ועידת האקלים לא מעניינת אותנו?

פורסם: 14 בדצמ׳ 2010, 6:30 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 14 בדצמ׳ 2010, 6:32 ]

השריפה בכרמל הציפה את העיתונות בדיווחי טבע וסביבה. ועידת האקלים בקנקון? למי יש זמן לחשוב על העתיד? זה ממש רחוק

רוני פיבלוביץ | 13/12/2010 12:02
תגיות: ועידת קנקון

בימים האחרונים התקשורת מציפה אותנו בכתבות, פרשנויות ודעות בנושא השרפה בכרמל. ואנחנו מתים על זה. אנחנו אוהבים תמונות של שרים מחזיקים את ראשם, ציטוטים ואצבעות מאשימות. אנחנו, אוהבים לנתח, לחפש אחר גחל נרגילה, אנחנו אוהבים אשמים. פתאום כולם מתעניינים בהשלכות של השרפה, בהיבטיה האקולוגים, אנשי הטבע והסביבה בישראל כבר מזמן לא קיבלו כזאת חשיפה. זה הגיוני, אנחנו אנשים של בדיעבד.

הרי הכתובת היתה על הקיר, רק לפני חודש כתב אביב לביא כי ההזנחה בשירותי כיבוי האש תימשך עד שיקרה אסון. העדויות היו שם גם קודם וכך גם התרעה על המוכנות או אי מוכנות שלנו להתמודד מול שרפות. אבל אז זה לא עניין אותנו, אז לא היתה דרמה.

אם נעזוב לרגע את העיסוק בשרפה הבודדת ונסתכל על התמונה הרחבה, נגלה שישראל לא לבד. בעשור האחרון חלה עלייה משמעותית בכמות השרפות בעולם. אחת הסיבות העיקריות לעלייה היא השינוי באקלים. מסתבר שהיובש והחום הקיצוני מעלים בהרבה את הסיכויים להתפרצות שרפות טבעיות.

יותר מזה, אחרי שהן פורצות, השרפות וזיהום האוויר הנובע מהן גורמים לעלייה בהתחממות הגלובלית. דיון בקשר בין שינויי האקלים לבין התרבות השרפות וערכה המחודשת לקראת העתיד, התקיים השבוע קנקון בוועידת האקלים בקנקון. לא שמעתם? לא מפתיע. הוועידה בקנקון, בניגוד לשרפה בכרמל, כמעט ולא קיבלה סיקור תקשורתי. מלבד לאזכורים בודדים, בעיקר באינטרנט, וכמה טורי דעה, האירוע כמעט ולא דובר. 

אובמה לא בא

נראה כי אם התקשורת לא מתעדת משהו יש תחושה שהציבור לא מתעניין בנושא. מתי הוא כן התעניין בנושא? כנראה שבוועידת קופנהגן, אם לשפוט על פי הסיקור הנרחב שחווינו אז, כשהעיתונים היו צבועים בירוק ותמונת כדור הארץ שוב קיבלה חמש עשרה דקות תהילה שלה.

בוועידת קופנהגן הבטיחו לנו תקווה, פריצת דרך. הבטיחו לנו דרמה. בוועידת קנקון אין דרמה.

לא הבטיחו שם הבטחות גדולות, אובמה לא הגיע ובכלל, אחרי האכזבה מהוועידה בקופנהגן, נדמה שגם אף אחד לא ציפה ליותר מידי. אז הוועידה לא הוגדרה כהצלחה מסחררת, אבל כן הושג שם הסכם למניעת כריתת יערות וכן דובר שם על פיתוח טכנולוגיות שיסיעו לצמצם את הפליטות במטרה למנוע עוד התחממות והוחלט על הקמת קרן ירוקה שתעזור למדינות חלשות להתמודד עם שינויי האקלים. לא שווה סיקור? בידיעות אחרונות, הופיעה הידיעה בקטן, באחד מהעמודים האחרונים.

אני מניחה שיש פה אלמנט של ביצה ותרנגולת. הציבור לא מתעניין בנושא, התקשורת לא מסקרת, הציבור לא נחשף למתרחש וממשיך להיות אדיש וכך הלאה. ובכלל, איך אפשר להאשים את התקשורת, או אותנו, אם אף מנהיג לא טרח להגיע או אפילו להתייחס לוועידה?

המנהיגים שלנו עסוקים כרגע בלהאשים אחד את השני בשרפה, בבדיעבד, למי יש זמן לחשוב על העתיד? זה ממש רחוק.

לכתבה באתר nrg
Comments