שנה אחרי: פוקושימה עדיין "פצצה מתקתקת"

פורסם: 7 במרץ 2012, 2:22 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 7 במרץ 2012, 2:22 ]

הכורים במתקן הגרעיני לא פעילים מאז רעידת האדמה והצונאמי לפני שנה בדיוק. אבל החשש הוא כי אסון חדש יגרום לעוד לפגיעה

הילארי וייטמן | 7/3/2012 11:17 
תגיות: יפן,פוקושימה
 
מוטות ברזל עקומים עדיין בולטים מעל הכורים הפגועים במתקן הגרעיני פוקושימה שביפן, קרוב לשנה אחרי שצונאמי אדיר עורר קריסה גרעינית. הם נותרו בתור מצבה אילמת לאסון הגרעיני הקשה ביותר בתולדות המדינה, קפואים בזמן על ידי הסכנות שמקיפות את הכורים וממה שנמצא בפנים.

בדצמבר האחרון הוכרז כי הכורים במתקן שבצפון יפן נמצאים בהשבתה קפואה, מונח שנועד להעיד על כך שהפעולות נמצאות תחת שליטה וכי אין סכנה מיידית.
 
אחד הכורים הפגועים בפוקושימה.
אחד הכורים הפגועים בפוקושימה. צילום: אי-פי
 
מייקל פרידלנדר, לשעבר מפעיל בכיר במתקני גרעין בארצות הברית, אמר כי הצירוף "השבתה קפואה" אינו "ראוי בכלל" כדי לתאר את המצב בפוקושימה. "הכורים האלה קרים מאד מבחינה גרעינית ומבחינת אנרגיה, והסבירות שיהיה בהם עוד פיצוץ שואף לאפס", אמר. "אבל זו תוצאה של העובדה שהם סגורים כבר שנה, יותר מאשר חברת החשמל של טוקיו או מישהו אחר עשה אי פעם".

לפי פרידלנדר, הסכנה הגדולה ביותר ליציבות הכורים היא עוד רעידת אדמה או אירוע חיצוני שעלול לגרום לדליפה רדיואקטיבית. "הסיכון הממשי הוא שצינור יישבר ומאות אלפי גלוני של מים רדיואקטיביים יגיעו מתחת לפני הקרקע או יישפכו לאוקיינוס. זו השורה התחתונה", אמר. "הסיכוי לזיהום מסיבי או לענן גדול של זיהום רדיואקטיבי הוא קרוב לאפס".

ב-11 במרץ 2011, יותר מ-15 אלף בני אדם מתו אחרי רעידת אדמה בעוצמה 9.0 שנוצרה לאורך קו שבר של 300 ק"מ, שמשתרע ממחוז איברקי שבקצה הדרומי של יפן ועד מרכזו של מחוז איווטה. הרעש עורר צונאמי אדיר שהתנפץ לחוף והציף שלושה מחוזות, בהם פוקושימה שבו נמצא הכור.

שלושה מתוך ששת הכורים סבלו מהתכות על אף המאמצים הקדחתניים להציף אותם עם מי ים כדי להוריד את מפלס הטמפרטורות הגואה.
Look inside Fukoshima's meltdown zone (CNN
 

במהלך סיור במתקן, אמר המנהל טקשי טקהשי לכתבת CNN, קיונג לה, כי הסכנה הגדולה ביותר היא אם משהו ישתבש עם הכורים. צריך לקרר את הדלק הגרעיני באופן קבוע. במכלים ענקיים סביב המתקן עדיין יש מים מזוהמים עם קרינה ואתגר נוסף הוא למצוא עוד מקום לאכסן את המים האלה.

"הכורים לא יציבים פחות או יותר מכפי שהיו באפריל אשתקד", אמר פרידלנדר. "הם ממשיכים להיות תלויים במערכת הקירור והכל יכול לקרות. יכולה להתרחש עוד רעידת אדמה; גם עוד צונאמי יכול לקרות".

לפי דוח של מכון המחקר לרעידות אדמה של אוניברסיטת טוקיו שפורסם בינואר, קרוב ל-700 רעידות משנה בעוצמה של 5.0 או יותר נרשמו מאז רעידת האדמה בשנה שעברה.

הדוח הזהיר שיש 70 אחוז סיכוי שרעידה בעוצמה של 7.0 תפגע באזור טוקיו בתוך ארבע שנים. הסבירות גדלה ל-98 אחוז בתוך שלושים שנה.

פרידלנדר הסביר כי בעוד שהפצצה המתקתקת של האסון בפוקושימה הפנתה את תשומת הלב "באופן ראוי ביותר" לייצוב של האתר, שנה מאוחר יותר העולם צריך לשים לב להתפשטות הבלתי נמנעת של חומר רדיואקטיבי.

"אני חושב שהסיבה שאנשים לא מתייחסים לזה היא בגלל שהם אומרים, אתה יודע, רמות הריכוז נמוכות מאד, ולכן אפילו אם אתה נחשף, הסיכון נמוך ביותר, וזה נכון", אמר. "אבל שוב, כאשר אתה מתחיל לחשוף מיליונים ומיליונים ומיליונים לרמות נמוכות ביותר של זיהום, בסוף תהיה לזה השפעה".

הילארי וייטמן היא מפיקה בחדשות הדיגיטליות של רשת CNN 
Comments