צבא הגנה לטבע: הצנחנים יגויסו למען הסביבה

נשלח 20 בפבר׳ 2011, 6:53 על ידי Sustainability Org   [ עודכן 20 בפבר׳ 2011, 6:54 ]

בין שיעורי הנשק וההסתערות, שיתוף פעולה חדש בין צה"ל לרשות הטבע ילמד את החיילים כיצד לשמור על הטבע תוך כדי פעילות. כל לוחם צנחנים יצויד במדריך כיס, בעזרתו ילמד לאסוף אשפה מאחוריו, אילו חיות הן מוגנות וכיצד לטפל באזרחים שגונבים צמחי בר

עדי חשמונאי | 20/2/2011 13:52
תגיות: החברה להגנת הטבע,צה"ל,שמירה על הטבע

לא רק לירות ולכבוש יעדים, בקרוב ילמדו חיילי צה"ל באזור שפלת יהודה גם כיצד להתנהג עם החי והצומח המכסה את אותם השטחים שבהם הם נוהגים לרוץ, להסתער לירות ולרמוס את הקרקע עם רכבים כבדים.
 
חיילים
חיילים צילום אילוסטרציה: אדי ישראל

בימים אלו נרקם שיתוף פעולה בין אנשי רשות הטבע והגנים לבין בסיסי צה"ל באזור, בסיומו גם ייצא מדריך כיס לכל לוחם, שיתדרך את החיילים ומפקדיהם המתאמנים בשטחי האש להכיר את הטבע ולהגן עליו.

"הרעיון נולד משיח שהיה בינינו לבין הצבא בכמה מישורים - איך מקפידים על שמירת הטבע ביחד באופן שוטף", משחזר אורי קייזר, פקח רשות הטבע והגנים בשפלת יהודה, העומד מאחורי היוזמה.

"חשבנו מה הצרכים והחלטנו לקחת דברים שמאפיינים את הפעילות שנוהגים לקיים הלוחמים של בא"ח צנחנים. מדובר בשטחים ייחודיים המהווים את גבול התפוצה הדרומי העולמי של חורש ים-תיכוני הרוויים בערכי טבע ומורשת".

מדריך הכיס שייצא בקרוב כולל רשימה בסיסית בצירוף תמונות ושמות של חיות הבר והצמחים המוגנים הנמצאים בתוך שטחי האש.

"מפקד/חייל יקר. בשהותך בשטח אנא הקפד על כללי ההתנהגות הבאים למען שמירה על הטבע, למען הדורות הבאים", במילים הללו נפתח מדריך הכיס המתהווה ובהמשכו רשימה של הפעילות המאפיינת את האימונים וכללי ההתנהגות הנדרשים כדי להגן גם על הטבע. בין יתר הדברים מתבקשים החיילים לא להשאיר אחריהם אשפה בשטח.

"תרמילים, שרשראות, כדורים, סוללות, מצברים, שאריות מנות קרב - ישנן השלכות רבות: זיהום מי תהום על ידי מצברים וסוללות, הפצת מחלות, פגיעה בבעלי חיים שאכלו את שיירי המזון (קופסאות שימורים, ניילונים וכדומה), יצירת תלות של בעלי החיים באדם המספק מזון", נכתב בו.

שריפות מאש חיה

המדריך מתייחס גם להשלכות של לב ליבה של הפעילות שבשטחי האימונים, כדוגמת שריפות שפורצות בשל האימונים באש חיה ותנועת כלי רכב כבדים העלולים לפגוע בצומח ובבעלי החיים הקטנים.

אולם לצד הבקשה מהחיילים להיות מודעים ולשמור על שכניהם הזעירים בשטחי האש, יתבקשו החיילים לעזור גם בתפיסת ציידים בלתי חוקיים או אנשים הקוטפים צמחי בר מוגנים באופן מסחרי.

"בשנים האחרונות אנחנו מתמודדים עם תופעה גוברת של מלקטים הקוטפים צמחי תבלין בצורה מסחרית. החיילים שנמצאים כל הזמן בשטח יכולים לקרוא לנו אם הם מזהים אנשים שקוטפים צמחי בר שיופיעו במדריך", מסכם קייזר.

"גם היום הצבא מאוד עוזר לנו בפעילות האכיפה, אבל מדריך הכיס עשוי לעזור לנו לחדד את המודעות. בימים הקרובים תתחיל העונה בה צמחי התבלין יגיעו לבשלות, ושוב נצטרך להתמודד עם פולשים שמלקטים את המרווה והזעתר, שבשנים האחרונות עלותם הגיעה לעשרות שקלים לקילו בשוק האפור".

לכתבה באתר nrg

Comments