טלטלה בשוק האנרגיה העולמי: יפן תסגור כל הכורים הגרעיניים

פורסם: 15 בספט׳ 2012, 4:49 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 15 בספט׳ 2012, 4:50 ]
יצרנית החשמל הגרעיני השלישית בגודלה בעולם מצטרפת לגרמניה; תסגור כל הכורים עד 2040; מחיר האורניום בשפל של כמעט שנתיים
 
מאת סוכנויות הידיעות, 14/9/2012
 
יפן, המדינה השלישית בעולם במונחי תפוקת חשמל באמצעות כורים גרעיניים, הציגה היום תוכנית במסגרתה המדינה תפסיק את השימוש באנרגיה אטומית עקב האסון בכור הגרעיני בעיר פוקושימה לפני 18 חודשים.

יפן, שעד אסון פוקושימה הפיקה כ-30% מהחשמל באמצעות כורים גרעיניים, הודיעה כי תסגור את כל 50 הכורים הגרעיניים במדינה עד שנת 2040. הכורים, שהוקמו מתחילת שנות ה-70 ועד שנת 2006, ייסגרו לאחר שיסיימו את תקופת אורך החיים המקובלת לכורים, של 40 שנה. בה בעת, לא יוקמו כורים חדשים.

פקחים בפוקושימה השבוע
צילום: אי–פי                                     

"כל משאבי המדיניות יגויסו כדי לאפשר להגיע למצב שבו אין כורים גרעיניים פעילים עד שנות ה-30 של המאה הנוכחית", נכתב במסמך אסטרטגיה שפורסם היום. התוכנית מעוררת התנגדות במגזר העסקי ביפן, אולם סקרי דעת קהל שנערכו במדינה הראו כי כמחצית מהציבור תומך בזניחת השימוש באנרגיה גרעינית, וכי יותר מרבע מהציבור תומך בצמצום השימוש בה.

יפן הופכת בכך לכלכלה הגדולה השנייה בעולם, אחרי גרמניה, שמחליטה לזנוח את השימוש באנרגיה גרעינית בעקבות התאונה והדליפה בפוקושימה. עם זאת, בגרמניה מתבצע במהלך במהירות רבה יותר, ומחצית מהכורים הגרעיניים במדינה נסגרו כבר בשנה שעברה, כאשר שארית הכורים תיסגר במהלך העשור הקרוב.

התוכנית של יפן עשויה להיות בעלת השלכות משמעותיות בשוקי האנרגיה והסחורות בעולם, וצפויה לגרור בטווח הארוך ירידה בביקוש לאורניום לצד גידול בביקוש לנפט גולמי, גז טבעי ופחם. יפן היא יבואנית הנפט השלישית בגודלה בעולם אחרי ארה"ב וסין, והיבואנית הגדולה בעולם של גז טבעי נוזלי. מחיר האורניום בשוק הספוט נפל השבוע לרמתו הנמוכה ביותר מאז אוקטובר 2010, ואילו מחיר הנפט חצה היום את רף 100 דולר לחבית בראשונה מאז חודש מאי.

לכתבה בדהמרקר


כתבות קשורות:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Comments