מחאה נגד ניצול פצלי שמן בחבל עדולם, בארה"ב וגם בצרפת

פורסם: 21 באפר׳ 2011, 10:14 על ידי: Sustainability Org   [ עודכן 4 במאי 2011, 7:53 ]

בשבת הקרובה ייצאו מטיילים ישראלים להביע מחאתם לניצול פצלי שמן בחבל עדולם, דמוקרטים בקונגרס מפרסמים דו"ח מדאיג ובצרפת, בעקבות מחאה ציבורית בוטלו היתרים שניתנו לחברות דלק למצות גז מפצלי שמן

20/04/2011 מרלן-אביבה גרינפטר - אפוק טיימס

שפלת יהודה
מראה על חבל עדולם - צילום: החברה להגנת הטבע
החברה להגנת הטבע בשיתוף המועצה האזורית מטה יהודה ועם מטה התושבים יקיימו ביום שישי הקרוב, 22 באפריל אירוע טיולים ומחאה נגד ניצול פצלי השמן בחבל עדולם.

בינתיים התפרסם דו"ח מטעם הנציגים הדמוקרטים של הקונגרס ובו הרשימה המושלמת ביותר של החומרים הכימיים חלקם מזיקים ביותר לאדם ולסביבה בהם עושים בארה"ב שימוש למיצוי גז או נפט מפצלי השמן.

בצרפת, ביטלה הממשלה היתרים שניתנו לחברות דלק הגדולות טוטל, סואץ ג'.ד.אף ושואפבך אנרג'י לנצל פצלי שמן מ-100,000 דונם, לאחר מחאה גדולה של ארגוני סביבה ותושבי אזור העיר מונטפליה (Montpellier) שבדרום צרפת.

חבל עדולם מיועד למרחב ביוספרי

חבל עדולם בשפלת יהודה הוא אזור כפרי בעל אוכלוסיה מועטה ואתרים רבים בעלי ערכי טבע והיסטוריה. החבל עובר הליכים של המלצה לאומות המאוחדות להפכו לאזור ביוספרי. על פי חוק הנפט שהועבר בכנסת בשנות החמישים ההיתר לניצול נפט וגז אינו חייב לעבור את הליכי התכנון המקובלים ותסקירי סביבה וישנם "קיצורי דרך". כך חברת Israel Energy Initiatives - IEI קיבלה ממשרד התשתיות זיכיון לקידוחים ניסיוניים בחבל עדולם. החברה מציגה טכנולוגיה מסוג in-situ של קידוחים אופקיים שלדבריה אינה מזיקה לסביבה. כנראה שלא כולם השתכנעו והמתנגדים לפרויקט אומרים כי אין לחברה ניסיון ושקידוחים אופקיים לעומקים כאלו ולמרחקים כאלו לא בוצעו עדיין בישראל קודם לכן.

בהזמנה לאירוע ביום שישי, 22 באפריל בין השעות 13.00-9.00 אומרים המארגנים כי "מיזם פצלי השמן מאיים להפוך את האזור לתעשיית רבת תשתיות מזהמת ומסוכנת".

מה הם פצלי שמן?

הסבר מפורט נתנו חברות הדלק הצרפתיות שההיתרים שניתנו להם בוטלו, כדי להסביר שאין סכנה בניצול שטחי הפצלים. גז המתאן המנוצל בקידוחים קונבנציונלים (כמו תמר ולוויתן בארץ) נאגר במה שמכונה "מלכודות מבניות", חללים תת קרקעיים שמתמלאים בגז. בפצלי שמן, הגז נספג בסלע בעל חללים מיקרוסקופים שאין ביניהם קשר ויש קודם כל לגרום לסדקים בסלע כדי ליצור קשר בין החללים ושניתן יהיה למצות את הגז. אחת השיטות היא שימוש במים בלחץ גבוה המכילים חרוזים מחול או מקרמיקה וגם אי אלו חומרים כימיים.

חברות הדלק הצרפתיות טוענות שבאזור העיר מונטפליה שם התכוונו לנצל את ההיתר שקיבלו במאי האחרון ושכאמור בוטל לאחרונה, מי התהום נמצאים כ-2000 מטר מעל לסלעים המכילים פצלי שמן ולכן אין סכנה לזיהום המים. החברות לא מזכירות כלל את השימוש בחומרים כימיים שחלק מהם מסרטנים או רעילים ביותר לאדם.

