עלות המתקנים צונחת: ישראל חותכת 
ב-21% את הכנסות השדות הסולאריים

פורסם: 24 באוק׳ 2015, 11:28 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 24 באוק׳ 2015, 11:29 ]

"הנפגע" הראשון כתוצאה מהוזלה זו הוא מכרז הענק הבינלאומי שמתעתדת המדינה לנהל להקמת תחנת כוח סולארית באזור תמנע שבדרום הערבה

מאת אבי בר-אלי, 20/10/2015

עלות הציוד וההתקנה של המערכות לייצור חשמל באנרגיית השמש ממשיכה לצלול - ועמה יורדים גם תעריפי רכישת החשמל הסולארי על ידי ישראל. מליאת רשות החשמל החליטה אתמול להפחית בשיעור חד של 21% את מחיר רכישת החשמל מהשדות הסולאריים הפוטו־וולטאיים (P.V.) - מתעריף של 39 אגורות לקוט"ש ל-31.9 אגורות לקוט"ש.

לדברי ראש אגף אנרגיות מתחדשות ברשות החשמל, חוני קבלו, הסיבה להוזלה המשמעותית נעוצה ב"ירידה החדה שנרשמה בעולם בעלויות ההקמה של הטכנולוגיות הסולאריות - שבגינה התבקשה החלטה שתוביל לחיסכון רב והכרחי בכספי ציבור צרכני החשמל".

"הנפגע" הראשון כתוצאה מהוזלה זו הוא מכרז הענק הבינלאומי שמתעתדת המדינה לנהל להקמת תחנת כוח סולארית באזור תמנע שבדרום הערבה. מדובר במתקן P.V. בהספק 60 מגה־ואט, שישתרע על אדמות מינהל בשטח של 1,000 דונם. משמעות הפחתת התעריף שישולם ליזם שיזכה במכרז היא חיסכון של 120 מיליון שקל לכיס הציבורי, שיידרש בסבסוד הפעלת המתקן.

במקביל, מליאת רשות החשמל החליטה לפרסם לשימוע ציבורי את המכסה הסולארית החדשה למתקנים סולאריים עבור 2015–2016. זוהי המכסה הגדולה שפורסמה עד כה לשימושים מסחריים, והיקפה יהיה 114 מגה־ואט.


לראשונה, קבעה הרשות מודל תמחור מדורג, שבמסגרתו יזמים שיציעו תעריף נמוך יותר יזכו בקדימות ב"תור" לניצול המכסות. מדובר במעין מכרז הפוך, שבו יגישו היזמים הצעות למחיר רכישת החשמל על ידי המדינה, שיובטח להם למשך 20 שנה. באופן אבסורדי, תעריף זה ינוע בין 27 ל-31.1 אגורות לקוט"ש - תעריף נמוך מזה שנקבע לשדות הסולאריים.

לדברי יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן: "מדובר בשני שימועים מקבילים, שמהווים אבן דרך משמעותית בהמשך התקדמות והרחבת הייצור הסולארי המקומי. השימוע מטעם הרשות מדבר על כניסה לתוקף החל מעוד כמה חודשים, כדי לתת לשחקנים בשוק זמן נאות להיערך להשתלב בהסדרה".

מנכ"ל איגוד חברות אנרגיה ירוקה, איתן פרנס, מסר: "החלטת רשות החשמל משקפת את עמדת משרד האוצר, שהחל לפעול לקידום התחום, וזאת עקב העלויות הנמוכות של הייצור הסולארי. מדובר בבשורה של ממש לכל העוסקים בתחום".

Comments