום. האמפטי דמפטי מסביר לעליסה, שמכריזה בפניו שהיא הכי אוהבת ימי הולדת, שימי לא הולדת עדיפים בהרבה על ימי הולדת משום שיש פי 364 יותר ימים כאלו בשנה.  היום צוינו ארועי "יום כדור הארץ" ונדמה שכמו בימי הולדת גם בימי כדור הארץ עדיפים בהרבה 364 הימים האחרים.

זו השנה העשירית שבה ישראל משתתפת באירועי יום כדור הארץ הבינלאומי. 26 רשויות מקומיות כיבו אורות לשעה אחת ובאירוע המרכזי שנערך בפארק אריאל שרון, במרומי הר חיריה לשעבר, הוענקוו פרסי "הגלובוס הירוק" על מצוינות בפעילות למען הסביבה. הקהילה הסביבתית המצומקת של ישראל התמנגלה לה זה עם זו וזו עם זה בקור ששרר בראש גבעת הזבל, ועד לאמצע הטקס מחצית מהנוכחים כבר ברחו חזרה הביתה כשהם מותירים אחריהם את מרבית הכסאות רקים. לקראת סוף חלוקת הפרסים בטקס העיר מנחה האירוע, דני רופ, שזה קצת כמו "השרדות" והוא סקרן לדעת מי יהיה השורד האחרון…

צחוק צחוק, אבל לפחות ל"השרדות" יש רייטינג. יום כדור הארץ לא עורר הדים רבים בתקשורת הישראלית. במקרה הטוב הוא קיבל פינה קטנה בסוף מהדורות החדשות הממחזרת את האייטם משנה שעברה. אתרי האינטרנט העדיפו לציין את נצחונה של מכבי באליפות והאייטמים על היום נדחקו אי שם לפינה הנשכחת של מדורי הסביבה. יום אחד של מירוק המצפון ואפשר לחזור לשגרת העסקים כרגיל. אחרי הכל יום כדור הארץ איננו חדשות אמיתיות, אין שם מספיק סליברטאים או דוגמניות ופרס הגלובוס השחור לשר התחבורה ישראל כץ על פרויקט הרכבת לאילת כבר לא מעניין דייו כדי לקבל כותרת.

אפילו בימים של סדר יום אזרחי ברובו, ללא אירועים בטחוניים יוצאי דופן, התנועה הסביבתית בישראל לא ממש מצליחה לנפץ את בועת האדישות. למרות שישראל סובלת מבעיות סביבתיות קשות, תחלואה סביבתית גבוהה, זיהומים באקוויפר החוף, תהליכי מידבור מואצים, צפיפות מהגבוהות בעולם, אירועי זיהום אוויר קשים, ניצול לא מבוקר של משאבי הטבע ועוד, הישראלי הממוצע לא מבין מה זה קשור אליו. יום כדור הארץ נתפס ואולי במידה מסוימת של צדק כסוג של גרין-ווש ממוסחר. אפשר רק לקוות שיהיו לנו עתה 364 ימי לא כדור הארץ מוצלחים יותר של עשייה ושינוי תודעה.

ילדים יקרים, יום כדור הארץ הלך לאיבוד בכותרות YNET, מצאו אותו וצבעו אותו בצבעים עליזים

ילדים יקרים, יום כדור הארץ הלך לאיבוד בכותרות YNET, מצאו אותו וצבעו אותו בצבעים עליזים

לכתבה בבלוג ירוק ונוצץ

Comments