דו"ח נציגי הדמוקרטים בקונגרס האמריקאי

הדו"ח שפורסם לאחרונה מראה כי חברות אמריקניות משתמשות בניצול פצלי השמן בטכניקת "מים תחת לחץ", ב-29 חומרים החשודים כמסרטנים או כמזהמים מסוכנים לאוויר או למים. בדו"ח גם מצוין כי בשל הסודיות התעשייתית נעשה שימוש בחומרים סודיים עם מאפיינים לא ידועים!

בין החומרים המסוכנים שצוינו בדו"ח נמצאים קסילן בנזן, טולואן, ethylbenzene BTEX, פורמלדהיד ועוד בכמויות עצומות: במשך חמש השנים האחרונות נעשה שימוש ביותר מ-38 מיליון ליטר של מוצרים המכילים לפחות חומר אחד שהוא מסרטן ויותר מ-43 מיליון ליטרים של .BTEX

מחאה והפקת סרט בצרפת נגד תעשיית פצלי השמן

מה שהביא כנראה את ממשלת צרפת לוותר על תמלוגי פצלי השמן היא ההתארגנות של התושבים בצורה מסיבית באמצעות הארגון: "גיוס אזרחי" (Mobilisation Citoyenne בשפת המקור).

תושבים ארגנו צעדות מחאה וראש נציגי הפרלמנט של מפלגת האופוזיציה UMP קריסטיאן ג'קוב, הודיע ב-28 במרץ שהוא מתנגד לקידוחים לניצול פצלי השמן.

הארגון גם עשה שימוש בסרטו של ג'ון פוקס האמריקאי, "ארץ הגז – Gasland", אותו הקרינו החל מה-6 באפריל ביותר משלושים בתי קולנוע בו זמנית ברחבי האזור המאוים. פוקס הבמאי לא היה מודע לסכנת ניצול פצלי השמן עד אשר התבקש לפנות את ביתו לטובת הקידוחים לניצולם. כך החליט לנדוד ברחבי ארה"ב וגילה כפי שהוא מביע זאת בסרטו: "שובל של סודות, שקרים, וסכנה גדולה של זיהום". בסרטו הוא מתאר תושבים בעיר פנסילבניה הגרים סמוך לאתר של ניצול פצלי שמן שיכולים "להדליק בגפרור את מי השתייה שלהם".

יומיים לאחר מכן, ב-8 באפריל הודיעה ממשלת צרפת שהיא מבטלת את ההיתרים שניתנו קודם לכן.

לכתבה באפוק טיימס


כתבות קשורות:
קידוח הנפט המהפכני שמעורר סערה ויכול להפוך את ישראל למעצמת אנרגיה (וידאו)
האדמה בוערת בחבל עדולם
הוגשה עתירה לביטול רישיון כריית פצלי שמן בחבל עדולם
סביבה או אנרגיה: המאבק על חבל עדולם
קודחים ובוכים: לא רוצים מדבר סעודי בחבל עדולם
"פרויקט פצלי השמן בחבל עדולם טומן בחובו סכנות רבות"
עתירה לבג"ץ: לא לאפשר הפקת נפט בעדולם
מרדוק ורוטשילד ישקיעו במיזם להפקת נפט בישראל
הקידוח שמאיים על שפלת יהודה
השריפה התת-קרקעית במכרה פצלי השמן בקרבת דימונה עוד לא כובתה
קדחת השמן: מה מסתתר מאחורי קידוח הענק בשפלת יהודה?
הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות בעדולם
הנפט שמשחיר את הגבעות הירוקות
אסון מפרץ מקסיקו בעדולם? הכל בשם הציונות
נפט מפצלי שמן בשפלת יהודה: איך לא להילחם בהתחממות גלובאלית
בשביל עדולם - אתר האינטרנט של מטה המאבק

GASLAND Trailer 2010
Gasland (the Sundance winner) - Trailer & episodes
Natural Gas From Fracking Emissions Can Double Those From Coal

המהפך של BP? הצחקתם אותנוComments